1880'li Yıllardan Beri Oynanan Masa Tenisi Nasıl Ortaya Çıktı?

Masa tenisi ya da ping pong, ilk olarak 1880'li yıllarda oynanmaya başlamış. Bu içeriğimizde hem masa tenisinin nasıl ortaya çıktığından kısaca bahsedeceğiz hem de oyunun şimdiki halinin nasıl olduğundan bahsedeceğiz.
1880'li Yıllardan Beri Oynanan Masa Tenisi Nasıl Ortaya Çıktı?

Masa tenisi nedir ve nasıl ortaya çıkmıştır?

masa tenisi, 2 veya 4 oyuncunun birbirlerine topu ileri geri olarak attığı ortasında ağ olan masanın üstünde oynanan bir oyundur. 

bu sporun bilinen en eski şekli 1880'li yıllarda hindistan ve güney afrika'daki ingiliz ordusu tarafından oynanır; puro kutularının kapaklarını raket, yuvarlatılmış şarap şişesi mantarlarını da top olarak kullanırlarmış. file olarak da kitapları kullanıyorlarmış.


ayrıca, 1900 yılında amerika'yı ziyaret eden ingiliz james gibb, dönerken yanında bazı içi boş selüloit toplardan getirdi ve arkadaşlarıyla salon tenisini bu topları kullanarak oynamaya başladı ve topun rakete ve masaya çarptığı zaman çıkardığı sesi temsil eden "ping pong" ismini kulanmaya başlamasıyla bir nevi adı konulmuş oldu.

1880'lerde ortaya çıkan bu oyunun günümüzdeki kuralları nedir?

masa teniside 21 sayı yapan oyuncu seti kazanır. yurdumda uygulandığının tersine; 7, 9 veya 11-0 olunca oyun bitmez. kendi tarafınıza değmeyen topa vuramazsınız. vurduğunuz takdirde sayı rakip arkadaşın hanesine yazılır. bununla birlikte "topuna" adı altında kimin başlayacağını tayin etmeye yönelik çaba da saçmadır. öyle olduğu takdirde iyi oynayan hep başlar. genellikle toplam 3 setten oynanan oyunun iki setini alan kazanır. her sette yer değiştirilir. her setin başında bi önceki oyuna başlayan değil, diğer arkadaş oyuna başlar. son seti kazanmak bir dahaki sete başlama hakkını vermez. uluslararası müsabakalarda 5 set üzerinden oynanır. 


Biraz da teknik bilgi

maçın yapıldığı masanın yerden yüksekliği 76 cm, genişliği 152 cm ve uzunluğu 274 cm'dir. ağın yüksekliği 16 cm'dir. oynanan topun çevresi 11.43-12.06 cm'dir ve beyaz (başka bir renk değil sadece beyaz) selülozdan yapılmıştır. oyunun önemli bi diğer kuralı ise oyuncuların çok renkli giymelerinin yasak oluşudur. aksi takdirde beyaz ping pong topunu izlemek zorlaşacaktır.

Teniste Puan Alamayan Oyuncu İçin Söylenen ''Love''ın Çok İlginç Hikayesi