2. Dünya Savaşı'nda Tek Başına 519 Sovyet Tankını Uçurmuş Alman Asker: Hans-Ulrich Rudel

Hans-Ulrich Rudel, 2. Dünya Savaşı esnasında tek başına koca bir filonun yaratacağı tahribatı yaratarak Sovyetlerle savaşmış bir isim. Yarattığı korkunç tahribatlara dur durak bilmeden uzun yıllar boyunca devam eden Rudler, Alman ordusunda çok dikkat çekmiş bir isim olmuş. Savaşın kaderini değiştiren bu ilginç askerin hayatını Sözlük yazarı "saygilar" ile inceliyoruz.
2. Dünya Savaşı'nda Tek Başına 519 Sovyet Tankını Uçurmuş Alman Asker: Hans-Ulrich Rudel
Hans-Ulrich Rudel


rudler, 2. dünya savaşı esnasında alman saflarında sovyetlere karşı bombardıman uçak pilotu olarak savaşmış.

20 yaşında alman hava kuvvetlerine girmiş ve iki sene sonra kıdemli bir askeri öğrenci olarak zorlu yeni teknikler öğrenmiştir. oldukça başarılı kabul edilen rudel, eğitim amacıyla başka bir okula nakledilmiş ve eğitimine orada devam etmiştir. bu sırada eğitim sürecinde üçüncü senesini tamamladığında teğmen rütbesine atanmıştır.

2. dünya savaşı sırasında ise polonya seferlerine gözlemci olarak katılmış ve bu sırada 2. sınıf demir haç madalyası kazanmıştır. bunu üzerine üstteğmen olarak britanya savaşına geçmiştir.

rudel, sovyetlerin almanya'yı işgal ettiği sırada, sovyetlere karşı gösterdiği üstün zaferler 1. sınıf haç madalyasını da kazanmıştır. işgal esnasında sovyetlere karşı gösterdiği en önemli başarılardan biriyse 1000 kg'lık mermi ile sovyet savaş gemisini batırması diyebiliriz.

Hans-Ulrich Rudel


savaş esnasında defalarca yaralanmasına rağmen asla savaşmak vazgeçmemiş, sürekli uçuşa devam etmiştir. savaş hayatı boyunca gördüğü en ciddi tehlike ise 40 mm'lik kabuk parçasının uçağına çarpmasıyla sağ ayağından yaralanmış ve zorunlu olarak alman hatlarına inmiştir. birlikte uçtuğu arkadaşı tarafından kanaması durdurulmuş ve ölümden bir kez daha kurtulmuştur. tabii bu sırada bir bacağını kaybettiğini de belirtmek lazım.

bu kadar başarı ve hayatını almanya için tehlike atması hitler'in gözünden kaçmamış. kendisine savaşmaktan vazgeçmesini ve diğer insanlara örnek olması için hoca olarak ders vermesini söylemesine rağmen rudler savaşmaktan vazgeçmemiş ve yine uçuşlara devam etmiştir.

Hans-Ulrich Rudel'in kullandığı savaş uçağı Junkers Ju 87 G


savaş esnasında 2530 kere yapmış olduğu uçuşla düşman saflarında yaratmış olduğu zararı somutlaştırmak gerekirse

- 519 rus tankı

- 1 savaş gemisi

- 1 destroyeri

- 70 bot

- 800'den fazla motorlu araç

- 7 savaş uçağı

- rus sabit hedeflerine ağır hasar

- 150'den fazla topu imha etmiştir.

stalin tarafından kendisi için 100.000 ruble ödül konulan rudel, savaş bittiğinde sovyetlerin eline düşmemek için 1945 senesinde abd'ye teslim olmuş ve 11 ay esir olarak tutulmuş. esaret süreci bittiğinde ise arjantine taşınmış.

Hans-Ulrich Rudel


savaştan sonra hayatı ise şöyle seyretmiş

bir bacağı olmamasına rağmen kayak, tenis gibi birçok sporla ilgilenmiş. hatta ve hatta amerika'daki en yüksek tepe olan aconcagua'ya tırmanmıştır. kitap çıkaran, siyasetle aktif olarak ilgilenen rudler, ölmeden önce almanya'ya dönmüş ve başarılı bir iş adamı olmuştur.

1982 tarihinde ise vefat eden rudler'in cenazesine katılanlar nazi selamı vererek kendisini uğurlamıştır.

kaynak: https://tr.0wikipedia.org/…vsgfucy1vbhjpy2hfunvkzww

Bonus olarak Rudler'in savaş hayatına kısa bir özet niteliğinde bir video