1960'ların Ünlü Gruplarından The Mamas & the Papas'ın Sonunu Erken Getiren Aşk Üçgeni

California Dreamin', Twist and Shout gibi büyük hitlere imza atan müzik grubu The Mamas & the Papas'ın sadece üç yıl aktif kaldıktan sonra dağılmasının arkasında bir aşk çekişmesi varmış.
1960'ların Ünlü Gruplarından The Mamas & the Papas'ın Sonunu Erken Getiren Aşk Üçgeni

the mamas & the papas grubunun hala hayatta olan üyesi michelle phillips'in güzelliği, the mamas and the papas gibi evladiyelik olması gereken bir grubun sonu olmuştur (ki kendisinin güzelliği zaten eski bir model olmasından gelmektedir).

hatta the mamas and the papas'ın içindeki bu dinamiklerden adeta bir pembe dizi çıkabilir. gelin anlatayım:

cass eliott (grubun daha kilolu olan kadın vokali) tanıştıkları 1963 yılından beri denny doherty'den hoşlanmaktadır. denny bir ara grubu halifax 3 ile turnedeyken, ortamdan ortama akan, jack nicholson'la falan takılan john phillips ve yeni evli karısı michelle ile karşılaşır, tanışır, arkadaş olur.

Denny Doherty

lakin bir süre sonra, denny'nin grubu halifax 3 dağılır. denny işsiz kalır. cass eliot, platonik aşkı denny'nin işsiz kalmasına dayanamaz, menajerine denny'yi (ve arkadaşı zal yanovsky'yi) kendi grubu "the big 3"ye almaları için bastırır. olur mu sana 3 kişi olması gereken big 3, aslında 5 kişi.. o yüzden grubun ismini de "mugwumps" yaparlar ama nerde çokluk, orda bokluk, o grup da dağılır.

o sırada john phillips güzel güzel grubu "new journeymen"de takılırken, yeni bir bas ses aramaktadırlar. john aklına gene işsiz kalmış olan denny doherty gelir, "gel bakalım john, akmasa da damlar" diye gruba alır. ama denny cenabetliğini burda da gösterir, denny gruba alındıktan kısa süre sonra "new journeymen" dağılır. hemen ardından john ile denny yeni bir grup kurmak için kolları sıvarlar ve denny "kanka bi kız tanıyom ben, şişman falan ama ayı gibi sesi var, onu çağıralım, hem gönül borcum var" diye cass eliot'ı yeni kuracakları gruba çağırırlar. cass eliot'ın hali vakti keyfi yerindedir, öyle düzenli işe mişe ihtiyacı yoktur ama denny çağırınca gönül yayları gevşer, yeni kurulan magic cyrcle'a katılır. artık grup denny doherty, ona platonik aşık cass eliot, john phillips ve dünya güzeli karısı michelle phillips'ten oluşmaktadır.

Michelle Phillips ve Jack Nicholson.

yalnız grubun ismi boktandır. michelle, john ve denny aynı evi paylaşmaktadırlar ve genelde cass elliot da onlarla beraber bu evde takılmaktadır. hafiften kokain ve içki içilip kafaların kıyak olduğu bir gece "yav acaba grubun ismini mi değiştirsek" diye geyik yapılırken o sırada açık olan televizyondaki herifin teki kadınlara güzelleme yaparken "ama biz onlara sadece analarımız deriz!"(but we just call them our mamas) diye bi laf eder; cass eliot, kıyak kafanın da verdiği coşkuyla "e tamam işte, bana da zaten mama derler, ben mama'yım" diye lüzumsuz şekilde ortaya atlar ve john'a bakar, john da "ulan sen anasan biz de babayız kardeşim o halde" diye saçmalar ve grubun isminin the mamas and the papas olmasında karar kılarlar, bunu bahane edip şerefe üstüne şerefe kadeh kaldırırlar.

ve lakin, kafalar kıyakken isim bulmanın da verdiği libidoyla denny dayanamaz, "bi daha mı gelcez anasını satiim" der, o gece john'un karısı michelle'e çakar (zaten michelle ayık kafayla bile dayanılacak gibi bir abla da değildir). aslında mevzu bayağı rezalettir ama hemen akabinde grup sağlam başarı yakalayınca denny ile michelle "ulan şimdi söyleyip grubu dağıtmayalım" diye saklamaya karar verirler.


gelgelelim sığır denny, dayanamaz ve kankası gördüğü cass eliot'a durumu anlatır (erkeklerin yedikleri bokları kız kankalarına hemen yetiştirmeleri gibi lüzumsuz hareketleri vardır). "ama bak yanlış anlama olmasın, karı zaten byrds'ten gene clark'a da veriyomuş, bi ben diilim yani" dese de aslen denny'ye aşık olan cass eliot elbette yıkılır ve "denny, senin allah belanı versin" diyerek solo kariyer yapmak için gruptan ayrılmaya karar verir.

