1587'de Amerika'ya Yerleşip 1590'da Kaybolan Gizemli Koloni: Roanoke

Kraliçe I. Elizabeth zamanında İngilizlerin Kuzey Amerika'daki ilk daimi yerleşim yeri olmak üzere kurulan Roanoke kolonisi, ortadan kayboluşuyla gizemini hala koruyor.
1587'de Amerika'ya Yerleşip 1590'da Kaybolan Gizemli Koloni: Roanoke

roanoke, amerika'ya yerleşen ikinci kolonidir. 1587'de north carolina açıklarındaki roanoke adası'na yerleşmişler ve 1590 yılında arkalarında hiçbir iz bırakmadan ortadan kaybolmuşlardır. bu ortadan yokoluş hakkında çeşitli teoriler üretilmiş olsa da bu kolonidekilere ne olduğu hakkında kesin bir bilgi yoktur.

1585 yılında, sır walter raleigh tarafından gönderilen 100 kişi, roaneke adası'nda ilk ingiliz kolonisini kurmuşlardır. raleigh, bu adanın ispanyollarla savaşacak olan ingiliz savaş gemileri için mükemmel bir liman olduğunu düşünmüştü. gemilerin onarımı burada yapılabilir, eksik cephane ve gıdaları tamamlanan gemiler savaşa tekrar dönebilirlerdi. ama plan başarılı olamadı. topraklar hem kolonileri, hem de civardaki kızılderililerin ihtiyaçlarını karşılayacak kadar bereketli değildi. üstelik adanın etrafındaki suların sığlığı, gemilerin adaya yeterince yaklaşmasına engeldi. böylelikle ertesi yıl kolonidekiler ingiltere'ye geri dönmeye karar verdiler. bu sırada raleigh, ingiltere'den bir grup kolonist daha göndermişti. yeni grup, ilk yerleşen kolonistlerin ayrılmasından birkaç gün sonra adaya ulaştıklarında, 15 kişi hariç herkesin ingiltere'ye geri dönmüş olduğunu öğrendiler.

1587 yılının ilkbaharında raleigh yeni kıtaya bir grup kolonist daha gönderdi. fakat gemiler daha kuzeydeki (şimdiki virginia) chesapeake körfezi yakınlarına doğru hareket ettiler. gemiler temmuz ayında outer banks'e ulaştılar ama donanma komutanı, kolonidekilerin roanoke adası yerine, bu yeni limana yerleşme isteklerini kabul etmedi ve kolonistleri roanoke adasına bıraktı. koloni lideri john white, ki kendisi adaya ilk yerleşen ingiliz kolonisindendi, 1587'nin ağustos ayında, ingiltere malzeme tedariki için geri döndü. fakat ingiltere ve ispanya arasında devam etmekte olan savaş, adaya geri dönmesini üç yıl kadar ertelemesine neden oldu. ağustos 1590'da roanoke adası'na geri dönen john white ailesi ve yüz kadar kolonist tarafından karşılanmayı beklerken, koloninin terk edilmiş olduğunu gördü.

john white'in rastladığı tek ipucu bir ağacın üzerine kazılmış olan "croatoan" kelimesi idi. croatoan ya da hatteralar, adanın güneyinde yaşayan ve kolonistlere dostane davranan kızılderililerdi. john white, kolonositlerin hatteralar'a katılıp katılmadıklarını öğrenmek için araştırmalara başladı ancak hava koşulları yüzünden araştırmasını tamamlayamadan ingiltere'ye geri dönmek zorunda kaldı.

koloniye yerleşenlerin kaybolması ile ilgili iki teori üretildi. ilki; daha en başında chesapeake körfezi'ne gitmek isteyen kolonistlerin, buraya hareket ettikleri ve kızılderili direnişi ile karşılaşıp öldükleri. diğer teori ise kuzey carolina'daki diğer kızılderili kabilelerine entegre oldukları. kolonistlere ne olduğu bilinmiyor, haklarında tek söylenebilecek şey bir daha avrupalılar tarafından görülmedikleri.

hollywood için süper bir hikaye olabilecekken bu kadar kenarda köşede bırakılmış olması şaşırtıcı aslında.

New Amsterdam Nasıl New York Oldu?