2 Milyon İnsanın Katledildiği, Yakın Tarihin En Büyük Vahşeti: Kamboçya Soykırımı

Kamboçya'da 1975-1979 yılları arasında Pol Pot liderliğinde Kızıl Kmerler hareketi üyeleri tarafından gerçekleştirilen bu soykırım, yakın dünya tarihinin en korkunç olaylarından biri olarak tarihe geçti.
2 Milyon İnsanın Katledildiği, Yakın Tarihin En Büyük Vahşeti: Kamboçya Soykırımı

kamboçya soykırımı; başlarında pol pot olan kızıl khmerler adlı partinin, kral sihonouk hükümetine darbe yapmasıyla 1975 yılının nisan ayında başlayan, sonrasındaki dört yıl boyunca da dünya yakın tarihinin en kanlı ve dehşet verici olaylarının yaşandığı yüz karartıcı kırımdır. 

"amerika şehri bombalayacak" yalanı ile şehirler boşaltılmış, halk taşralara göç etmeye zorlanmıştır. kimliğini gizlememiş tüm eğitimli halk en baştan katledilmiş, kimliğini gizleyebilenler de çok geçmeden gerek kızıl khmer askerlerinin tespitiyle, muhbirleriyle, taşradaki halktan aldıkları bilgilerle neredeyse tamamı acımasızca öldürülmüş, geri kalanları da açlıktan ve hastalıktan ölmüşlerdir. dört yıl boyunca halk çalışma kamplarında günde 12-14 saat çalışmaya mecbur bırakılmıştır ve karşılığında günde bir veya iki defa pirinç lapası yiyebilmişlerdir. çalışarak kaldırılan hasadın tamamı çin'den silah alabilmek için çin'e gönderilmiştir. 


kamboçya nüfusunun dörtte birini kaybettiği bu kanlı dört yıl ancak vietnam'ın kızıl khmer ordusunu yenmesi ve ülkeye girmesi ile son bulmuştur. bu acılara tanıklık etmiş ve sağ çıkabilen nadir insanlar da zamanında amerika'ya göç ederek acılarından uzaklaşmaya çalışmışlardır. halen daha kamboçya'ya gidin, o içten, sıcak, samimi insanların gözlerindeki acıyı göreceksiniz. ülkede neredeyse yaşlı insan yok. olanlar da böylesine dehşet verici bir katliamın tanıkları. 

otuz yıl öncesinde yaşananların aksine, kamboçya şu anda eğitime çok önem veren bir yer haline gelmiş. ülke dünyadaki en gelişmemiş ülkelerden biri halinde ve hayatta kalma mücadelesi içler acısı. ve bunların sorumluları, yani pure khmer halkı yaratmaya çalışan, kitap okumayı yasaklayan, gözlük takanları bile kitap okumuş olabileceği için katleden, asıl khmer halkının batılı fikirlerle kirlenmemiş tarımla uğraşan eğitimsiz insanlar olduğunu düşünen ve ülkeyi özüne döndürebilmek için bu korkunç faaliyeti gerçekleştiren kızıl khmerler. ve başındaki drakula pol pot'un sözde ormanda ölümü kimsenin içini rahatlatmazken, dönemin bir çok eli kanlı generalleri halen daha ülkede yaşayabiliyor ve bir kısmı da halen daha hükümette görev alabiliyor.  

kamboçya soykırımının en büyük vahşet alanlarından biri de, chao ponhea yat lisesi'dir. kızıl kmerler tarafından bir işkencehaneye dönüştürülen lisede soykırım yılları boyunca (1975-1979) toplamda takriben 20000 kişi hapsedilmişti. burada kendilerine işkence edilen mahkumlardan komünist olmayan akrabalarını ve diğer yakınlarını ihbar etmeleri istenmiş, sonrasında ilgili akraba ve tanıdıklar da tutuklanarak aynı yerde işkence altında öldürülmüştü. hapishanedeki sistematik işkencelere dışkı yedirme ve idrar içirme de dahildi. sadece 11 batılının kurtulabildiği işkencehaneden hiçbir kamboçyalı sağ çıkamadı.

kızıl kmerlerin liseden bozma işkencehanesi, soykırım sonrasında müzeye dönüştürüldü. günümüzde "tuol sleng soykırım müzesi" adını alan kompleksi günde ortalama 500 kişi ziyaret ediyor.

Yakın Tarihin En Kahredici Olaylarından Biri: 800.000 İnsanın Öldürüldüğü Ruanda Katliamı