1981'de Mehmet Ali Ağca'nın Gerçekleştirdiği Papa II. Jean Paul Suikastı

13 Mayıs 1981 tarihinde Mehmet Ali Ağca, Vatikan'da resmi geçit esnasında Papa II. Jean Paul'a bir suikast düzenledi. Tarihimizin en ilginç olaylarından biri olan bu olayı hatırlıyoruz.
1981'de Mehmet Ali Ağca'nın Gerçekleştirdiği Papa II. Jean Paul Suikastı


Suikast nasıl gerçekleşti?

1979'da abdi ipekçi'yi öldüren ve tutuklu olduğu maltepe cezaevi'nden 1979 sonlarında inanılmaz bir şekilde firar ettirilen mehmet ali ağca, 13 mayıs 1981 günü, vatikan'da resmi geçit töreni sırasında papa 2. jean paul'a suikast düzenlemiştir.


papa 2. jean paul, olaydan yaralı olarak kurtulurken, mehmet ali ağca yakalanmıştır. 2000 yılına kadar da hapiste kalan ağca, o yıl papa'nın kendisini affetmesi ile salıverilmiştir.

suikaste mehmet ali ağca'yı kimi azmettirdiği uzun süre muamma olarak kalmış; bulgar gizli servisi'nin, türk gladio'sunun, kgb'nin isimleri geçmiştir ağca'yı azmettirenler arasında...

Suikast sonrasında ne oldu ve bu olayın arkasında kim/kimler vardı?

ağca, papayı vurduktan ve hüküm giydikten iki yıl sonra papa jean paul'a, ağca'nın onu kimin emri ile vurduğu sorusunun cevabını bulacağına dair bir söz verildi. bu sözü veren kişi, papa'nın çok güvendiği bir rahipti. ünvanı, nunzio apostolica con incarichi speciali; adı ise luigi poggi idi. avrupa'da istihbarat toplamakla görevli bir papalık ajanıydı ve aylardır mossad ajanları ile irtibat halindeydi. bunu papa'ya söylediğinde papa, devam etmesini istedi.


1983 kasımında poggi, bu toplantılardan birinden vatikan'a dönüyordu. sorunun cevabı da yanındaydı. amerikalılara (cia'ye göre) papa'nın vurulmasının altında kgb vardı. papa'nın komünizm karşıtı konuşmaları ve cia ile yakınlığı ile açıklıyorlardı bunu. evet, papa ile cia arasında çok yakın bir ilişki vardı ve cia raporuna göre bu kremlin’i rahatsız ediyordu. “agca’s attempt to kill the pope: the case for soviet involvement (ağca’nın papayı öldürme girişimi: sovyetler’in olaya karışma olasılığı)” adında bir rapor hazırlamışlar ve papayı perde arkasında sovyetlerin olduğuna inandırmışlardı.

oysa mossad lideri admoni, suikast planın arkasında başka bir cevap bulmuştu. ona göre komplo tahran’da ayetullah humeyni’nin tam onayı ile hazırlanmıştı. papa'yı öldürmek hristiyan değerlerine karşı girişilen cihadın açılışı olacaktı. mossad’ın yaptığı analizlerden birinde papanın türkiye’ye düzenleyeceği gezi için ağca tarafından gazetelere yollanan tehdit mektubu inceleniyordu. mektupta “türkiye’nin ve din kardeşi olan islam ülkelerinin orta doğu’da önemli politik, ekonomik ve askeri güç haline geleceğinden korkan batılı emperyalistler, böylesine hassas bir dönemde haçlılar’ın dini lider görünümündeki kumandanı papa 2. jean paul’u türkiye’ye gönderiyorlar. eğer bu ziyaret iptal edilmezse, kumandan papa’yı kendi ellerimde öldüreceğim.” diyordu.


mossad bu mektubun tahran’da yazıldığına kesinlikle emindi. mossad bilgisayarları humeyni’nin konuşmaları ile mektup arasında benzerlikleri tespit etmişti. ayrıca hapisten kaçtıktan sonra ağca’nın iran’a kaçtığı ve aylarca orada eğitim görerek beyninin yıkandığını da biliyorlardı. aslında cia’in suçladığı soğuk savaşta olduğu rusya, mossad’ın suçladığı ise daimi düşmanı irandı her istihbarat örgütü kendi çıkarına göre papa suikastine yaklaşıyordu.

23 aralık 1983’te papa, hapishaneye giderek ağca’yı ziyaret etti. t4 numaralı hücrenin kapısında belirdiğinde ağca ayakta duruyordu. papa, yüzüklü elini uzattı. ağca tokalaşma için bir an tereddüt etti ve eğilip papanın yüzüğünü öptü, sonra papa'nın elini tuttu ve anlına bastırdı.

