1970'lerin Efsane Arabası Murat 124'e Neden "Hacı Murat" Deniyor?

1971 yılında, Tofaş’ın Bursa fabrikasında üretilen ilk otomobil olma özelliğini taşıyan Murat 124'ün lakabı hala Hacı Murat. Peki neden? Birkaç şehir efsanesi var ama bir tanesi akla diğerlerinden daha yatkın.
1970'lerin Efsane Arabası Murat 124'e Neden "Hacı Murat" Deniyor?

bu toprakların efsanesi murat 124 'ün hacı murat olma hikayesi...

1971'den 1979'a kadar bursa'da 134.000 adet üretilmiş ve adını da, bursa'nın başkent olduğu zamandaki padişah 1. murat'dan alan araba, nam-ı diğer hacı murat...


hacı murat denmesinin sebebine gelince o yıllar, hacca arabayla gitmek serbest olduğundan ve hacıların birçoğunun kendi araçlarıyla gitmesinden dolayı ismi hacı murat olarak anılmaya başlanmıştır.


öyle ki şimdilerde nasıl, 2. el piyasasında "boya-değişen yok" gibi klasikleşmiş terimler varsa, bu aracın o dönemdeki 2. el jargonunda da "2 kez hacca gitmiş, umreye gitmiş murat 124" kalıbıyla satılması neticesinde hacı murat ismi kalmıştır.

İlk Murat 124 reklamlarından biri.

neticede bu topraklardan böyle bir efsane geçti. 30 yaş civarı insanların en az bir kere bindiği, bu unutulmaz efsaneyi, hâlâ daha küçük yerleşim yerlerinde veya meraklısında görebilmek mümkün...

Yalnızca 202 Adet Üretilmiş Zamanının Çok Ötesine Otomobil: Anadol Böcek

"Devrim Arabaları" Filmine de İlham Veren Araba Devrim, Gerçekten de İyi Bir Alternatif Olabilir miydi?