2000'lerin Efsane Dizilerinden En Son Babalar Duyar'ın Sezon Sezon Açıklanan Özeti

Bir Avrupa Yakası veya Çocuklar Duymasın kadar konuşulmadı belki ama En Son Babalar Duyar da 2000'lerin sessiz efsanelerindendi. İşte dizide olup bitenlerin baştan sona özeti.
2000'lerin Efsane Dizilerinden En Son Babalar Duyar'ın Sezon Sezon Açıklanan Özeti

birinci sezon (2002 eylül – 2003 haziran)

en son babalar duyar, 2002 yılının eylül ayında trt 1’de yayın hayatına başlamıştır. dört çocuklu bir ailenin eğlenceli hayatı anlatılmaktadır.

evin babası mehmet’in tornacı dükkanı vardır. bu dükkan ona babasından kalmıştır. herkes onu mehmet usta diye bilir. mehmet usta, yerli yersiz sinirlenen, geri kafalı, çocuklarıyla hep bir çatışma içinde olan tipik bir türk babasıdır. evin annesi şükran ise evin iç işlerinden sorumlu devlet bakanı gibidir. çocukları ve mehmet usta’yı aynı anda idare etmek şükran’a düşer. mehmet usta’dan sürekli bir şeyler gizlemek zorunda kalır. mehmet usta’nın en büyük arzularından biri emekli olup bankada biriktirdiği paralarla ayvalık’tan yazlık alıp oraya yerleşmektir. şükran’ın da buna destek olmak için yastık altında herkesten gizlediği büyük miktarda parası vardır.

en büyük kızları hülya, 13 sene önce kadir ile evlenmiş ve baba evindan ayrılmıştır. ama evliliğinde bir sürü sorunları vardır. “hallederiz kadir” lakabıyla anılan kadir, türk televizyonlarının gördüğü en eğlenceli üçkağıtçı tiplemelerinden biridir. aslında hülya’yı çok sever ama parasının hesabını hiç bilemeyip devamlı içkiye kumara yatırdığı için hülya ile hep kavga ederler. her seferinde yeni bir tüyo alıp at yarışı oynar fakat hiçbirini tutturamaz. hülya, dokuz yaşındaki kızları ceren’i de alıp yeşil valiziyle birlikte iki günde bir annesinin evine gelir. her seferinde kesin olarak boşanmaya kararlıdır. ama kadir, hülya’nın gözlerinin içine bakıp iki romantik kelime söyler söylemez hülya bütün yelkenleri suya indirir. mehmet usta’nın bütün bunlardan hiçbir zaman haberi olmamaktadır tabi.

kadir’in en büyük zaafı paradır. gördüğü herkesten borç ister. girdiği bütün işleri de batırır. mehmet usta’nın bankadaki birikimine gözünü dikmiştir. şükran’ın yastık altı paralarından da haberdardır ve şükran’a borç vermesi için yalvarır.

evin tek erkek çocuğu mustafa ailenin en kıymetlilerindendir. annesinin gözünde hala bebektir. her gördüğü yerde sevip okşamaya kalkar. mustafa’nın büyük hayalleri vardır. kendine restoranlar zinciri açıp çok zengin olmak istemektedir. fakat mehmet usta’nın en büyük hayali de tornacı dükkanını mustafa’ya devredip emekli olmaktır. mustafa bundan hiç memnun değildir ve tornacı dükkanında istemeyerek çalışmaktadır. bunu mehmet usta’ya bir türlü söyleyemez. bu yüzden hep şükran’ın başının etini yer. mustafa hayallerinin peşinden koşma hevesiyle çoğu zaman kadir ile ortak işlere girer ama kadir’in yüzünden mustafa da hep para batırır ve ailesini mahçup eder.

evin ortanca kızı ipek ise belli bir yaşın üstüne gelmiştir ve hala bekardır. şükran’ın en büyük hayali de ipek’in mürüvvvetini görmektir. en yakın arkadaşı pırlanta sevinç ile birlikteipek’e sürekli yeni bir kısmet bulurlar. fakat ipek her seferinde bir numara yapıp kurtulmayı başarır. bu kısmetler genellikle mehmet usta işteyken eve gelmektedir fakat bazen mehmet usta gündüz vakti eve uğrar ve onlarla karşılaşır. ipek’i görücüye çıkarmak fikri mehmet usta’nın sinirleneceği bir şey olduğu için böyle durumlarda şükran hep ayak üstü kırk yalan uydurur ve bu yalanlara ipek’i de dahil eder.

