1960'larda 2.5 Milyon Dolarlık Sahte Çek Bozdurmayı Başarmış Efsane Dolandırıcı: Frank Abagnale

Dolandırıcılıktaki ustalığıyla 2002 yapımı Catch Me If You Can filmine ilham veren Frank Abagnale'in neler yaptığına dair kısa bir özet.
1960'larda 2.5 Milyon Dolarlık Sahte Çek Bozdurmayı Başarmış Efsane Dolandırıcı: Frank Abagnale


sadece çek dolandırıcılığı yapmamış; kendini bir üniversiteye hoca, bir savcıya avukat ve bir hastane dolusu insana doktor olarak yedirmiş, bu mesleklerin her birinde aylarca bilfiil görev yapmış ve en nihayetinde dolandırıcılığın kitabını yazmış insan frank abagnale jr.

üstelik 16 yaşında bu işlere başlamış ve 20 yaşındayken zirveye çıkmıştır. tabi o dönemde iri yarı fiziğinin de etkisiyle kendini tanıtırken yirmilerinin sonlarında hatta otuzlarında olduğunu söylemektedir. sayısız insanı manipüle etmiş, birkaç defa nezaretten ve hatta bir kere de cezaevinden tamamen söylediği yalanların neticesinde bizzat tutulduğu yerlerin yöneticileri tarafından salınmıştır. en büyük hatayı kadınlara fazla fazla düşkün olarak yapmış, sürekli pilot gibi ortalarda dolanıp sayısız hostesle birlikte olduğundan bir süre sonra sağda solda kendisini görüp de polise ihbar eden eski arkadaşları nedeniyle işleri sarpa sarmaya başlamıştır.


fransa'da yakalandıktan sonra perpignan'da bir cezaevinde kendi anlattığına göre hiç de insani olmayan koşullarda 6 ay yatmış, ardından isveç'e iade edilmiş ve orada da 6 ay cezaevinde kalmıştır. cezasının sonunda oradaki suçlarının cezasını çekmek üzere italya'ya iade edilecekken, onun özünde iyi olduğuna ve cezasını çektiğine inanan isveçli bir hakimin araya girmesiyle abd konsolosluğu tarafından pasaportu iptal edilmiş, böylece "yasadışı göçmen" haline gelen abagnale sınır dışı edilerek abd'ye gönderilmiştir. bindiği uçak havaalanına indiği anda pilot rolü yaparken öğrendiği teknik bilgiler sayesinde, uçağın tuvaletinden kaçmış ancak fazla uzun sürmeden kanada polisi tarafından yakalanmıştır.

Abagnale ve Catch Me If You Can (Sıkıysa Yakala) filmide kendisini canlandıran Leonardo DiCaprio.

işlediği suçlardan dolayı abd'de de yaklaşık 4 yıl cezaevinde kaldıktan sonra dışarı çıktığında bir iki iş bulduysa da eski mahkum olduğu anlaşılınca işten kovulan bu zeki dolandırıcı tam "acaba eski mesleğime geri mi dönsem" diye düşünürken, son şans olarak bir banka şubesine girip kim olduğunu anlatmış ve müdüre "ben personeline çek sahteciliği ile ilgili eğitim vereyim, beğenmezsen çıkar giderim ama beğenirsen hem 50 dolarını alırım hem de diğer şubeleri arayıp beni tavsiye edersin" demiş ve bu işi bir danışmanlık şirketi kurup zengin olmaya kadar götürmüştür.