20. Yüzyılda ABD'de Gerçekleşen En Büyük İnsan Hatası: St. Francis Barajı Felaketi

1928 yılında ABD, Kalifoniya'da gerçekleşen St. Francis Barajı Felaketi, tarihin en büyük mühendislik hatalarından biri.
20. Yüzyılda ABD'de Gerçekleşen En Büyük İnsan Hatası: St. Francis Barajı Felaketi
Barajın öncesi ve sonrası

st. francis barajı barajı; 1924-1926 yılları arasında, o sırada başında yüksek mühendis william mulholland'ın olduğu, su işleri bürosu tarafından los angeles'ın su ihtiyacını karşılamak amacıyla kaliforniya'da yapılmıştır.


mulholland'ın teftişinden ve güvenlik onayı vermesinden 12 saat sonra, 12 mart 1928 günü gece yarısı, barajın bir duvarı yıkılmış ve serbest kalan 47 milyon m3 su, 43 m.lik bir yükseklikle, san francisquito kanyonu'na doğru 29 km/h hızla akmaya başlamıştır.


87 km ilerdeki pasifik okyanusu'na ulaşana kadar, su kütlesi, ortalama 3 km genişlik ve saatte 8 km hız ile yol almıştır. bu esnada önüne çıkan her şeyi ve -en az- 431 insanı pasifik okyanusu'na taşımıştır.


st. francis barajı felaketi, amerika'da 20 yy'ın en büyük insan hatası olarak kabul edilmiştir. rapora göre st. francis barajı, çevredeki kanyonun jeolojik özellikleri dikkate alınmadan, kusurlu bir temel üzerine inşa edilmişti ve bu olay maalesef felakete davetiye çıkardı.


bu tecrübeye sahip amerikalılar, 2017'de aşırı yağışlar sebebi ile savaklarının birinde aşınma tespit edilen oroville barajı'nın yıkılma tehlikesine karşı, baraj çevresindeki 180.000 kişi için tahliye emri vermiştir.