her şeyden habersiz john olanlara bir anlam veremez, ancak ağzını zorlayınca intikam ateşiyle yanan cass, her boku john'a anlatır, sonra da pişman olur. ama artık çok geçtir; john olaya çok sinirlenir, önce denny'yi beraber yaşadıkları evden kovar; ardından da michelle'i gruptan kovar, ama boşanmaz. zira michelle'in gruptan kovulmasını biraz da duruma çok bozulan cass eliott istemiştir, hatta michelle sonraki yıllarda yazdığı anılarında cass'in kendisini kenara çekerek, "dünyada seni isteyen onca erkek varken, bi benimkini mi buldun altına yatacak amk karısı?" diye ağzına sıçtığını yazacaktır.

Cass Eliot

yine de, artık the mamas & the papas ilk albümleriyle patlamış ünlü bir gruptur. her ne kadar michelle'in yerine prodüktörleri lou adler'in kız arkadaşı jil gibson gruba dahil edilse de, grubun hayranları güzeller güzeli michelle'i grupta tekrar görmek istemektedirler. hayatında ilk kez başarıyı tadan denny bakar işler sarpa saracak, cass eliott ile john phillips'i karşısına alır, "ben ettim, siz etmeyin, şu güzel ortamı bozmayalım, tam sigortalı-düzenli iş bulmuşum, bu da bok olmasın" diyerek michelle'in gruba geri dönmesini sağlar.

If You Can Believe Your Eyes and Ears, ilk albüm.

michelle dönünce, önce o sıralar kaydını yaptırdıkları ikinci albümlerini bir de michelle'in vokalleriyle tekrar tamamlarlar (1966). 1967'de üçüncü albümlerini de tamamlarlar, hatta john, kişisel ilişkilerini de kullanarak monterey'de jonis joplin'inden tut jimi hendrix'ine kadar hayvani lineup'ı olan bir festival düzenler, büyük sükse olur, ortamlar şenlenir. ama 1968 başında dördüncü albümlerini tamamlarken, grubun ortamı zaten limonidir, hem michelle'in yeni bir bebeği olduğu için çok katkı sağlayamaması, hem de cass eliott "arkadaşım napıyoruz biz burda, bu ne rahatlık, bu ne godoşluk, domuz yiyorsak o kadar da değil" diye gruptan ayrılmaya ve solo kariyer yapmaya karar vermesi ile grup dağılır. zaten michelle ile john da öncesinde boşanırlar.

cass eliott, ayrıldıktan sonra iyi bir solo kariyer yapar gibi olur, hatta bir albümü dağılmaya yüz tutan grubun kayıtları uzun sürdüğü için önce bile çıkar. ancak biraz kilo vereyim derken, bünyesinin içine sıçar, bünyesinin içine sıçınca sesinin içine sıçar, sesinin içine sıçınca doğru düzgün şarkı söyleyemez hale gelir ve bunalıma girer, kokainden eroine geçiş yapar. yine de toparlar, televizyon programlarında falan oynar, ama maalesef aşırı kiloları yüzünden kalp kasları yağ olmuştur ve kalp krizinden 1974'te ölür.

John Phillips

her ne kadar araları papaz olsa da michelle, cass ile irtibatı koparmaz. aralarda telefonlaşırlar. yıllar sonra cass'in babası belli olmayan kızı owen vanessa'nın biyolojik babasının bulunması için gene uğraşan michelle olacaktır. (etrafındaki insanlarda michelle'in genel olarak gereksizlik seviyesinde iyiliksever olduğu ile ilgili bir görüş de mevcuttur)

john phillips, müzikal kariyerine devam eder, 2001'deki ölümüne kadar da müzik yapar. öldükten sonra michelle'den önceki ilk evliliğinden olan en büyük kızı mckenzie phillips, ki kendisi uzun süre babasıyla takılıp turnelerde şarkı falan da söylemiştir, oprah'ya çıkıp "babam bana kokainli kafayla tecavüz etti" der, çarşı pazar karışır. john'un bütün eski eşleri, iddiaları asılsız bulur ve mckenzie'yi iftira ile suçlarlar.

denny doherty de, solo kariyer yapmaya çalışır. grup dağıldıktan sonra cass eliott kendisine evlenme teklif eder, dumur olur. "ben seni arkadaş olarak seviodum hep yauu" diyerek konuyu kapatır. 2007'de geçirdiği bir ameliyatta böbrek yetmezliğinden ölür.

Bonus: Bir California Dreamin' dinlenir o zaman

Guns N' Roses Solisti Axl Rose'un Neden Sabit Bir Ruh Hali Olmadığına Işık Tutan Karanlık Geçmişi