140journos'un Haberi Üzerine Ekşi Sözlük Yazarlarının Ziyarete Gittiği Diyarbakırlı Astronom

Geçtiğimiz günlerde 140journos, Diyarbakır'da amatör olarak astronomiyle uğraşan Abdulkadir Topkaç isimli vatandaşı haberleştirmiş, çektikleri mini belgesel oldukça büyük beğeni toplamıştı. Bu video üzerine bazı Ekşi Sözlük yazarları, Abdulkadir Topkaç'ı ziyaret etmişler.

Öncelikle 140journos'un hazırladığı video: diyarbakır'da bir astronom


Ekşi Sözlük yazarlarının ziyareti

ekşi sözlük'ten birkaç yazar arkadaşımız abdülkadir abimizi ziyaret etmiş. son gelişmeleri megiddo nickli yazar arkadaşımızın gönderdiği yazı ve fotolarla birlikte buraya koyuyorum. gerçekten çok duygulandım. yüreğinize sağlık;

"ekşi sözlük ailesi olarak diyarbakır'da bulunan bir kaç yazar arkadaşla bugün abdülkadir abiyi ziyarete gittik. kendisi hoş, samimi, naif bir insan, bizi de güzel karşıladı. yaklaşık bir saat kadar sohbet etme fırsatı bulduk bu arada bize kendi hikayesini anlattı. başlıkta yer alan videoda kendisinden her ayrıntısıyla bahsetmiş zaten, biz de kendi izlenimlerimizi aktaralım dedik ve abimize yapılacak her türlü maddi manevi yardımda pay sahibi olalım dedik. abinin asıl mesleği fırıncılık, şu an çalışmıyor ve herhangi bir gelir kaynağı da yok, kendisi söylemedi ama zannımca uzaktaki aile üyelerinden, çevreden, eş dosttan yardım alarak geçiniyor, yani maddi durumu çok kötü.


kaldığı ev kendi anlattığına göre sur olayları sırasında tahrip oluyor ve evin birçok bölümünde hasar söz konusu. aynı yıkık evde tek göz odada yaşamaya devam ediyor. ev ile ilgili fotoları da aşağıda linkte görebilirsiniz. evden uzakta olduğu dönemde hırsızlar tarafından soyuluyor. teleskobu da bu arada kaybediyor zaten, bir kısım parçaları elinde duruyor ama nihayetinde teleskopsuz kalıyor, işte asıl üzüldüğü nokta da bu, giden diğer eşyalara zerre üzülmüyor ama bir parçası gibi gördüğü teleskobunu kaybetmenin üzüntüsünü yaşıyor. 


yaklaşık 27 yıldır astronomiye merak salmış ve bu macerada kendi çapında ve imkanlar el verdiği ölçüde astronomi ile ilgilenmiş, yine o dönemlerde tanıştığı birkaç kişinin verdiği destekle bu merakı bir arayışa dönmüş ve bu arayışı günümüze kadar gelmiş. anadolu’nun bu ücra köşesinde 90’lı yıllarda hiç eğitimini almadığı bir bilimsel alanda bir merakla başlayıp yıllarca bıkmadan usanmadan bu maceranın peşinde koşmuş ve bunu bir anlık bir merak değil bir tutkuya dönüştürmüş. bu uğurda ailesini ve sevdiklerini de kaybettiğini öğreniyoruz. fırsat verilince insanımızın neler başarabileceğini kendi gözlerimizle gördük. zamanında imkanlar verilseydi ve bu işin okulunu okusaydı kim bilir neler başaracaktı şu an nerelerde olurdu diye düşünüyor insan. kim bilir daha ne zenginlikler vardır bu şekilde saklı durup keşfedilmeyi bekleyen.


bu hikayeyi samimi bulmayan ve olumsuz yorumlar yapanlar da var elbet ama anlatamadığımız bir husus var galiba; bu adamı şu andan itibaren bir galileo, bir kopernik, bir kepler yapmaya çalışmıyoruz yada çalışmalarını göklere çıkarmaya çalışmıyoruz. eminim o da bir gün ekşi sözlük’te yayınlanacak diye 27 yıl boyunca bu uğurda yürümemiştir. o sadece tutkuları duyguları ve hayalleri peşinden koşmuştur ve koşmaya devam ediyor. biz sadece insanlara bir umut olsun bir örnek olsun diye bu hikayeyi anlatmaya çalışıyoruz. insan istedikten sonra neleri başarabileceğinin bir resmini göstermeye çalışıyoruz. ve eminim bu hikayeden etkilenecek bir sürü insan da vardır. 


yardım kampanyası konusuna gelince; biz gittiğimizde yanında ulusal bir medya grubundan bir muhabir arkadaş da vardı ön röportaj yapıyordu ve yarın asıl röportajı çekip yayınlacaklarmış. yine muhabir arkadaştan aldığımız bilgiye göre valilik ve kaymakamlık ile görüşeceklermiş. bunu yanında biz oradayken abdülkadir abimiz sanayi ve teknoloji bakanlığı’ndan bir yetkili ile görüşüyordu, bakanlık abimizi çağıracakmış kendisini ve çalışmalarını tanıtma fırsatı bulacak. bakanlık veya valilikten herhangi bir yardım sözü alınmış değil sadece evin hasarı ile ilgili çalışma yapacaklarmış ordan bir şey çıkar mı kestiremiyorum.


teleskop konusuna gelince; abdülkadir abiye de sorduk böyle bir yardım kampanyası hakkında görüşlerini aldık, mütevazı ve alçak gönüllü bir şekilde teşekkür etti ve bakanlığın davetine gidip gelişmelere göre yardımımızı kabul edebileceğini söyledi. abdülkadir abi önce valilik ve bakanlığın yardım edeceğini düşünüyor eğer bu olmazsa o zaman biz tekrar iletişime geçip bir yardım kampanyası organize edebiliriz."

Paranın Evriminin Son Halkası Bitcoin'in Yükselişi Neden Durdurulamaz?