1975'te Akademisyen Sahibi Tarafından Yazar Olarak Makaleye Dahil Edilen Kedi

Yanlış duymadınız, böyle bir şey gerçekten olmuş. Kedinin hikayesi özellikle tez veya makale yazmakla uğraşan öğrencilerin antipatisini çekebilir.
1975'te Akademisyen Sahibi Tarafından Yazar Olarak Makaleye Dahil Edilen Kedi
iStock

yazarlarından biri bir kedi olan bir fizik makalesinin varlığı ufkunuzu açabilir.

"biz" kalıbının bilimsel yazınlarda kullanımı öyle bir alışkanlıktır ki, 1975 yılında oldukça saygıdeğer bir fizik dergisinde, bir kedinin makalenin ikinci yazarı olmasına yol açmıştır.

jack h. hetherington, michigan üniversitesi'nde çalışan bir fizik profesörüdür. "two-, three-, and four-atom exchange effects in bcc 3he" isimli oldukça etkileyici bir makale yazar ve dergiye göndermeden önce bir meslektaşından gözden geçirmesini ister.

Jack H. Hetherington

makaleyi gözden geçiren meslektaşı tek bir eleştiri getirir, prof. hetherington makaleyi tek başına yazmasına karşın, sürekli cümlelerine "biz" diye başlamıştır.

word programında iki tuş darbesi ile düzeltilebilecek bu durum, daktiloda yazılmış bu makale için büyük bir kabus haline gelir. bunun üzerine prof. hetherington, makaleye ikinci bir yazar eklemeye karar verir. ancak herhangi birine bilimsel emeğini böylece hediye etmek de istemez. bunun üzerine bir siyam kedisi olan chester'ı ikinci yazar olarak ekler. chester ismi ciddi bir fizik dergisinde sırıtacağı için ismini değiştirerek "f.d.c. willard" (felis domesticus chester willard) yazar.

Mevzubahis makalenin başlığı.

makale 1975 yılında iki yazarlı bir makale olarak physical review letters dergisinde basılır.

daha sonra chester'ın tek yazarı olduğu "l'hélium 3 solide. un antiferromagnétique nucléaire" makalesi de la recherche dergisinde 1980 yılında basılır.

kedinin gerçek kimliği hetherington'ın ilk makalesinin imzalı bir kopyasını arkadaşlarına göndermesi ile ortaya çıkar. zira ikinci yazarın da bu kopyalarda imzası, yani pati izi vardır.

oturup makalesini yazması gerekirken, kendisinden daha akademik kediler olduğunu öğrenip depresyona giren sözlük yazarı delireaz'dan sevgilerle...

II. Dünya Savaşı'nda Bindiği Gemiler Bir Bir Batarken Kendisini Kurtaran Kedi: Batmaz Sam

Huzurevinde Ölecek Kişiyi En Geç 24 Saat Önceden Tahmin Edip Yanına Kıvrılan Kedi: Oscar