1977'de Boston'da Görüldüğü İddia Edilen Yaratık: Dover Demon

1977'de Boston'da farklı kişiler tarafından görüldüğü rapor edilen ve Dover Demon adı verilen efsanevi yaratık hakkında bilgiler.
1977'de Boston'da Görüldüğü İddia Edilen Yaratık: Dover Demon

1977'de boston'da bir çok yerel habere de konu olan ve bir grup genç tarafından görüldüğü iddia edilen yaratığın adıdır dover demon.

nisan 1977'de iki gün süresince oldukça güzel bir kasaba olan ve boston’un sadece 20 mil güneybatısında yer alan dover kasabasındaki dört genç, korkunç ve yabancı bir yaratığa tanık oldu. ama gençler henüz daha olayı idrak edemeden “dover demon “ ortadan kayboldu.

17 yaşındaki william bartlett, dover demon'u ilk gören kişi oldu. kendisi ve iki arkadaşı olan mike mazzocco ve andy brodie ile farm caddesi’nde araba ile gezinirken saat 10 civarı bartlett, duvarda duran ve gözleri (farlarda) parlayan bir yaratığa tanık oldu. köpek ya da kedi değildi. barlett’in ifadesine göre “yumurta gibi bir kafası vardı”. 

yine barlett, inandırıcı olması açısından bu çizimi yapmıştır:


olayın videolu kurgusu:


kısa bir süre sonra tüm kasabada ünü artan bu yaratık bir hayvandan çok bir bozuk insan türü olarak kurgulandı kasabada.

bartlett, yaratığa şahit olduktan iki saat sonra, 15 yaşındaki john baxter kız arkadaşıyla birlikte ağır ormanlık bir alana yakın bir yerden eve doğru yürüdü. bartlett'in gördüğünü iddia ettiği yaratığın 15 metre uzağında olduğunu ,yaratığın büyük gözleri olduğunu, ellerinin eğrimsi hatlara sahip olduğunu ve bir ağacın yanında durduğunu söyledi.. baxter da tıpkı barlett gibi gördüğünü tasvir etmek için de bu çizimi yapmıştır:


sonraki gece, 22 nisan'da gece yarısı, abby brabham adında 15 yaşındaki bir kız dover demon'u gördü. bir ağacın yanında dik duruyordu, dedi. abby'nin çizimi:


dover demon hikayesi yıllar sonra dünya çapında bir hikaye olunca, yaratığı ilk gören barlett ile röportaj yapılmış ve barlett “hakkımda hikayeyi uydurduğuma dair söylentiler çıkmasından hep utandım... ben o gece gerçekten ne olduğunu bilmediğim bir şey gördüm ve kesinlikle de garipti. hikayeyi uydurmadım ama çoğu zaman keşke uydurulmuş bir hikaye olsaydı dedim.” diye açıklama yapmıştır.

peki görülen yaratığın sırrının bir açıklaması olabilir miydi ?

bağımsız olarak, dover demon'un her üç tanığının da aynı ya da çok benzer bir hikayesi vardı (insan gibi ama insan olamayacak kadar yaratık).bu da anlatılan hikayeyi insanlar arasında gerçekçi kılıyordu. her ne kadar inanların sayısı fazla olsa da olayın gerçekliğine inanmayanlar tarafından sürekli açıklamalar getirilmiştir..

en popüler açıklamalardan biri de yaratığın görüldüğü ilk akşam barlett ve arkadaşlarının oldukça sarhoş olması ve devamında gerek korku, gerek dedikodularla bir köy efsanesi oluştuğu yönünde. yine bir yavru geyiğin gölgesinin yaratık olarak gençler tarafından algılandığı da popular açıklamalardan biri olmuştur köyde.

yine de barlett, gördüğü şeyin bir hayvan olduğunu her zaman reddetmiştir: “bu kesinlikle bir tilki, geyik ya da herhangi bir hayvan değildi. uzun ince parmaklı bir çeşit yaratıktı ve hayvandan daha çok insan benzeri bir şeydi… her zaman ne olduğunu tahmin etmeye çalıştım. hiçbir fikrim yoktu. komik olmaya çalışmıyordum. beni tanıyan insanlar bunu yapmadığımı biliyor.”

tabii inanmayanların aksine inanan çoğunluk daha fazlaydı ve bunların arasında yetkin isimler de vardı. maine'den kriptozooloji uzmanı loren coleman da gençlerin hikayesine destek çıkanlardan; üç görüntünün de güvenilir olduğunu düşünüyor. olayın vuku bulmasından sonra bir hafta içinde gençlerle konuştu ve “25 saat içinde, bir şey gören bireyler tarafından güvenilir bir vakamız var.” demiştir. ayrıca coleman, dover demon'un, 1955'te kentucky'den gelen "chupacabras", "sasquatch", "roswell" uzaylıları ya da yarasa kulaklı goblinler gibi daha önce bildirilen ama açıklanamayan yaratıklarla uyuşmadığına inanmaktadır.

bögedeki yabancılara göre de dover'daki garip manzaralar sıradan değil. massachusetts'in bu bölgesi yüzyıllar boyunca hep bir tuhaflığa sahipmiş; coleman, dover demon'un görüldüğü alanın henüz açıklanamayan bir faaliyet geçmişine de sahip olduğunu belirtti: “aynı bölgede, 1600'lü yıllarda at sırtında bir şeytan, gömülü hazine hikayeleri ve daha sonra dover demon'u da içeren üç büyük efsanemiz vardı. “sanırım kesinlikle bir şey söylüyor,” diye devam etti coleman, “neredeyse manyetik bir şekilde, gözlemleri toplayan belirli alanlar varmış gibi ve dover böyle bir yer olabilir."

daha sonra 1972'de, dover demon gözlemlerinden beş yıl önce mark sennott, ormanda bir yaratık gördüğüne yemin etti. arabanın farlarında da parlayan gözlere sahip bir şey vardı: “ormanın derinliklerinde küçük bir figür gördük, göletin kenarında. farlarda hareket ettiğini görebiliyorduk. biz bilmiyorduk. ”

ancak, bu tuhaf olayların ardındaki gerçeklik hiçbir zaman aydınlatılamasa da dover demon o zamandan beri kültürel bir fenomeni ateşledi. (japon video oyunları ve figürlerine kadar) yine dover demon gençler arasında kesinlikle iyi bir kamp ateşi hikayesi ve ne zaman birileri dover'in farm street'inden geçerse ; dover demon çıkacak birazdan da demeden geçmezmiş..

görgü tanıkları ve ifadeleriyle alakalı daha ayrıntılı bilgi
animalplanet