evin en küçük kızı defna ise mehmet usta’ya oynanan en büyük oyunun temsilcisidir. liseden yeni mezun olmuştur fakat üniversiteyi kazanamamıştır. mehmet usta, defne’nin çocukluğundan beri eczacı olmasını istemektedir. bütün aile defne’nin üniversiteyi kazanamadığını öğrenirse mehmet usta’nın yıkılacağını bilmektedir. bu yüzden defne’nin eczacılık fakültesini kazandığı yalanını söylerler. bu yalana bütün aile ve komşular dahil olur. defne son derece modern, yenilikçi, insan hakları savunucusu ve genellikle marjinal şeyler yapan bir karakterdir. türk televizyonlarına marjinalliği kazandıran ilk örneklerdendir. saçını her gün başka bir renge boyatır.

tornacı dükkanının sevimli ve sakar çırağı dombili baykuş hasan aynı zamanda mustafa’nın en yakın arkadaşıdır. kilolarıyla ve gözlükleriyle başı derttedir. hasan’ın da mustafa gibi hayalleri vardır. üstelik mehmet usta’nın en küçük kızı defne’ye aşıktır. hasan’ın babası, mehmet usta’nın çok yakın arkadaşıdır ve ölürken hasan’ı mehmet usta’ya emanet etmiştir. bu yüzden mehmet usta ona bazen kızsa da hasan da mehmet usta’nın öz evladı gibidir.

mehmet usta ve şükran’ın en yakın arkadaşları da terzi hüseyin ve karısı pırlanta sevinç’tir. pırlanta sevinç mahallenin çöpçatanlığını yapar. herkese pırlanta gibi kısmetler bulduğu için bu lakabı almıştır. ipek’i evlendirmek için çok uğraşır.

diğer komşular ise görgüsüzlükleriyle ünlü sonradan görme zenginler müjgan ve sinan’dır. sinan yıllar önce mehmet usta ile birlikte torna işine başlamış fakat sonradan teknolojiye ayak uydurarak bilgisayarlı cnc tezgahlardan almıştır. modern ve hızlı olduğu için sanayi sitesindeki herkes sinan’ı tercih eder. mehmet usta da baba yadigarı hatıralarına saygısından ve biraz da eski kafalı düşündüğünden dolayı teknoloji düşmanıdır. müjgan ve sinan yıllardır kendilerine zekeriyaköy’de şato yaptırmak için uğraşmaktadırlar. şatonun her bir gelişmesini şükranlara anlatarak onları görgüsüzlükleriyle bunaltırlar.

müjgan ve sinan’ın kızları pelin de defne ile ipek’in en yakın arkadaşıdır. mustafa, pelin’e çocukluktan beri platonik aşıktır. ama aileler arası kültür farklarından dolayı bunu pelin’e söyleyemez. üstelik pelin, pahalı elbiselerin, spor ayakkabıların peşindedir. mustafa ise lüks bir hayatı olmamasına rağmen adam gibi seven harbi bir delikanlıdır. mütemadiyen pelin ile evlendiğinin hayallerini kurar.

en son babalar duyar, trt 1’da 41 bölüm yayınlanıp sona ermiştir. üç ay aradan sonra 2003 yılında yeni sezonda star tv’de yeniden başlamıştır.


ikinci sezon (2003 eylül – 2004 haziran)

dizi star tv’ye transfer olunca bölüm numaraları sıfırlanmıştır ve yeni sezona birinci bölüm diyerek başlanmıştır. star tv’de toplam 159 bölüm yayınlanan dizinin, trt 1’deki 41 bölümünü de dahil edince toplam 200 bölümü vardır. star tv’de yayınlanan bölümler 1.bölüm olarak başladığı için ben de star tv bölümlerinden bu şekilde bahsedeceğim.

ikinci sezon toplam 31 bölüm yayınlanmıştır. bu sezonda dizide önemli değişiklikler yaşanmıştır. mehmet usta, defne’nin üniversiteyi gerçekten kazanamadığını ve bir sene boyunca kendisine yalan söylendiğini öğrenmiştir. ama olay çıkarmak yerine defne’yi motive ederek sınava daha güzel odaklanmasını sağlamıştır ve defne bu sefer eczacılık fakültesini kazanmıştır. fakat defne’nin sorunları bitmemektedir. istediği bölüm eczacılık değildir. defne tiyatro okumak istemektedir. bu yüzden okulu hep asar ve tiyatro kursuna gider. mehmet usta’nın bundan yine haberi yoktur.

