19. Yüzyıla Damgasını Vurmuş At Arabası Modelleri

curricle

hem şehir içinde hem de taşralarda kullanılan curricle hız için tasarlanmıştı. iki tekerlikli olup, iki at tarafından da çekilmekteydi.


cabriolet

zamanının spor arabası olan cabriolet; tiyatro, kulüp ve balolara giden kişiler tarafından tercih edilen bir atlı arabaydı. bir başka deyişle bekar arabası olup, gözlerden uzak kalınmak istendiği vakit; çekilebilen bir de perdesi vardı. ayrıca tek bir at tarafından çekildiğinden ötürü birden fazla at tarafından çekilen atlı arabalara göre daha ekonomikti.

brougham

siyah renkli bir atlı araba olup, asilzadeler tarafından kullanılmaktaydı. basit, pratik ve saygın olan bu araba adını onu tasarlayan, ingiltere lordlar kamarası başkanı lord brougham'dan almıştı. daha ağırbaşlı, daha ahlakçı bir tarza geçişi yansıtıp, tüm victoria çağı boyunca da ingiltere'nin en popüler kapalı arabası olmayı başardı.


victoria

üstü açık ya da en fazla katlanabilir bir başlığı olduğundan ötürü genellikle yazın kullanılan bir arabaydı. hafif, alçak, şık, geniş ve kolayca tırmanabilecek bir araba olduğu için ezici çoğunlukla kadınlar tarafından tercih edilip, yere kadar uzanan kat kat etekleri korumak için de geniş çamurlukları vardı.


landau

limuzin'in 19. yüzyıldaki karşılığı olan landau uzun yolculuklarda ve resmi giyim gerektiren durumlarda tercih edilen bir atlı arabaydı. 4 at tarafından çekilip, 4 kişi arabaya oturabiliyordu. ayrıca üstü açılıp kapanan spor arabalardaki gibi kaldırılıp indirilebilen eklemli bir başlığı olup, iki sürücü tarafından sürülen modelleri de mevcuttu.


barouche

katlanabilir başlığı koltuklarından yalnızca birinin üstünü örttüğünden ötürü yazın tercih edilen bir arabaydı. ayrıca barouche sahipleri ezici çoğunlukla arabalarını kendileri kullanırdı.


gig

iki tekerleğin hemen üstüne tüneyen 1 ya da 2 kişi taşıyan, tek atlı, hafif ve açık bir arabaydı. diğer atlı arabalara göre hem daha ekonomik olup, hem de manevra kabiliyeti daha yüksekti. taşra doktorları tarafından tercih edilip, buna mukabil şehir içinde kullanılması uygun değildi.


dog cart

ezici çoğunlukla toprak sahiplerinin tercih ettiği bir araba olup, avcı köpeklerini koltuğun altındaki bagajda tutmak için tasarlanmıştı.


wagonette

ailecek şehir dışı gezintiler için yapılmış olup, içinde oturulacak sıraların bulunduğu büyük, sade ve açık bir arabaydı.


post chaise

posta arabası olup, arabaların hepsi de sarı renkliydi. ayrıca sürücüleri sarı ceket giyip, kastor şapka takardı.


handsom cab

taksi görevi gören bu arabayı şahsi arabası olmayan kişiler kullanmaktaydı.


kaynak: an incomplete education