1914'ten Beri Kutlanan Anneler Günü'nün Ortaya Çıkış Hikayesi

Anneler Günü nasıl ortaya çıktı? Anneler Günü'nün hikayesi nedir? Anna Jarvis kimdir? İşte resmi olarak 1914'ten beri her Mayıs ayının ikinci haftası kutlanan Anneler Günü'nün ortaya çıkış öyküsü.
1914'ten Beri Kutlanan Anneler Günü'nün Ortaya Çıkış Hikayesi
Anna Jarvis ve annesi.

batı virginialı öğretmen anna jarvis, 9 mayıs 1905'te annesini kaybetti ve bundan iki sene sonraki ölüm yıldönümünde evine çağırdığı arkadaşlarına her yıl anneler günü adı altında bir kutlama yapılmasını önerdi. bu zaten annesinin de sağlığında sık sık bahsettiği, kızına aşıladığı bir ukdeydi. anna bu uğurda çalıştı, çabaladı ve ilk anneler günü 10 mayıs 1908'de annesinin yirmi yıl ders verdiği grafton'daki andrews metodist pazar okulu'nda 407 çocuk ve annelerinin katılımıyla kutlandı. anna, vaazdan sonra tüm çocuklara annesinin en sevdiği çiçek olan karanfillerden hediye etti.


bu öneri temsilciler meclisi tarafından hemen benimsense de senato, böyle gidersek babalar günü, dayılar günü, hala kızları günü de çıkar başımıza gerekçesiyle geri çevirdi kararı. anna tabii ki böyle şeylerden yılacak yaratılışta bir insan değildi. kendini buna adadı; mektup kampanyası başlattı, politikacılara, iş adamlarına, medyanın önde gelenlerine, kime yazabiliyorsa ona yazdı, çağrıda bulundu senelerce. zaten ülkede de kutlamalar iyice yaygınlaşmıştı, hisli bir insan olan başkan woodrow wilson, 1914'te mayıs'ın ikinci pazar'ını anneler günü ilan etti.


peki anna jarvis muradına erdi, huzura kavuştu mu? ne gezer... anneler günü'nü ticaretleştirdikleri gerekçesiyle davalar açtı, kaybetti; mutsuz bir aşk hikayesinin ardından evlenmemeye karar verdi; kör kızkardeşini, evini ve sağlığını kaybedip devletin ve arkadaşlarının yardımlarına muhtaç hale geldi. 1948 yılında 84 yaşında özel bir sanatoryumda öldü. anneler günü kaldı ondan yadigar.

türkiye'de ise ilk olarak 1955 yılında kadınlar derneği aracılığıyla kutlandı anneler günü, bugünlere kadar geldi.

14 Şubat'ta Kutlanan Sevgililer Günü'nün Ortaya Çıkış Hikayesi