kadir evin kirasını ödeyemediği için haciz gelir ve ev sahibi onları evden atar. hülya yine boşanmaya karar verir ama kadir türlü türlü oyunlarla onu bu kararından vazgeçirir. şükran ile mehmet’in evine taşınırlar. kadir sonradan bir emlakçı dükkanı açar. yalısını kiralaması için kadir’e veren yaşlı bir amcayı da eve müşteri çıkmadığını söyleyerek kandırır ve oraya yerleşir. hülya’nın bundan haberi yoktur.

ipek, tankut isminde çatlak bir ressamla tanışır ve evlenme kararı alırlar. mehmet usta’ya göre ressamlar işsiz olduğu için ilk başlarda evlenmelerine karşı çıkar ama sonradan ikna olur. tankut son derece entel ve değişik huyları olan bir adamdır. hatta kadir ona “entel dantel bacanak” lakabını takmıştır.

mustafa nihayet pelin’e olan aşkını itiraf eder ve çıkmaya başlarlar. defne de kadir’in işe çırak olarak aldığı kenyalı rafi maranga ile sevgili olur. fakat bu aşk çok kısa sürmüştür.

sezonun son bölümünde mehmet usta ve şükran, ayvalık’ta çadır kampına giderek diziden ayrılırlar. kadir ise assos’ta küçük bir pansiyon devralır ve onu işletmek için yola çıkar. üstelik küçük bir pansiyon olmasına rağmen herkesi beş yıldızlı tatil köyü diye kandırır.

üçüncü sezon (2004 haziran – 2004 eylül) “kadir bey resort hotel”

en son babalar duyar’ın en efsane sezonlarından biri olan bu sezon “kadir bey resort hotel” ismiyle geçer. kadir, küçücük bir pansiyonu uzun uğraşlar sonucu güzel bir otel haline çevirir. hasan ve rafi, kadir’in yanında işe başlarlar. hülya da bütün yaz tatil yapacağını zannederken otelin aşçılığını ve hizmetçiliğini yapmak zorunda kalır. hatta kadir çoğu zaman çeşitli yarışmalar düzenleme bahaneleriyle yemekleri müşterilere yaptırır. özellikle bir sahnesinde “yüz çeşit açık büfe kahvaltı” tabelası koyup açık büfeyi “beyaz peynir – siyah zeytin – kabuksuz domates – kabuksuz salatalık – kaşar peyniri – yeşil zeytin – kabuklu domates – kabuklu salatalık – dilimlenmiş peynir – biberli yeşil zeytin – dilimlenmiş domates – dilimlenmiş salatalık..” şeklinde uzayıp giden varyasyonlarla sadece dört çeşit malzemeden oluşturmuşluğu da vardır.

bu sezonun en değişik olayı ise çocuklar duymasın dizisindeki selami, gönül, kemal, müzeyyen, hüseyin ve şükrü karakterlerinin çocuklar duymasın dizisi karakteri olarak kadir bey resort hotel’de tatil yapmasıdır. müşteri olarak dizide oynamış ve o dönem sezon arası vermiş olan çocuklar duymasın’a atıfta bulunarak o dizideki karakterlerin yaz tatili boyunca yaşadıklarını da anlatmıştır. dizi içinde dizi gibi olmuştur yani.

kadir, yaz dönemi bitmiş olmasına rağmen istanbul’a dönmek istemez. zira fatura kesmeden para kazandığı için işleri iyidir. bu yüzden hülya çalıştığı bankadan kovulur. kadir bey resort hotel fatura kesilmediği için vergi memurlarının denetimiyle çok talihsiz bir şekilde iflas edince istanbul’a dönmek zorunda kalırlar. üstelik istanbul’da onları bekleyen kötü bir sürpriz de oturdukları yalının ev sahibinin kadir’in foyasını öğrenip onları evden atması olur. hülya bunu öğrenince yıkılır.


dördüncü sezon (2004 eylül – 2005 haziran) “kadir bey köfte”

şükran, mehmet ve mustafa karakterleri diziden ayrılmıştır. şükran ve mehmet, ayvalık’a yerleşmiştir. mustafa da göçmen işçi olarak kanada’ya gitmiştir. kadir, emlakçılığa geri döner ve yine evini kiralaması için ona teslim edenlerden birini kandırıp bir eve yerleşir. sonrasında adam kendisine ulaşamasın diye emlakçıyı da kapatıp yeni bir işe atılır: kadir bey köfte.

