2002'de Son Bulan "İçel mi Mersin mi?" Sorunsalı Nereden Çıkmıştı?

2002 yılında çıkan yasa ile İçel ismi kaldırıldı ve böylelikle pek çok insanın kafasını karıştıran "İçel mi Mersin mi?" sorusu artık tarihe karıştı. Şehrin adı artık sadece Mersin ancak bir dönem neden böyle bir karışıklık vardı?
2002'de Son Bulan "İçel mi Mersin mi?" Sorunsalı Nereden Çıkmıştı?

osmanlı ile karamanoğulları savaşa girer ve kazanan osmanlı devleti olunca karamanlılar, toroslar'ın güney yamacına çekilirler. (günümüz mersin vilayeti)

karamanlılar buraya iç-il adını vermişlerdir.

daha sonra osmanlı devleti, karamanoğulları beyliğini tamamen ortadan kaldırdığında bu yöreye, silifke merkez olmak üzere içel adını vermişlerdir. sınırını ise tarsus sancağına kadar belirlemişlerdir.

yani mersin merkez, tarsus vilayetine bağlı bir ilçe konumunda iken; içel daha çok silifke merkezli ayrı bir vilayet olarak devam etmiştir.

1888 yılında ise bu sefer mersin vilayet statüsüne kavuşup, tarsus mersin vilayetine bağlanmıştır.


cumhuriyet'e kadar iki ayrı vilayet vadır: silifke merkezli içel, tarsus’u da içine alan mersin merkezli mersin vilayetleri.

daha sonraları atatürk, cumhuriyetten sonra bu iki ili içel vilayeti adı altında birleştirmiştir. yani mersin merkez bir anda ilçe gibi olup, içel vilayeti adı altına girmiştir.

yani adı içel olsa da mersin merkez'de yaşayanlar hala ile mersin demeye devam etmişlerdir. belki de silifke taraflarında yaşayan büyükler de hâlâ içel diyorlardır. orasını bilemem.

2002 yılında da tbmm’nin çıkardığı yasa ile içel ismi kaldırılmış ve resmen de mersin adını almıştır.

kaynak

Hangisi Doğru: Kocaeli mi İzmit mi, Sakarya mı Adapazarı mı?

Fulya'nın Tam Olarak Neresi Olduğunu Karıştıranlar İçin Anlaşılır Bir İzah