17. yy'da Avrupa'daki Bazı Özel Şirketlerin Devletleri Yenebilecek Orduları Olması

17. ve 18. yüzyılda Avrupa'da bazı özel şirketler, devletlere kafa tutabilecek derecede güçlülermiş.
17. yy'da Avrupa'daki Bazı Özel Şirketlerin Devletleri Yenebilecek Orduları Olması

1602 yılında hollanda'da kurulan vereenigde oostindische compagnie (voc) şirketi, başlangıçta amaçları çin, hindistan gibi ülkeler ile ticaret yapmak olsa da endonezya'nın kolonileştirilmesin en büyük finansörü olmuştur.

1621 yılında adından da anlaşılacağı üzere hollanda'da kurulan dutch west india company (wic) ise bu sırada atlantik üzerinde faaliyet gösteriyordu. hudson nehri'ndeki ticareti kontrol etmek adına, nehrin güneyinde new amsterdam adında bir yerleşim kurdular. bu bölge sıkça ingilizler ve kızılderililer tarafından saldırıya uğruyordu. bu saldırıları savunmak amacıyla yapılan duvarın kalıntıları bugün meşhur wall street olarak biliniyor. ayrıca bölge ingilizler tarafından ele geçirilince adı new york olarak değiştiriliyor.


1717 yılında fransa'da kurulan mississippi company, amerika'nın güney doğu kıyılarında new orleans şehrini kurdu. bataklıkla dolu arazileri satmak için aristokratları, iş adamlarını manipüle edecek bir balon piyasa yarattılar. hisseler öyle bir çakıldı ki bunun altından fransa merkez bankası bile kalkamadı. bu olaylar 1789 yılında parlamentonun toplanmasıyla fransız ihtilali olarak bildiğimiz sürece öncü oldu.


halihazırda sikorsky helikopter üreten lockheed martin, telefondan iş makinesine her tarakta bezi olan samsung, kendi roketleriyle uzaya çıkabilen spacex gibi şirketlerin, geçmişi tekrar edip kendi ordularına sahip olacağını düşünenler haklı olabilir.

Volkswagen Şirketi ve Türkiye Ekonomisinin Net Bir Kıyaslaması