18 Milyon Euro'luk Diego Rossi, Fenerbahçe İçin Nasıl Fırsat Transferine Dönüştü?

Los Angeles FC'nin Uruguaylı yıldızı Diego Rossi Marachlian ile prensipte anlaştığını açıklayan Fenerbahçe, piyasası 18 milyon eurp civarında olan bu futbolcuyu nasıl bağlayabildi?
18 Milyon Euro'luk Diego Rossi, Fenerbahçe İçin Nasıl Fırsat Transferine Dönüştü?
Los Angeles FC Twitter

zaten net bir santrafor olmayıp kanat forvet olan diego rossi'nin analizini yapmak için araştırma yapmadım; çok fazla isim dolanıyor ve çoğu yalan dolan. ancak beni ilgilendiren, "fenerbahçe, 18 milyon euro değerindeki diego rossi'yi nasıl alacak?" sorusu oldu. bununla ilgili bir şey bulduğumu sanıyorum ve paylaşmak istedim.

şöyle ki;

mls'te tıpkı iki sezondur bizim ligimizde de uygulanan limit sistemi gibi -beckham kuralı da denen- bir maaş limiti sistemi var. her takıma limit dışında kalan istisnai 3 oyuncu alma hakkı tanınıyor. bunlardan iki tanesi de 23 yaş altı olabiliyor.

rossi alındığında 23 yaş altı için tanımlanmış olan iki kişilik genç yıldız kontenjanına girmişti, yıllık 1 milyon € civarındaki maaşı limite takılmıyordu. ancak şu an 23 yaşına geldi ve maaşı söz konusu limitin 3 katı falan. yaşı geçiyor, 2 kişilik genç istisnadan sayılmayacak artık.

yani los angeles fc, mls kurallarına göre ya rossi'yi elden çıkarmak zorunda ya da yaşlı istisna olarak tutmalı ve carlos vela'yı yollamalı; yoksa oynatamaz. kim olsa, vela gibi isim yapmış ve daha 32 yaşında olan, ligin çok üstünde kalitedeki birini tercih eder diye düşünüyorum. bu nedenlerle los angeles takımının diego rossi'yi elden çıkarmak istediği ihtimalini oldukça yüksek buluyorum. ali koç'un fırsat transferi dediği aha budur işte.

yine de oyuncunun doğrudan bonservisini alacağımızı sanmıyorum. los angeles zor durumda dediysek o kadar da değil. bence kiralık gelecek ve 15-20 milyon euro arası bir satın alma opsiyonu olur. biz zaten bu parayı çok yüksek ihtimalle veremeyeceğimiz için, los angeles piyasa yapsın diye yolluyordur bu gencoyu.

işte bu garip transfer ancak bu ihtimaller olursa gerçekleşebilir gibi geldi bana. eyyorlamam bu kadar.