1991'de Maç Çıkışı Juventus Atkısı Taktığı İçin Öldürülen Genç: Mühendis Oktay

Mühendis Oktay olarak bildiğimiz Oktay Akdemir, 1991 yılında Beşiktaş'ın Galatasaray'ı 1-0 yendiği maçtan sonra bir grup Galatasaraylı taraftar tarafından dövülerek öldürüldü.
1991'de Maç Çıkışı Juventus Atkısı Taktığı İçin Öldürülen Genç: Mühendis Oktay

mühendis oktay, 1991 yılında beşiktaş'ın galatasarayı 1-0 yendiği bir maçın ardından boynundaki juventus kaşkolu yüzünden linç edilen beşiktaş taraftarıdır. 

o sıralarda italya'da çalışan bir mühendis olan oktay akdemir, izin için türkiyeye gelmiş, maçın ardından iki arkadaşıyla birlikte gezerken, boynundaki juventus atkısı yüzünden 30-35 kişilik bir galatasaraylı grubun saldırısına uğramıştı. (bkz: haznedar grubu)


boynundaki atkıdan çekilip yerde sürüklenen oktay, bu sırada kafasına aldığı sopa ve tekme darbeleri ile hayatını kaybeder. olayın failleri bir hafta sonraki galatasaray - bakırköy maçında  ali sami yen'de yerini almıştı.

bu olaydan 1 hafta sonra uğur dündar'ın hodri meydan programında bu olayın üstüne gidilerek, 3 büyük kulübün fanatik taraftarları hakkında kapsamlı bir program yapılır. eğitim durumları, işleri, nerden beslendikleri vs. bu program, türkiye'deki tribün terörü hakkında ilk kapsamlı araştırma sayılabilir.

43 Kişinin Hayatını Kaybettiği Korkunç Olay: 17 Eylül 1967 Kayseri - Sivas Maçı