1980'lerde Chicago'da DJ'lerin Müzikle Beraber Ortaya Çıkardığı Alt Kültür: Acid House

Şimdilerin popüler müzik türlerinden House'un, Chicago'dan Avrupa'ya yolculuğu.
1980'lerde Chicago'da DJ'lerin Müzikle Beraber Ortaya Çıkardığı Alt Kültür: Acid House

ingiltere'de 1988 yazında patlamış, ingiltere'de o sıralar yeni gelmiş olan ecstasy ile chicago çıkışlı house müziğinin ibiza üzerinden londra'da halvet olması ile ortaya çıkmış alt kültür acid house. sadece bir müzik türü saymak haksızlık olur..

ibiza'da gittiği klüplerin havasını londra'ya taşımak isteyen ve bu amaçla 1987 sonlarında "shoom" adlı kulübü açan danny rampling'i sorumlu tutar pek çok insan acid house akımından. kulüp, kısa sürede şehrin en hip yeri olmuş ve pıtrak gibi çoğalmış ecstasy atılıp, house müziğine dans edilen yerler. 1988 yazı "summer of love" olarak adlandırılır zaten bu kültürün hızla yayılmasından dolayı. kısa sürede kalabalıklar şehre sığmaz olmuş, açık hava rave'leri yapılmaya başlanmıştır.


1990'ların başlarında rave'leri kısıtlayan, ecstasy kullanımını engellemeye yönelik çıkarılan yasalar sayesinde, epey bir kan kaybına uğramışsa da 90'larda elektronik müziğin popülerlik kazanmasına, 50 çeşit sub genre'a bölünmesine, müzik türleri arasındaki farkların bulanıklaşmasına, rock'çuların bile dans müziği öğelerini müziklerine katmalarına yol açtığı da bir gerçek... pek çok acid house dj'i sonradan en iyi elektronik müzikçiler arasına girdi. misal paul oakenfold, orbital, the shamen ve andrew weatherall. hatta o zamanki soundları ile alakasız da olsa prodigy bile, böyle başlamıştır işe.

türkiye'de tabii sadece blue jean'ın verdiği smiley'lerle ve "asiiittt!" nidalarıyla hatırlıyoruz olayı, ama aslında göründüğünden çok daha önemli ve etkili...