1932'de Dünyanın En Güzeli Seçilen Türk Kadını: Keriman Halis

1932 yılında Kainat Güzeli seçilerek Türkiye'nin uluslararası alandaki ilk başarılarından birine imza atan Keriman Halis Ece'nin hikayesi.
1932'de Dünyanın En Güzeli Seçilen Türk Kadını: Keriman Halis

keriman halis, 1913 yılında bir savaş çocuğu olarak dünyaya gelir. çerkes ubıh asıllı tahsilini boğaziçi lisesi'nde yapar. kara kaşlı, kara gözlü, parlak uzun siyah saçlı ve bembeyaz tenlidir.


babası "hızır" yangın söndürme aletlerinin mümessili olan halis bey, kızını bizzat teşvik eder ve cumhuriyet gazetesi'nin düzenlediği yarışmada, 3 temmuz 1932'de türkiye güzeli seçilir keriman halis. 


aynı ayın sonunda yapılacak olan brüksel'deki yarışmaya hazırlanır; çünkü mustafa kemal, o'nun için şu cümleleri kullanmıştır (aklımda kaldığı kadarıyla): "türk kadınının masumiyetini saflığını çok iyi taşıyan keriman halis, inanıyorum ki bu yarışmada başarı sağlayacaktır." 


yarışmada kainat güzeli seçilir. birinciliği sirkeci garı'nda o'nu karşılamaya gelenlerle birlikte tüm türkiye'de bir bayram havasında kutlanır. türk kadının güzelliğinin tescili, bir yıl sonra 1933'te nazire hanım'ın birinci olmasıyla perçinlenir ancak yarışmada şike var gerekçesiyle türkiye'nin başarısı gölgelenmiş olur ve yarışma 1950'ye kadar bir daha yapılmaz.


keriman halis, 28 ocak 2012'de istanbul'da, 98 yaşında hayatını kaybeder. atatürk'ten bahsederkenki heyecanını unutmak mümkün değildir. sokaktaki insanın saygısızlığından, sevgisizliğinden bunaldığı için, doktorunun tavsiyesine rağmen hayatının son demlerinde sokağa çıkmamıştır.


meşhur ece ajandası da adını, atatürk'ün o'na verdiği ece soyadından alır. murtaza sadık kağıtçı bu olaydan çok etkilenerek bu ismi kullanmıştır.

70 yıl sonra, 2002'de bir türk kızı daha dünya güzeli seçilir: azra akın.