2.4 GHz ile 5 GHz Modem Frekansları Arasındaki Fark Nedir?

Modem frekansları olan 2.4 GHz ile 5 GHz arasındaki fark nedir diye merak edenler için açıklayıcı bir yazı.
 2.4 GHz ile 5 GHz Modem Frekansları Arasındaki Fark Nedir?

2.4 ghz en eski kablosuz ağ frekanslarından birisi

fazla detaya girmeyeceğim ama 1997 yılında ilk kez belirleniyor ve kullanılmaya başlıyor. sonrasında hani şu aşina olduğumuz 802.11 denilen wlan modülasyon sistemi gelişim gösteriyor, a-b-g ve en son olarak ''n'' standardı ile ac geliyor.

bu evrimi merak edenler için: kablosuz wlan evrim basamakları - vikipedi

elbette 2.4ghz frekans, duvar tipine göre daha uzun mesafelerde internet sağlayabilir. ancak 5ghz tercih ettiğinizde indoor tabir edilen kapalı mekanlarda duvarların kalınlığına göre değişmekle birlikte, çok daha yüksek download hızı ve stabilite elde etmeniz mümkün.

ancak unutmayın 5 ghz hatlarında trafik daha az. evinizdeki cihazların ve çevrenizde yaşayan insanların kullandığı cihazların büyük bir bölümü veri alışverişini 2.4 ghz üzerinden yapar.

bu durum, birçok cihaz aynı anda bağlanmaya çalıştığında tıkanıklık yaratabilir, veri aktarım hızları düşer vs. @ego nickli ekşi sözlük yazarı, ''bağlantıya sanki başkaları çengel atıyormuş'' gibi yazdığım konusunda uyardı. evet ne yazık ki şifresiz ya da çok basit şifreler konularak, hatta bize verilen modemin marka ismi kullanılarak şifrelediğimiz modem adları var. benim kastettiğim konu açık mekanlarda ve çok sayıda kişinin kullandığı ofis ve şirketlerde kullanımdı.

5ghz ve 2.4 ghz download ve upload hızlarının test edildiği ve doyurucu bilgilerin verildiği youtube videosu:


şimdi sizlere tavsiyem, hemen modeminizin yanına gidip üzerinde 2.4 ve 5 ghz yazıp yazmadığına bakmanız. şayet 2.4ghz ledi ve 5ghz ledi bir arada yanıyorsa yani dual bant destekli bir modeminiz varsa, cep telefonunuzu, tablet ya da dizüstü bilgisayarınızı sırtlanıp, modemin bulunduğu odanın en uzağına gidip wifi üzerinden önce standart, sonra 5ghz ile bağlanıp hiz testi yapmanız.

bu testin sonucunda siz de göreceksiniz ki 5ghz ile bağlantıyı kurduğunuzda evin en ücra köşelerinde bile internetten kesintisiz video izleyebileceksiniz.

türkiye'de en çok ookla kullanılıyor hız testi için ama size başka bir tavsiyem olacak, o da nperf hız testini denemeniz. çok daha net sonuçlar veriyor.

ookla speed test son dönemde saçma sapan hız verisi sunuyor nedenini bilemiyorum. örrneğin benim evimde 50 mbit internet bağlantısı var, kablolu olarak ookla üzerinden test yaptığımda 100 mbit değerleri gösteriyor. bir iki defa testi tekrarladığınızda gerçek sonucu görebiliyorsunuz. nperf speed testi o sebeple önerdim.

bu testi evinizde yaptınız ama halen wifi sinyali sizin arzu ettiğiniz düzeyde değil, peki ne yapmalıyız?

1. modemin bulunduğu alanda değişiklik yapmak

modem duvara yakın tutulursa, duvarlar bu enerjiyi emecek ve sinyal kalitesini düşürecektir, yani modem duvarın yakınında ise uzaklaştırmayı deneyin.

ayrıca modem yere yakın ve duvara dayalı halde tutulmamalı, antenleri varsa açılmalı, ayrıca yakınında yöresinde bulunan bazı cihazlardan uzak tutulmalı. örneğin modem mutfakta ise mikrodalga fırından uzak konumlandırılmalı. salonda ise, içinde mıknatıs olan cihazlardan - örneğin hoparlör sistemleri sound bar vesaire - uzakta durmalı.

2. wi-fi range extender cihazlar

bu cihazlar, mevcut wifi sinyalini toplayıp tekrarlayarak daha geniş bir alana dağıtan cihazlar olarak işlev görüyor. ben burada marka söylemek istemiyorum reklam olmasın diye.

siz google'a wifi genişletici yazarak onbinlerce üründen birini seçebilirsiniz. ama yine önemli bir not vereyim, bu cihazın '' dual '' yani hem 2.4ghz hem 5ghz desteklediğinden, ayrıca bağlamak istediğiniz cihazın da ( tablet-notebook-telefon) 5ghz desteklediğinden emin olun.

3. @minds nickli ekşi sözlük yazarı arkadaş, powerline wifi taşıyıcı sistemden bahsetti, eklemeyi unuttum, sağ olsun.

bu konu ile ilgili gayet güzel bir makale var, okumanızı tavsiye ederim.

powerline adaptörlerle interneti elektrik prizleri ile taşımak