- “mehmet ali ağca sen misin?” diye sordu papa italyanca.
- “evet.”
- “burada mı yaşıyorsun?”
- “evet.”

papa, sandalyeye; ağca, yatağının kenarına oturdu.

- “kendini nasıl hissediyorsun?” diye sordu papa.
- “iyiyim iyiyim.”


ağca, papa'nın sol kulağına fısıldayarak konuşmaya başladı. papa hafifçe başını öne arkaya sallıyordu. ağca bir an durakladı ama papa eli ile konuşmayı sürdürmesini işaret etti. başları birbirlerine değecek kadar yakınlardı. birden jean paul’ün yüzünde acı bir ifade belirdi. gözlerini kapattı. bir süre bu şekilde konuşmaya devam ettiler. 20 dakika sürdü konuşmaları. ayağa kalktıklarında papa, cübbesinin cebinden üzerinde papalık mührü bulunan bir kutu çıkarttı. ağca kutuyu şaşkınlıkla açtı ve içinden sedef kakma bir tespih çıktı.

- “teşekkür ederim.” dedi ağca.
- “niente. niente” dedi papa. (teşekküre gerek yok, bir şey değil)

bu görüşmenin ardından vatikan sözcüsü, ağca’nın belli bir seviyeye kadar bilgisi olduğunu, bir komplo yapıldıysa profesyoneller tarafından gerçekleşmiş olduğunu ve onların iz bırakmayacağını açıkladı. oysa papa, öğrenmek istediğini almıştı.


papa'nın, kendisine düzenlenen suikast girişiminin ardında sovyetler değil, tahran olduğunu öğrendiği iddialar arasında. buna inanan papa'nın hem islam’a hem de kendisine yardım eden mossad’a bakış açısında değişmeler olmuştur. etrafındakilere yaklaşan çatışmanın batı-doğu veya abd-rusya arasında değil islam ve hristiyanlık arasında olacağını söylemeye başlamıştı.

peki mossad neden bu suikasti çözmek için bu kadar istekliydi? zamanın israil başbakanı golda mair, vatikan ile diplomatik ilişkiler kurmak istemiş ama başarısız olmuştu. israil, vatikan ile iyi ilişkiler kurmak istiyor ve vatikan'ın yaser arafat ile olan muhabbetinden rahatsızlık duyuyordu. papa'ya aradığı cevapları verme isteklerinin altındaki neden basitçe bu şekildeydi.

Mehmet Ali Ağca kimdir?

yaşamı, yaptıkları ve tahliyesiyle skandallara konu olmuş ilginç bir tarihsel şahsiyet, nükhet ipekçi'nin yerinde benzetmesiyle 'milli katilimiz'dir mehmet ali ağca. 

abdi ipekçi cinayeti dışında 12 eylül öncesi birçok siyasi cinayet ve gasp olayına adı karışmış, 12 eylül sonrası askeri cezaevinden kaçırılarak milliyet gazetesi'ne papa'yı öldüreceğine dair bir mektup bırakmış, sonrasında da papa'ya suikast düzenlemiş ancak başarısız olmuştur.

kimilerince devletin içerisinde konumlanmış uluslararası bağları bulunan gizli bir şebekenin piyonu olduğu iddia edilmektedir. italya'daki 20 yıllık cezasını dahi tamamlamadan (19 yıl 1 ay yatmıştır) papa affıyla türkiye'ye dönmüş, italya'da yaptığı açıklamalara ve itiraf ettiği suçlara rağmen türkiye'de sadece abdi ipekçi cinayetinden yargılanmış ve rahşan affı ile idam cezasının kaldırılmasına ek olarak italya'da başka bir suçtan yattığı süre türkiye'deki suçuna eş tutularak serbest bırakılmıştır. 

ayrıca yıllar evvel malatyaspor tribünlerinin tezahüratlarına da konu olmuştur; "malatya'da doğdu, papa'yı da vurdu, helal olsun sana mehmet ali ağca, mehmet ali ağca"... bu konu, çok haklı ve yerinde bir şekilde fransız le figaro gazetesinde yazılmış ve türkiye demokrasisi eleştirilmiştir.

Silahı Ateşleyen Kişinin Birkaç Yıl İçinde Affedildiği İlginç Olay: Turgut Özal Suikastı

Yakın Türkiye Tarihinin En Kilit İsimlerinden, Derin Devlet Ajanı Abdullah Çatlı'nın Hayatı

64 Yıllık Hayatının 21 Yılını Hapiste Geçirmiş Kabadayı: Dündar Kılıç