2010'da 2 Pizza İçin 10 Bin Bitcoin Ödeyen Aşırı Şanssız İnsan: Laszlo Hanyecz

Teknoloji devrinin açık ara en şanssız insanı diyebileceğimiz Hanyecz'in hikayesi ibretlik.
2010'da 2 Pizza İçin 10 Bin Bitcoin Ödeyen Aşırı Şanssız İnsan: Laszlo Hanyecz

22 mayıs 2010 tarihinde belki de dünyanın en ilginç online alışverişi gerçekleşti

laszlo hanyecz isimli bir amerikalı 2 pizza için, günümüzde büyük çaplı bir servete denk tam 10 bin bitcoin ödeme yaptı! bu tutar günümüzün yaklaşık 40 milyon dolarına, bitcoin'in en yüksek olduğu dönemdeyse yaklaşık 200 milyon dolara denk gelmekteydi.

tabii ki bu tutar, o tarihte öngörülebilir bir durum değildi. bitcoin adı verilen sanal paranın daha yeni ortaya çıktığı dönemlerdi. bitcointalk.org isimli web sitesinde bitcoin'le ilgili muhabbetler dönüyordu. laszlo hanyecz ise elinde bulunduğu bitcoin'lerle alışveriş yapmak istedi ve bitcointalk sitesine "pizza for bitcoins?" başlıklı bir ilan gönderdi. ilan karşılığında gelen cevap sonrasında bir kişi ona 10 bin bitcoin karşılığında 2 adet pizza gönderdi ve bu alışveriş dünya tarihine "bitcoin ile yapılan ilk alışveriş" olarak geçmiş oldu. laszlo eğer o alışverişi yapmayıp 10 bin bitcoin'i saklamayı tercih etseydi, 2018 yılı başında 1 bitcoin 20 bin dolar'a ulaştığı sıralarda bitcoin'lerini satarak tam 200 milyon dolar servete sahip olabilirdi.

şu anda çok standart bir hayat sürdürmekte olan laszlo hanyecz için ise çok şey yazıldı, çizildi. kendisine "dünyanın en şanssız insanı", "dünyanın en aptal insanı" gibi yakıştırmalar yapıldı. bir röportajda, elinde o dönemden kalma hiç bitcoin bulunup bulunmadığı sorulduğunda, elinde hiç bitcoin tutmadığını ve yapmış olduğu o alışverişten de pişman olmadığını belirtti.

bu tarihi ilan halen bitcontalk.org sitesinde durmakta olup, şu linkte görülebilmektedir.

Not: Alışverişin yapıldığı 22 Mayıs, bu olaydan itibaren her yıl "Bitcoin pizza günü" olarak kutlanıyor

Bitcoin ile İlgili Merak Ettiğiniz Tüm Sorulara Cevap Bulabileceğiniz Dev Bir Rehber