1993'te Gerçekleşen Dünya Ticaret Merkezi Saldırısı Öncesindeki Skandallar Zinciri

11 Eylül 2001'deki saldırıda yıkılan Dünya Ticaret Merkezi, daha önce de buna benzer bir teşebbüs atlatmıştı. 1993'teki saldırıyı ve saldırının planlayıcısı Remzi Ahmet Yusuf'u Sözlük yazarı ''huseyin sevki topuz'' anlatıyor.
1993'te Gerçekleşen Dünya Ticaret Merkezi Saldırısı Öncesindeki Skandallar Zinciri


remzi ahmet yusuf. galler'deki swansea ınstitute'de elektrik mühendisliği eğitimi alan über manyak, psikopat kişilik, 1993 world trade center saldırısı'nın planlayıcısı... aynı zamanda project bojinka'nın da yaratıcısı olduğu iddia edilir.

Remzi Ahmet Yusuf

1993'e giden yolda hikayesi ise skandallar zinciridir.

1992 yılında sahte ırak pasaportuyla abd'ye giriş yapar ve akabinde siyasal sığınma hakkı talebinde bulunur. ancak göçmenlik bürosu'nun nezarethaneleri o kadar kalabalıktır ki görevliler hemen salıverir kendisini. üstüne üstlük, başvurunun sonucunu öğreneceği duruşmaya kadar kendisine üç ay da süre verirler ve hooop! new york'un macera dolu sokaklarına bırakılır bu azılı terörist.

serbest bırakıldıktan sonra şeyh ömer abdülrahman ile bağlantıya geçer ve wtc saldırıları için hazırlıklar başlar.

Şeyh Ömer Abdurrahman, şubat 2017'de hayatını kaybetti.

mühendis olması vesilesiyle tedarik edebildiği bütün malzemelerle bomba dizayn eder yusuf. ancak yanına çırak olarak verilen muhammed salameh o kadar gerizekalıdır ki, bu süreç zarfında çeşitli aksilikler başlarına gelir.

* mesela, bombayı yaparlarken malzemelerden bazıları garajlarında patlayıverir, salameh hafif yaralanır.

* saldırıdan bir hafta önce salameh'in kullandığı ve içinde bomba bulunan araç kaza yapar. bu sefer yusuf yaralanmıştır ve hastaneye kaldırılır. ancak aracın içindeki bombalar polis tarafından kurcalanmaz ve bir hafta sonra araç sağsalim teslim alınır.

* saldırı öncesi keşif yapılırken bir kaza daha yapılır.

Mohammed Salameh

en sonunda saldırı günü arabayı kendi kullanmaya karar verir, çünkü iki yıllık bu hazırlık salameh denilen bu adama bırakılmayacak kadar önemli bir projedir. 26 şubat sabahı hazırladıkları bomba yüklü araç, dünya ticaret merkezi'nin kuzey kulesi otoparkına bırakılır.

(bkz: 1993 world trade center saldırısı)

yusuf'un amacı, kulelerden birini yıkarak dengeyi bozmak ve diğer kulenin de yıkılmasını sağlayarak maksimum ölü sayısına ulaşmaktır. ancak planlar istediği gibi gitmez... patlamadan hemen sonra remzi yusuf havalimanına doğru yol alır. tam uçağa binmek üzereyken, cnn'de saldırının sırp kurtuluş ordusu tarafından üstlendiğini duyar.


o kadar öfkelenir ki, hemen uçağa binmekten vazgeçer ve polisi arar. kendini, örgütünü ihbar eder, "sırplar değil, biz yaptık, islami cemaat!" der. fakat son anda uçağına yetişrerek abd topraklarından kurtulur.

1995 yılında pakistan özel kuvvetleri'nin düzenlediği bir operasyon sonucu gözaltına alınacak, sonra abd'ye iade edilecek ve burada ömür boyu hapis cezasına çarptırılacaktır. ancak kendisiyle ilgili ilginç bir detay şöyledir: "abd'ye gelirken pencerede gördüğü wtc kulelerine bakarak, bir daha sefere ikisini birden yıkacağız" açıklamasında bulunur.


11 eylül'den tam altı sene önce!

bu arada yakalanmadan önce çeşitli bombalı saldırılarda yer almış, mısır'da bir patlamaya daha imza atmış, filipinler uçağına bomba yerleştirmiş ve en sonunda yakayı ele vermiştir.

şimdilerde ise colorado'da yüksek güvenlikli bir cezaevinde hapis yatmaktadır.