2001'de Hindistan'ın Kerala Bölgesinde Gerçekleşen Paranormal Kırmızı Yağmur Olayı

2001'de 25 Temmuz'dan 23 Eylül'e kadar aralıklarla da olsa bildiğiniz kırmızı yağmur yağmış.
2001'de Hindistan'ın Kerala Bölgesinde Gerçekleşen Paranormal Kırmızı Yağmur Olayı

2001 yılında, 25 temmuz'dan, 23 eylül'e kadar hindistan'ın kerala bölgesine kırmızı yağmur yağması ufuk açan cinstendir.

bazı görgü tanıkları yağmurun kırmızının yanı sıra yeşil, siyah ve hatta sarı olarak yağdığını iletmiştir.yağan yağmurun ph seviyesinin nötr olduğu ve içerisinde yüksek miktarda nikel, manganez, titanyum, krom ve bakır olduğunu tespit edildi. ayrıca kırmızı partiküllerin kendi içlerinde karbon ve oksijen içerdiği ve az miktarda demir ve silikon barındırdığı gözlendi.

ilk başta, dünya bilim araştırmaları merkezi (cess), kırmızı yağmurun muhtemel nedeninin yaklaşık 1.000 kg (bir ton) malzeme dağıtan patlayan bir meteor olduğunu belirtti. ancak daha sonra yapılan incelemelerde yağmur damlalarına bir bitkinin sporlarının sebep olduğu öne sürüldü. tropikal botanik bahçesi ve araştırma enstitüsü parçacıkların yerel bitkilerden geldiğini ve trentepohlia cinsine ait liken oluşturan alg’in sporları olduğunu söylediler. ancak likenlerin renkli yağmura sebep olabilecek kadar atmosferde bulunmadığı tespit edildi.


bazı araştırmacılar ise, sporların dünya dışı bir kökene sahip olabileceğini iddia etti. analizler, parçacıkların organik maddeden oluştuğunu gösterdi. bu yüzden bunların dünya dışı kaynaklı mikroplar olabileceğini öne sürdüler. kasım 2012'de, rajkumar gangappa ve glamorgan üniversitesi'nden stuart hogg, (ingiltere) kerala'dan gelen kırmızı yağmur hücrelerinin dna içerdiğini doğruladı. ancak dünya dışından gelmiş olması iddiası çok destek almadı.

uzun bir süre sonra gerçek sebep bulundu. 2015'te bilim adamları kırmızı renkli yağmura, hindistan’da olmayan, avusturya'ya özgü bir ağacın üstünde yaşayan trentepohlia annulata adlı bir alg’ın sebep olduğunu keşfettiler. bu algler bulutlarla birlikte rüzgar sayesinde hindistan'a kadar taşınmıştı.

Trentepohlia, ağacın üzerinde görülebilir. / Fotoğraf © GNU Free Documentation License.
Kırmızı yağmurdan alınan örneğin mikroskobik görüntüsü.

kaynak

Gizemli Bir Takvimin Yanlışlıkla Haberini Verdiği ve Tüm Dünyayı Etkileyen Acayip Yazsız Yıl: 1816