yine çevirdiği üçkağıtlarla düşük maliyete yüksek bütçeli bir köfteci salonu açar. tam işler yolunda giderken bir gün memleketten kadir’in babası kudret ve annesi bahriye gelir. kudret, mehmet usta’nın on katı sinirli bir baba figürüdür. üstelik çocukluğunda kadir’i çok bezdirmiştir. kadir’i hep aşağılamış ve ona beceriksiz demiştir. kadir’in alavere dalavere peşinde bir adam olmasında büyük etken babasıdır. üstelik kudret, evlat ayrımcılığı yapan bir babadır. kadir’in kardeşi semih’i hep daha çok sevmiş ve takdir etmiştir. semih yıllar önce almanya’ya gitmiştir.

kudret, semih’in makine mühendisliği okuduğunu ve almanya’da fabrikaları olduğunu zannetmektedir. fakat bunların hepsi yalandır. semih, kadir’den daha beter üçkağıtçıdır. ama kadir’den çok daha şanslı olduğu için babasını çok usta bir şekilde kandırmıştır. derken bir gün türkiye’ye döner. kudret’in evlat kayırmaları devam ettiği için kadir’in bu yaşta bile depresyonlara girmesine sebep olur.

sezonun ortasında kadir’in çok büyük başarılar elde etmekte olan köfteci salonu talihsiz bir şekilde yanar. bu işi de batıran kadir çaresiz kalmıştır. bununla da kalmamış, oturdukları evin sahibi kadir’in izini bulmuş ve onları evden çıkarmıştır. kadir bu sefer de bir üçkağıt yaparak müjgan ile sinan’ın evlerinden birine bedavadan yerleşmiştir. bu eve yerleştikten sonra semih ile beraber “hallederiz a.ş.” yi açmışlardır. her türlü işi yapma vaadiyle yola çıkan bu şirket aslında sadece göstermelik bir şey olmuştur. semih bir gün kadir’i yarı yolda bırakıp almanya’ya geri dönünce kadir bu işte de başarısız olur.

ayrıca hasan, çocukluğundan beri aşık olduğu defne’ye aşkını ilan etmiştir. defne onu arkadaş olarak görse de hasan’a içten içe umut vermektedir. ipek ve tankut sürekli kavga etmektedirler. ipek çocuk istemekte, tankut olmaz demektedir.

sezonun sonunda sinan ve kudret ortak bir işe girerler. sinan %51 hisse, kudret %49 hisseyla ortak olup assos’ta “otel 51 – 49” u açarlar. kadir yine bir üçkağıt çevirip bu otelin de patronu olmayı başarır.

beşinci sezon (2005 haziran – 2005 eylül)

star tv’de yayınlandığı dönem boyunca yazları da ara vermeyen en son babalar duyar dizisinin bu yaz sezonu da yine assos’ta geçmektedir. kadir bey resort hotel’a göre daha başarılı olmasına rağmen kadir bu işte de iflas etmeyi başarır. bu sezonun sonunda ipek, tankut, defne, müjgan ve sinan karakterleri diziden ayrılırlar.


altıncı sezon (2005 eylül – 2006 haziran)

en son babalar duyar’ın en bomba sezonlarından biridir. müjgan ve sinan, kadirlerin oturdukları evi başkasına satıp istanbul’dan ayrılınca kadirler yine evsiz kalırlar. bu sefer bir üçkağıt yaparak bedava ev bulma işini hülya yapar.

hülya ve bahriye ev baktıkları emlakçıda afife hanım ile karşılaşırlar. afife hanım, kocası zühtü bey ile birlikte çok lüks bir yalıda yapayalnız oturmaktadırlar. yalıya kiracı aramaktadırlar ve bu kiracılar eski istanbullu asil insanlar olursa kira da almayacaklardır. hülya bütün aileyi asil numarası yapmaya ikna eder ve yalıya yerleşirler.

kadir de artık kendi işini kurmaktan vazgeçmiştir. lüks bir şirkette işe başlar. şirketin patronu, en az iki yabancı dil bilen bekar birini aradığı için kadir, bekar olduğunu hatta ingilizce ve çince bildiğini söyler. bir sürü yalanla işe girer. işin trajikomik kısmı ise kadir’in patronu zühtü bey aynı zamanda hülya’nın kadir’den habersiz taşındığı yalının sahibidir. hülya, ev sahiplerine kadir’den de bahsetmiştir. kadir, eve gidip zühtü bey’i görünce ondan kaçmak için denemedik yol bırakmaz.

