1967'de Denize Giden ve Bir Daha Asla Bulunamayan Avustralya Başbakanı: Harold Holt

Başbakanını kaybeden ülke olur mu demeyin. Avustralya böyle bir ülke.
1967'de Denize Giden ve Bir Daha Asla Bulunamayan Avustralya Başbakanı: Harold Holt
Fotoğraf: HWT book "Moments in Time"

avustralya'nın 17. başbakanı harold holt.

5 ağustos 1908 doğumlu imiş kendisi, ölümü tam olarak bilinmemekle birlikte 19 aralık 1967 olarak kabul ediliyormuş.


nedeni de şu

melbourne'ün güneyinde point nepean denen yerdeki evinin yakınlarında bir gün (17 aralık 1967) eline surf tahtasını alarak denize gider. fakat bir daha görülmez. kaybolur.


koskoca avustralya, başbakanını kaybetmiştir. çok geniş çaplı arama operasyonu başlatılır fakat adamcağız bir daha hiç bulunamaz.


tabii hemen arkasından komplo teorileri ortaya çıkmış

bazıları holt'un aslında ortadan yok olarak metresi ile kaçtığını iddia ederken, bazıları da kendisinin aslında çin halk cumhuriyeti'nin ajanı olduğunu ileri sürüp, denize girdiği sırada oraya yanaşan bir denizaltının önü alıp, çin'e geri götürdüğünü dahi savunmaktaymış.

Harold Holt hakkında ek bilgi

Arama kurtarma çalışmaları sona erdiğinde Harold Holt için temsili bir cenaze töreni düzenlenmiş. Bu törene dönemin ABD başkanı ve İngiltere başbakanı da katılmış.

Harold Holt'un siyasi hayatıyla ilgili hatıralarda kalan en önemli olay Vietnam'a asker göndermek için çok çabalaması ve ABD ile kurduğu yakın ilişkilerdi. 

Bir dönem Hazine Bakanlığı görevini de yürüten Holt'un, o dönem İngiliz para birimini terk edip Avustralya'ya kendi para birimini getirmesi ise kayıp başbakanın en büyük icraati olarak konuşuluyor.

Kaynak: NTV