1920'lerin Sosyal Yaşamına Damgasını Vuran Unutulmaz Salon Kadınları: Flapper

1920'lerde moda dünyasına getirdikleri yeniliklerle küçük çapta devrim yapan Flapper'lara bir bakış.
1920'lerin Sosyal Yaşamına Damgasını Vuran Unutulmaz Salon Kadınları: Flapper

1920'lerde, ki ünlü jazz age diye anar birçoğu bu zamanı, hem moda dünyasına getirdikleri yeniliklerle, hem de genel olarak kadınların güzellik kavramını devrimci bir şekilde değiştiren, 1920'lerin sosyal yaşamına damgasını vuran, artık evinde mutfağının başında değil de caz çalınan partilerde martinisini yudumlayan kadınlara verilen isimdir flapper.

(gözünüzün önüne getirin: kısa saçlı, zayıf, kısa kollu diz boyu elbiseli, uzun inci kolyeli ve uzun sigara filtreli salon kadınları)


bu tarzın en önemli isimleri arasında the great gatsby'nin baba yazarı scott fitzgerald'ın çılgın karısı zelda fitzgerald gelir, bir nevi flapper/jazz-age heroine tarzının en baş ikonudur zelda. zelda ve benzeri kadınlar, birinci dünya savaşı öncesinde güzellik anlayışı pembiş yanaklı, pamuk göğüslü, uzuuun saçlı kadınları baştacı ederken, bütün bu konvansiyonları yıkmış, ve 16 yaşındaki bir erkeğin vücudunu andıran, ince, zarif, kısa saçlı, hafif erkekimsi güzelliği ön plana çıkarmışlardır. 


flapper'lara her moda seven kadın şapka çıkaracaktır o yüzden, ne de olsa modern kadının ve modern güzelliğin ilk çn plana çıkışı bu deli gibi sigara içen, partilerinde martinilerini yudumlarken, en son caz parçalarıyla felekten bir çarliston yapan flapperlar sayesinde olmuştur. ne de olsa ilk flapperlar atmıştır saçma korseleri bir kenara, ve araba kullanıp, deli gibi partilerde gezip, kadınların sosyal hayatın ilk olarak tam bir parçası olmasını sağlamışlardır.


daha önce nerdedir bir kadın partilerde gezip ciddiye alınsın (bkz: victoria dönemi), korse takmadan, pamuk memelere ve uzun rapunzel saçlara sahip olmadan güzel olsun. şampanyasını patlatmıştır flapper ve dance till you drop yapmıştır delice, ve bize modern kadınların ilk örneklerini vermiştir. 


flapper'lar hakkında söylenecek o kadar çok şey, onların kural yıkıcı asılığını örnekleyecek o kadar güzel anekdot vardır ki, scott fitzgerald'ın great gatsby'si ya da diğer eserleri ve dorothy parker'ın eserleri okunmalı, sevilmeli, 20'lerin ünlü jazz age ruhu ve ve kahramanları flapperların yaşamları tadılmalıdır.

Oynadıkları Rollerle Femme Fatale Olabilecek Yeşilçam Karakterleri

Otobüste Bir Beyaza Yer Vermeyerek Amerika Tarihinin Akışını Değiştiren Kadın: Rosa Parks