2 Hafta Durmadan Çiftleşip Sonunda Ölen Hayvan

Antechinus adındaki fare türünün tüm erkekleri doğduklarında 1 yaşını doldurmadan çiftleşmeye başlarlar fakat önünü alamazlar. Karşılarına çıkan tüm dişilerle çiftleşip sonunda da ölürler.
2 Hafta Durmadan Çiftleşip Sonunda Ölen Hayvan
Kaynak: wikimedia.org

doğu avustralya’da yaşayan bir fare türü olan antechinus türünün tüm erkekleri bir yaşını dolduramadan ölürler.
efenim iş bu erkekler 11 aylık olduklarında cinsel olgunluğa erişirler ve diğer bütün yaşamsal işlevlerini bırakıp karşılaştıkları tüm dişi farelerle çiftleşirler, bu sırada 12 saate varan ısırma ve tekmelemelerle dolu ilişkiler yaşarlar.
bu sürecin kesintisiz olarak yaklaşık 2 hafta devam etmesi sonucunda stres hormonları vücutlarını protein ve yağdan mahrum bırakır ve bağışıklık sistemleri çöker, bütün erkek fareler yaralanma, açlık, enfeksiyon kapma gibi nedenlerle hayatlarını kaybederler.

ölü bir antechinus erkeğine otopsi yapıldığı vakit tüylerinin döküldüğü, açık yaralarının olduğu, kansızlık ve bağırsak ülseri sorunlarını yaşadığı, parazitlere ve hormonal patlamaya maruz kaldığı, tüm bağışıklık sisteminin çökmüş olduğu görülebilir.

(bkz: şehvetten ölmek)

national geographic'in wild sex adlı belgeselinden aktardım, aynı belgeselde hayvanın cesedinin görüntüleri eşliğinde şu ifade kullanıldı:
(bkz: kendi ölüm fermanını spermiyle imzaladı)

(bkz: belgesellerin bazen çok komik olabilmesi)