16. Yüzyılda İstanbul'da Gerçekleşen İlginç Jigolo Krizi

Osmanlı döneminde, 1500'lü yılların sonlarında Kuklacı Mustafa adlı pezevengin başının altından çıkan jigolo krizi, tarihimizin ilginç olaylarından biri.
16. Yüzyılda İstanbul'da Gerçekleşen İlginç Jigolo Krizi

1577 senesinde istanbul'da kuklacı mustafa adında bir pezevenk ortaya çıkar. katırcı hanı'nda bir yer tutar ve yanına dokuz genç erkek alır. kendisi bir pezevenktir anlayacağınız.

genç erkekleri hâtunlar gibi giydiren bu adam istanbul sosyetesine ait konaklara bu gençleri bohçacı, falcı vb. meslek erbaplarındanmışçasına kamufle ederek gönderir.

gençler öyle güzel süslenirler ki erkek oldukları asla anlaşılmaz. aylar geçer. bir gün evine jigolo alan hâtunlardan birinin kocası vaziyetten şüphelenir ve mahalleliyle birlikte kendi konağını basar. çünkü yanında şahitler de bulunmalıdır. gerçekten de eve kadın kılığında giren erkek, hâtun ile iş üstünde basılır ve dayak atılarak her şeyi itiraf etmesi sağlanır.

ahâli bu sefer gidip katırcı hanı'ndaki kuklacı mustafa'nın mekanını basar ve hepsi yakalanır. suçlarını itiraf ettikten sonra hepsine kalebend cezası verilir. bu ilginçtir! yani idam edilmemeleri şaşırtıcı!

gittikleri evler hep paşa evleridir neredeyse. bu sebeple bu paşalar, hâtunlarını boşarlar. yetmez! "ulan bizim eve de geldiler mi acaba?" diye düşünen yahut "paşam sizin eve girerken de görülmüşler!" sözlerini işiten paşalar da hâtunlarını boşar.

padişah sarı selim döneminde istanbul'da dul karı krizi diye tarihe geçen olaylar da böylece vuku bulur. gerçekten ilginç!