2004'teki Tsunamiden Bir Yılan Sayesinde Kurtulan Umi Kalsum'un Mucizevi Hikayesi

26 Aralık 2004'te Endonezya'nın Sumatra adası açıklarında meydana gelen 9.1 şiddetindeki deprem ve ardından meydana gelen tsunami, yüz binlerce insanın hayatına mâl olmuştu. O depremden geriye birçok hikaye kaldı. O hikayelerden birinin başrolünde Umi Kalsum var.
2004'teki Tsunamiden Bir Yılan Sayesinde Kurtulan Umi Kalsum'un Mucizevi Hikayesi
Fotoğraf: Agus Setyadi/detikcom

26 aralık 2004 yılında meydana gelen 9.1 şiddetindeki güney asya depreminin üzerinden 17 yıl geçti. toplamda 600 saniye süren bu deprem ve oluşturduğu tsunami son 100 yılın en büyük doğal felaketi olmuştu. yaşadığım ülke olan endonezya tarifi mümkün olmayan acılarla yüzleşmişti. unutmam mümkün değil. aktaracağım olay benim başımdan geçmedi ama tüm endonezya, depremi ve ardından oluşan tsunamiyi halâ bu olay ile hatırlamaya devam ediyor. bu olay, çevresinde umi olarak bilinen, şimdilerde (öldüyse allah rahmet eylesin, yaşıyorsa allah selamet versin) 67 yaşında olması gereken emekli ebe umi kalsum'un hikayesi...


günlerden pazardı. aceh eyaletinin belki de yaşadığı en karanlık pazar. sabahın erken saatlerinde ebe umi kalsum bahçesini temizlemek ve çiçekleri sulamakla meşgulken toprak birden sallandı. şiddeti giderek artan sallantı yüzünden umi kalsum, 5 yaşındaki torununu kaparak evlerin yıkılması ihtimaline karşı binadan uzakta boş bir tarla aradı. o sırada kendisinin iki numaralı çocuğu çıkageldi ve "anne, kaçalım, deniz suyu karaya çıktı, her yeri kaplıyor" dedi. evi sahilden 400 metre içeride kalıyordu. umi kalsum "ne çabuk?" diye düşündü. gerçekten de tsunami akıl almaz bir hızla ilerliyordu ve sular aynı çabuklukta kucağında torunu olan umi kalsum'a arkasından hücum etti. kucağındaki torunu elinden kaçtı.

torununu tekrar yakalamaya çalışsa da o yaştaki bir kadının elinin gücü ile tsunaminin gücü kıyaslanamazdı. bilinci kapanmadan önce en son gördüğü şey, tsunami dalgaları arasında sürüklenen torununun kısa bir görüntüsü oldu.


kendisine geldiğinde evinden yaklaşık 800 metre uzaklıkta olan "krueng cut" köprüsü civarında olduğunu anladı. işte tam o sırada, tsunaminin hız verdiği dalgalar büyük bir süratle ilerlerken ve önüne gelen her şeyi kuvvetle sürüklerken umi kalsum enteresan bir şekilde suyun içinde sürüklenmeden durabiliyor, bir yandan da suda sürüklenen insanları hem belli belirsiz görebiliyor hem de onların yardım çığlıklarını duyabiliyordu. fakat bir gariplik daha vardı. vücudunu suda sürüklenmiş çöplerle beraber sıkan başka bir şey olduğunu fark etti. oldukça büyük bir piton yılanı hem çöplere, hem de umi kalsum'a sarılmış, onu üzerinde bulundukları köprünün demirlerine neredeyse bağlamış, azgın tsunami dalgalarının içinde sürüklenmesini önlemişti. yılan ve umi kalsum bayağı uzun bir süre bulundukları yerde beklediler. yılanın umi kalsum'a sarılıp onu köprünün demirlerine sabitlemesi ve sürüklenmesini önlemesi dışında umi kalsum'a karşı herhangi başka bir vahşi tavrı da olmamıştı.


oldukça uzun bir süre geçti, belki de artık sular çekiliyordu çünkü eski şiddetinde değil gibiydi. üzerindeki kıyafetler tamamen yitilmiş bir vaziyette, çöplerin arasında vücuduna yılan sarılı bir şekilde sesli olarak allah'a yalvarmaya ve "ne olur beni selamete çıkar" diye tekrarlamaya devam ederken 3 tane endonezya kızılhacı pmi gönüllüsünün "dayan ibu, (ibu- yetişkin hanımlara saygı ifadesi ile seslenme şekli) kurtaracağız seni" diye seslendiğini duydu. gönüllüler kendisine ulaştığında onlara "vücuduma sarılı bir yılan var" dedi. gönüllülerden bir tanesi de "tamam, sakin, yılan bizi ısırmadı, meraklanma" diye yanıtladı. gönüllüler umi kalsum'u kavrayıp çöp yığınlarının içinden almak istedikleri anda yılan kendisini saldı ve suda kayboldu.


bu tsunami, sadece umi kalsum'un yaşadığı bölgeden 126.761 kişinin canını almış, 93.285 kişi kaybolmuş, deprem ve tsunaminin etkilediği tüm ülkelerdeki bilanço 300.000 ölüyü bulmuştu. umi kalsum'un torunu ve çocukları dahil ailesinden de 30 kişi hayatını kaybetmişti fakat onu bir yılan kurtarmıştı. depreme dair hatırladığı en kuvvetli görüntü, kendisine dakikalarca bakan yılanın suratıydı. "belki de ben öyle hissetmek istiyorum ama bu koca yılan, pmi gönüllüleri bana ulaşana kadar dakikalarca beni sardı ve bana sanki merhametle bakıp durdu".

sevgili dostum dewa'nın ve depremde hayatını kaybeden herkesin anısına...

kaynaklar2014 yılında olayın kahramanı umi kalsum'un endonezya'nın haber sitelerinden merdeka.com ile röportajı.

gelora.com: ilgili haberlerden sadece bir tanesi

youtube