146 İşçinin Hayatını Kaybettiği Elim Olay: Triangle Gömlek Fabrikası Yangını

25 Mart 1911 tarihinde ABD'nin New York şehrinde yer alan Triangle Gömlek Fabrikası'nda çıkan yangın, Amerika tarihindeki en büyük felaketlerden biri.
146 İşçinin Hayatını Kaybettiği Elim Olay: Triangle Gömlek Fabrikası Yangını

25 mart 1911'de newyork'taki 10 katlı triangle gömlek fabrikasında meydana gelen yangında 123 kadın, 23 erkek işçi hayatını kaybetti.

260 düşük ücretli kadın işçinin çalıştığı fabrikada öğleden sonra çöpe atılan bir kibrit ya da sigaradan yangın çıkar. bina 10 katlıdır yangın 8. katta başlar. 8. ve 10. katlar tahliye edilirken 9. kata haber geç ulaştığı için iki çıkıştan birisi olan asansörde yığılma yaşanır. aslında 9. katta asansör dışında bir de yangın merdiveni vardır ama o da yıkıldığı için kullanılamaz.


itfaiye olay yerine gelir ama bulunan en uzun merdiven bile ancak 9. kattan 10 metre aşağıya ulaşabilmektedir. içeride mahsur kalan kızlar son çare pencerelere çıkar. sıcaklık dayanılamayacak noktaya gelince kendilerini pencereden aşağıya bırakırlar.


sonuç tam bir felakettir. yangında 126 kişi hayatını kaybeder. bu 11 eylül saldırılarına kadar amerika'da yaşanan en fazla can kaybının olduğu facia olarak tarihe geçer.


yangında büyük ihmaller vardır. örneğin; bina kapılarından bazıları tek kişi geçecek şekildedir. amaç işçilerin giriş çıkışlarda tek tek kontrol edilerek kumaş hırsızlığını önlemektir. diğer yandan var olan yangın söndürme sisteminde su yoktur...

olaydan sonra kamuoyundan büyük tepkiler yükselir. eylemler yapılır. ve hükümet işçi hakları konusunda birçok iyileştirmeye gider. bu arada, facia sonrası fabrika sahiplerine dava açılır ama hiçbiri ceza almaz.