hasan ve rafi de yine kadir’in peşinden gidip şirkette ofisboy ve çaycı olarak işe başlamışlardır. kadir bir gün evde zühtü ve afifa ile karşılaşır. kendini hülya’nın kocasının ikiz kardeşi olarak tanıtır. sözde kadir’in tek yumurta ikizi vardır ve hülya, kadir’in ikiziyle evlidir. zühtü ve afife’yi kandırmaya çalışırken iki kişilikli bir adamı oynar.

sezonun ortasında afife ve zühtü’ye söyledikleri bütün yalanlar ortaya çıkar. zühtü çok sinirlenir ve kadir’i işten atar. fakat vicdanı onları evden çıkarmaya müsaade etmez. yalıda yaşamaya devam ederler. kadir yine yeni bir iş kurma planı içindedir ve zühtü bey’den bu zamana kadar tırtıkladığı paralarla “kadir bey türkü bar” ı açar. bu işte de güzel ilerlerken yine talihsiz bir şekilde iflas eder.

yedinci sezon (2006 haziran – 2006 eylül)

kadir bu sefer de istanbul’un çıkış taraflarında güzel bir yerde “kadir bey camping” i açar. campingin yanında yer alan otelin sahibi ile sürekli bir çatışma yaşarlar. birbirlerinden müşteri çaldıkları bile olmuştur. sezon sonunda her zaman olduğu gibi kadir bu işte de iflas eder.

sekizinci sezon (2006 eylül – 2006 aralık)

kadirler, zühtü ve afife’nin sahibi oldukları evlerden birine yerleşirler. hülya artık kadir’in sorumsuzluklarından çok bıkmış ve boşanma kararı almıştır. kadir bu sefer ne yaptıysa hülya’yı ikna edemez. mahkemeleri bile yapılır. hakim, hülya’nın da talebi doğrultusunda kadir’in yalansız dolansız düzenli bir iş bulması şartıyla onları boşamayacaklarını söyler. kadir namusuyla para kazanmak için ramazan davulculuğuna başlar. bu işten gerçekten güzel paralar kazanır ve hülya ile barışırlar. fakat talihsizlikler hiçbir zaman peşlerini bırakmadığı için oturdukları evden çıkmak zorunda kalırlar. çünkü zühtü ile afife’nin amerika’daki üçkağıtçı oğulları metehan, zühtü ve afife’nin bütün parasını kendi zimmetine geçirip bütün evlerini de başkalarına satmıştır. kadirler, hülya’nın o evde otururken tanıştığı komşusu tuğba’nın evine taşınırlar. tuğba yalnız yaşayan genç bir kadındır ve aile sıcaklığına ihtiyacı vardır. bu sebeple kadirlerin ailecek o evde bedava oturmasına izin verir.

büyük bir sürpriz de metehan’ın evi sattığı kişinin bahriye’nin abisi olmasıdır. bahriye’nin abisi haşmet uzun yıllar önce kudret’i dolandırıp almanya’ya kaçmıştır. almanya’da çok para kazanmış ve türkiye’ye dönüş yapmıştır. haşmet ile kudret karşılaşınca kavga etmeleri de kaçınılmaz olur. onların arasını yapmak da bahriye’ye düşer.

ayrıca metehan yüzünden zühtü ve afife de evsiz kalmışlardır. onlar da bir süreliğine kadirlerin yanına yerleşirler. tuttukları avukatların başarısı sayesinde evlerini ve paralarını geri alınca yalılarına dönerler.

bu sezon aynı zamanda son sezondur. 2006 yılının son günlerinde 159.bölümüyle final yapmıştır. final bölümünde mustafa, kanada’dan kesin dönüş yapmış ve kadir ile birlikte yılbaşı hindisi işine girmişlerdir. şans bu sefer kadir’in yüzüne gülmüştür. kadir çok büyük paralar kazanır ve kudret ile bahriye’yi hacca gönderir. kadir ayrıca bir daha üçkağıt yapmayacağına, içkiye kumara bulaşmayacağına, düzgün bir insan olacağına yemin eder. dizinin son sahnesinde da hülya hamile olduğunu açıklar ve dizi mutlu sonla biter.

final bölümü televizyonda yayınlanmamıştır ancak youtube üstünden izlenebiliyor