2.5 Milyon Işık Yılı Uzaklığındaki Andromeda Galaksisine Gitmenin Sadece 23 Yıl Sürüyor Olması

Teorik fizikçi Michio Kaku'nun "Geleceğin Fiziği" isimli kitabında bahsettiği bu önerme, kafalardaki ışık hızı ve uzay kavramlarını tamamen değiştirecek güçte.
2.5 Milyon Işık Yılı Uzaklığındaki Andromeda Galaksisine Gitmenin Sadece 23 Yıl Sürüyor Olması

andromeda galaksi'sine 23 yılda gidebilmek, michio kaku’nun geleceğin fiziği adlı kitabında iddia ettiği bilimsel bir açıklama.

bu konuyu uzun süredir araştırıyordum ve az çok fizikle ilgilenen kesimin büyük bir çoğunluğu 2 milyon ışık yılı uzaklıktaki andromeda galaksisine ışık hızına yakın bir hızda gidilirse kaç yılda gidilir? sorusuna yaklaşık "2 milyon yılda gidilir" diyeceğinden eminim.

bunun öyle olmadığını biliyordum ancak farkın bu kadar büyük boyutlarda olacağı aklıma hiç gelmemişti. 


öncelikle kısa ve öz bir şekilde açıklamam gerekirse

evet ışık hızı ile andromeda galaksisine 2 milyon yılda gidilir ama kime göre? dünyada bekleyen insanlara göre. uzay gemisinde ışık hızına yakın bir hızda ilerleyen insana göre zaman çok yavaş akacağından sadece 23 yılda diğer galaksi sistemine ulaşmış olacak. bizlere göre onlarca yıl alan yıldızlara belki birkaç saat içinde gitmiş olacak.

bugüne kadar çoğumuza bu bilginin verilmediğinden adım gibi eminim. çünkü diğer yıldızlara gidebilmek için uzay gemisinde çoğalıp onlarca kuşak sonrası neslimizin ancak ulaşabileceği yerler olarak hayal edildi hep.

michio kaku’ya göre ramjet füzyonu sayesinde sürekli çalışan 1000 tonluk ramjet motorunun saniye kare başına 9,8 metrelik bir ivme sağlayabilmesi halinde (ki bu dünya’da hissedilen kütle-çekim ivmesidir) bir yıl içinde ışık hızının yüzde 77’sine ulaşabilmesi mümkün.

bu ramjet füzyonu uzayda her yerde bulunan hidrojen gazını sıkıştırıp elektrik ve manyetik alanlar ile ısıtıp hidrojeni helyuma çevirerek oluşan füzyon.

Bir ramjet füzyonu konsept çalışması.

kısacası

bir motoru güçlü bir şekilde sürekli çalıştırırsanız yavaş yavaş da olsa ışık hızına yaklaşırsınız. hiçbir zaman ışık hızına ulaşamazsınız ama gerek de yok.

einstein’ın görelilik teorisine göre, zaman hızlanan bir rokette yavaşlar, böylece dünyada milyonlarca yıl geçmiş olmasına rağmen, astronotlar bu olaya göre sadece 23 yıl yaşlanmış olacaklar.

kaynak

Bu içerik de ilginizi çekebilir