15 Temmuz Gecesi Hepimizin Psikolojisini Bozan O Korkunç Ses: Sonic Boom

15 Temmuz 2016 gecesi, yani darbe girişiminin yapıldığı gece birçok insanın hayatı boyunca unutamayacağı türden olaylara sahne oldu. Onlardan biri de hiç şüphesiz F-16'ların bomba atarmışcasına çıkardıkları o korkunç Sonic Boom'lardı.
15 Temmuz Gecesi Hepimizin Psikolojisini Bozan O Korkunç Ses: Sonic Boom
iStock.com

Nedir bu Sonic Boom?

Sonik patlama, ses hızı veya üzerinde bir hızla hareket edilmesinin sonucunda oluşur. Ses hızı, deniz seviyesinde ve 21ºC sıcaklıkta yaklaşık 1235.5 km/sa'dir. Günümüzde bazı uçaklar bu hız sınırını aşabiliyor ve bunun sonucunda da sonik patlamalar meydana geliyor.

Bir uçak hareket halinde iken sürekli olarak, yarıçapları uçağın bulunduğu konumdan dışarıya doğru büyüyen küresel ses dalgaları oluşturur. Bu dalgaların hızı; havanın yoğunluğu, nem oranı gibi değerlere bağlı olup; sesin o atmosfer koşullarındaki hızına eşittir. Uçak yeterince yüksekten uçuyorsa, yere ulaşamaz, dolayısıyla onları duymayız bile. Ancak uçak ses hızına ulaştığında, yol açtığı ses dalgalarını önüne katıp sürüklemeye başlar.

Ankara'daki Sonic Boom sesleri

Kırbaç ve mermi de aynı etkiyi yaratabiliyor

dün gece de (ses duvarı aşılmak suretiyle) bomba kullanmadan patlama sesi ve şok dalgası yaratmak için yapılan hamle. önceki darbelerde de alçak irtifada uygulandığı söylenmiştir.

kırbaç şaklaması ve sesten hızlı mermilerin ateşlenme ve yakın vızıltı haricindeki sesi de aslen aynı şey. kırbaç şaklarken o hissedilen rüzgâr değil sonic boom sebepli şok dalgası.

kırbaç:


mermi:

O gece neler hissedildi?

üzerimizden uçakların geçtiği şu günde her seferinde patlama olduğunu düşünmemize sebep olan patlama efektli ses.

öyle yakından geliyor ki bu ses, ev sallanıyor. dışarı baktığımda ise patlama olduğuna dair hiçbir şey göremiyorum. haberlerde de son dakika olarak geçmiyor.

sanırım duyduğum sesin kaynağı bu. zira uçaklar alçaktan geçiyor.

ben böyle korktuğumu hatırlamıyorum. evin içinden f16 geçti sanki, kendimizi yerlere attık filan. şimdi evde kedi dahil, kapı kapansa yerimizden zıplıyoruz..

ıstanbul ve ankara halkinin psikolojisini sikip atmistir.

allah savas bolgelerinde yasamaya calisan tum masumlara yardim etsin.

allah bir daha duyurmasın dediğim ses. her duyduğumda götüm zıplıyor