1975'te Ortadan Kaybolan ve Hala Bulunamayan ABD'li İşçi Lideri: Jimmy Hoffa

Kayboluş hikayesi Martin Scorcese tarafından filme alınan ve 2019'da "The Irishman" adıyla yayınlanacak olan işçi lideri Jimmy Hoffa.
1975'te Ortadan Kaybolan ve Hala Bulunamayan ABD'li İşçi Lideri: Jimmy Hoffa

asıl adı james riddle hoffa. başında bulunduğu "teamsters sendikası" ile birlikte özellikle taşımacılık alanında çalışanları örgütlemeye çalıştı. bu sektörde mafyanın hakimiyeti ve sendikalaşmadaki başarısı nedeniyle karanlık güçlerin ve bu güçlerin devlet içerisindeki suç ortaklarının tepkisini topladı ve sürekli sendikanın parasını zimmetine geçirdiği şeklinde suçlamalara maruz kaldı. 


başkan kennedy döneminde bir rüşvet suçlamasıyla 15 yıl hapse mahkum edildi. başkan richard nixon tarafından vermiş olduğu sivil hizmet göz önüne alınarak salıverildi ancak 10 yıl boyunca sendika çalışmalarından men edildi. bu yasağı kaldırmak üzere karşı dava açmaya hazırlanırken 30 temmuz 1975'te bir restoranın otoparkında ortadan kayboldu. kayıplara karışmadan önce bu otoparkta iki mafya lideriyle buluşmaya hazırlanıyordu. 


hoffa'nın akıbetinin ne olduğu konusunda birçok efsane türedi. bunlar arasında bir çimento aracına atıldığı ve bir yerlere betonla birlikte döküldüğü, new jersey'deki giants stadyumu'nun 20 yard çizgisi altına gömüldüğü, bir botun içerisinde göle atıldığı veya terk edilmiş bir kömür madenine kapatıldığı gibi onlarcası bulunmakta.

hoffa'nın hayatı, başrolünde jack nicholson'ın oynadığı 1992 yapımı hoffa adlı filme konu oldu. ayrıca yine hoffa'nın hayatı, martin scorcese'nin yönettiği ve 2019'da vizyona girecek olan the irishman filminde de anlatılacak.

Amerika Tarihinin En Medyatik Cinayet Davasının Başrolündeki Adam: O. J. Simpson