1970'li Yıllara Kadar İzlanda'da Türk Öldürmek Neden Yasaldı?

Tarihimizin pek bilinmeyen ancak bir hayli ilginç detaylarından birini Sözlük yazarları aktarmışlar.
1970'li Yıllara Kadar İzlanda'da Türk Öldürmek Neden Yasaldı?


1625 yılında bristol körfezi ağzında yer alan lundy adası ele geçirilmiş ve bu ada daha sonraki atlantik denizi seferinlerde üs olarak kullanılmıştır. lundy adasının sağladığı bu lojistik destekle türk amirali murad reis 15 gemiden oluşan bir filo ile cezayir'den atlantik denizi'ne açılır. izlanda kıyılarına varan donanma 26 gün boyunca izlanda'ya hakim olmuştur. yakınlardaki vestmannaeyjar adası da yağmalanır ve daha sonra anılarını yazacak olan oluf eigilsson (olaf egilson veya olafur egilson), eşi ve iki oğlu da esir düşer. murad reis'in komutasındaki donanma yaklaşık 400 esir ve büyük bir ganimetle cezayir'e geri dönmüştür.

bu sefer sırasında ele geçirilen esirlerinin en ünlüsü ise esir ve cariye olarak cezayir'e getirilen tyrkja gudda'dır.

olaf egilson ki kendisi rahiptir ve birkaç esir ile birlikte fidye karşılığı serbest bırakılır ve bir yıl sonra egilson murad reis'in seferini anlatan bir kitap yazmıştır. eşi ancak 1637 yılında dönerken oğulları hiçbir zaman geri dönmemiştir.

bu seferden sonra da donanma birçok kez izlanda'ya sefer yapılmıştır. örneğin ali biçin reis'in seferinde yaklaşık 800 esir alınmıştır. başka bir seferde ise 1631 yılında 12 gemiden oluşan bir filo gene bol bol ganimet ve esirle cezayir'e geri dönmüştür.


küçük murat reis'in söz konusu seferleriyle ilgili olarak 1628 yılında danimarkaca olarak yazılmış bir kitapta şöyle diyor:

''zalim türk korsanları hakkında malumat: 1627 senesinde izlanda'ya geldiklerinde 300 kişiyi esir edip pek çoğunu da öldürdüler. bu kitabın yazarı oluf eigilsson'u vestmannaeyjar adası'nda tutsak edip cezayir'e götürdüler... daha sonra 1628 yılında diğer bazı esirler de fidye verildikten sonra hürriyetlerine kavuştular ve izlanda adası'na avdet ettiler.''

kaynak: http://korsan.uskudar.biz/kuzey_denizi.htm

- birçok kaynakta bu korsanların cezayirli olduğu fakat o dönem bu toprakların osmanlı imparatorluğuna ait olduğu için bu sorumluluğun türklere ait olduğu yazar.


bu olay yüzündendir ki 70'li yıllara kadar izlanda'da türk öldürmek yasal kabul edilmiştir. tarihte bu yasa uyarınca öldürülmüş bir türk var mı bilmiyorum ama bir intikam yöntemi olarak oldukça sabırlı bir yol gibi geldi bana. sen 350 yıl bekleyecen de adaya türk gelecek öldürecen teeyyy teyyy...