1800'lü Yıllarda Avrupalıların Eğlencelerinden Biri: Mumya Soyma Partisi

1800'lü yıllarda Avrupa'da yaşayan biri olsaydınız ve o dönem eğlenceli bir gece geçirmek isteseydiniz, mumya soyma partisi sizin için en çekici etkinliklerden biri olurdu şüphesiz.
1800'lü Yıllarda Avrupalıların Eğlencelerinden Biri: Mumya Soyma Partisi

avrupalılar, 1800'lü yıllarda mısır'a akın etmeye başladığında mumyalar, avrupalılar tarafından gerekilen saygıyı görmedi. avrupalı zenginler birçok mumya satın alarak, verdikleri victoria devri partilerinde bu mumyaları kullandı. bu, bir itibar ve zenginlik göstergesiydi.


avrupalıların o dönemlerde en büyük eğlencelerinden biri de "mumya soyma partisi" düzenlemek olmuştu. partinin adından anlaşılacağı üzere; mumyaları evlerindeki masaya yerleştiren mumya sahipleri, bir masaya yatırılmış mumyanın sargı bezlerini gelen misafirlerinin gözü önünde büyük bir zevk ve alkışlar eşliğinde açardı.


bir dönem bu mumya satın alma işi o kadar çok abartıldı ve fiyatlar o kadar çok yükseldi ki, sahte mumyalar bile yapılmaya başladı. idam suçlularının, yaşlıların, fakirlerin ve çeşitli hastalıklardan ölmüş olanların cesetleri çöle gömülüyor, ziftle sıvanıyor ve güneşin altında bir süre bekletildikten sonra bu cesetler sahte mumyalara dönüştürülerek pazarlanmaya hazır hale getiriliyordu.

ek olarak; mumyalar, toza dönüştürülerek tıbbi amaçlarda ve kağıt yapımında da kullanılmıştır. taleplerin çok olması nedeniyle on binlerce mumya o dönemlerde yok edildi.