1947'den Beri Gizemi Çözülememiş Tüyler Ürpertici Hollywood Cinayeti: Black Dahlia

The Black Dahlia, 1947'de feci bir şekilde öldürülen Elizabeth Short'a siyah saçları ve simsiyah giyinmesi sebebiyle Amerikan medyası tarafından verilen isim. 1947'den beri çözülememiş bu dosyayı inceliyoruz.
1947'den Beri Gizemi Çözülememiş Tüyler Ürpertici Hollywood Cinayeti: Black Dahlia

the black dahlia takma adı, elizabeth short'un ölümünden hemen sonra öldürüldüğünü bildiren gazete tarafından, 1946 yapımı blue dahlia adlı bir filmden esinlenerek verilir. los angeles eyalet avukatlarının araştırma raporlarına göre bu takma ad, gazete tarafından cinayet için uydurulmuş bir isim olup, kurban tarafından gerçek hayatında hiç bir zaman kullanmamıştır.

elizabeth short 29 temmuz 1924 hyde park, massachusetts doğumludur. doğumundan sonra ailesi medford, massachusetts'e taşınır. 1929 yılında babası cleo short, ortadan kaybolur. bir köprünün yanında boş arabası bulunduğu için, bir çok kişi intihar ettiğini düşünür. ancak cleo, bir süre sonra eşine evi terkettiği için özür dilediğini belirten bir mektup gönderir, ancak karısı geri dönmesini reddeder.

yaşına göre oldukça olgun ve güzel olan elizabeth short aktrist olmak ister. 19 yaşında elizabeth babasıyla birlikte yaşamak üzere vallejo, california'ya gider. ancak baba-kızın birlikteliği fazla uzun sürmez. babası, elizabeth'in eve geç gelmesinden ve tembelliğinden rahatsız olur ve evden gitmesini ister. burdan sonra elizabeth santa barbara'ya yerleşir. burada reşit olmadan içki içtiği için tutuklanır, parmak izleri alınır. (bu işlem daha sonra cesedinin tanınmasını sağlayacaktır.) bu olaydan sonra evi medford'a kısa süreli bir dönüş yapan elizabeth, film yıldızı olmak için evden tekrar ayrılır. bir kaç yıl florida'nın çeşitli şehirlerinde çoğunlukla garson olarak çalışarak para kazanır.

florida'dayken elizabeth, amerikan hava komandosu'nda görevli matthew m. gordon jr ile tanışır. gordon jr hindistan'da görevliyken elizabeth'e mektup yoluyla evlenme teklifi eder, elizabeth de bu teklifi kabul eder. ancak gordon jr, elizabeth'le evlenmek üzere amerika'ya dönmeden önce, 1945 yılında bir kazada ölür. (daha sonra bu hikaye çiftin evlendiği, hatta ölen bir çocukları olduğu şeklinde manipülasyonlara maruz kalmıştır.) her ne kadar gordon'un hava komandosundaki arkadaşları gordon ve short'un nişanlandığını teyit etmiş olsalar da, gordon'un ailesi short'un öldürülmesini takiben ikili arasındaki ilişkiyi yalanlamışlardır.

temmuz 1946'da california'nın güneydoğusuna giden elizabeth, yaklaşık 6 ay boyunca, süresi bir kaç haftayı aşmayacak şekilde; bir düzine apartman, otel ve pansiyonda yaşar. en son 9 ocak 1947 akşamı canlı görülen elizabeth short'un cesedi 15 ocak 1947 günü leimart park yakınında boş bir arazide bulunur. cesedi ikiye bölünmüş olan kurbanın vücudunda bir çok yara ve darp izi tespit edilir. vücudundaki kanın azlığından ve cesedin çevresinde kan bulunmamasından dolayı cinayet yerinin farklı olduğu ve cesedin buraya getirildiği düşünülür.

cesedin ağzının her iki tarafında, cesede bir palyaçonun gülen yüz ifadesini veren yaklaşık 3 inç (7,5 cm)boyunda kesikler bulunur. cesedin el ve ayak bileklerinde, kurbanın alıkonulduğu ve işkenceye maruz bırakıldığını gösteren ip izleri vardır. kurbanın göğüsleri doğranmış ve üzerinde sigara söndürülmüştür. (bu bilgi bazı kaynaklarda doğrulanmaz.) polis kayıtlarına göre, cesedin vajinasına çim sokulmuş, ölümden sonra cesetle anal ilişkiye girilmiştir. otopsi sonuçlarına göre, kurbana yapılan işkencelerin çoğu öldükten sonra gerçekleşmiştir. midesinde insan dışkısına rastlanan cesedin cinsel organlarına zarar verilmiştir. cinsel ilişkiye girilmemiş olduğu saptanan ceset üzerinde sperme rastlanmaz. (konuyla ilgili her sitede bahsedilmese de eklemeden geçemeyeceğim; elizabeth short'un sol kalçası üzerinde bulunan gül şeklindeki dövmenin cinayet sırasında kare şeklinde kesilerek çıkarıldığı söylenir. ancak bu bilgiye bazı kaynaklarda dövme değil, doğum izi olarak rastlanır.)

cinayetin ardından los angeles polis departmanı, cinayetin karışıklığından dolayı elizabeth short'u tanıyan herkesi daha sonradan elimine edilecek birer şüpheli olarak ele alır. binlerce insan sorguya çekilir, yüzlerce insan şüpheli olarak göz altına alınır. cinayetin basında geniş yer almasından dolayı, yaklaşık 60 kişi cinayeti itiraf eder! eyalet savcısı tarafından elimine edilmiş ve aralarında orson welles'in de bulunduğu 22 şüphelinin sorguları sonucunda da katile ulaşılamaz.

bazı suç yazarları short cinayeti ve cleveland'da 1934-1938 yılları arasında gerçekleşmiş cleveland gövde cinayetleri ile arasında bir bağ olduğunu iddia ederler. ancak los angeles polisi bu iki cinayet arasında bir ilişki bulamaz.

elizabeth short'un cinayeti hala aydınlatılamamıştır. elizabeth short'la ilgili net bilgilere ulaşılamadığından, çeşitli web sitelerinde kendisinin marilyn monroe ile ilişkisi olduğu, bir snuff filmde rol aldığı, katilinin aslında babası olduğu gibi bilgilere de ulaşmak mümkündür.

Dünyanın En Ünlü Seri Katil Çiftlerinden Biri: Fred - Rosemary West