2019 Hindistan Genel Seçimleri Hakkında Bilinmesi Gerekenler

11 Nisan-23 Mayıs 2019 tarihleri arasında gerçekleşecek seçimler, büyük bir coğrafya ve nüfusun geleceğini şekillendirecek. Bugüne kadar genellikle batı dünyasının seçimleri gündemimiz olmuştu, bu sefer rotayı doğuya çevirelim.
2019 Hindistan Genel Seçimleri Hakkında Bilinmesi Gerekenler
iStock

türkiye'nin yoğun gündemi içinde o kadar boğuluyoruz ki dünyada ne olup bittiğini kaçırıyoruz çoğu zaman. 2019 hindistan genel seçimleri 11 nisan'da başladı ve 23 mayıs'ta tamamlanacak. dünyanın bu en büyük demokratik seçimlerini sizin için inceledim. belirtmem gerekir ki aşağıdaki yazıda hiçbir gönderme veya hiciv bulunmuyor.

ülkenin genel yapısı

* 2019 itibarıyla hindistan'da 1milyar 350 milyon kişi yaşıyor. 2024 yılında çin'i geride bırakarak en kalabalık ülke olması bekleniyor.

* nüfusun %70'i hala kırsal kesimde yaşıyor.

* ortalama bir hintlinin günlük geliri 5 dolar.

* ülke 27 eyalet ve 9 birlik toprağından mürekkep. eyaletlerin kendi içerisinde de parlementoları ve ayrı hükümetleri var ve ayrıca seçtikleri üyeler eyaletler meclisine gidiyor. birlik toprakları ise direkt merkezi yönetime bağlı. bunlar cumhurbaşkanı tarafından atanan valilerce idare ediliyor.

* 1947'de ingiltere'den ayrılan hindistan, parlementer demokrasi ile yönetiliyor. parlementoda çoğunluğa sahip parti iktidara geliyor veya koalisyon kurulabiliyor. hükümet kurmak için 272 sandalyeye ihtiyaç var. parlemento'nun eyaletler meclisi (rajya sabha) ve halk meclisi (lok sabha) olmak üzere iki kanadı bulunuyor.

* halk meclisinde 545 sandalye var. 543 üye seçimle gelirken, 2 üye cumhurbaşkanı tarafından ülkedeki ingiliz toplumunu temsilen atamayla göreve geliyor.

* parlementerlerin, seçildikten sonra parti değiştirmesi yasak.

2019 genel seçimleri

* 2019 seçimlerinde 900 milyon civarında seçmen oy kullanacak.

* seçimlere 2 binden fazla siyasi parti katılıyor.

* seçme yaşı 18, seçilme yaşı halk meclisi için 25, eyaletler meclisi için 30.

* seçim için yüzbinlerce seçim istasyonu kurulmuş, bazısı çöllerde, bazısı hint okyanusunun ortasında. oylama elektronik ortamda gerçekleşiyor. yani seçmen, seçim istasyonuna gidiyor ve oyunu elektronik bir makina işleviyle kullanıyor. hatta şuraya konuyu anlatan bir video yüklemiş hindistan seçim kurulu.


* oylamada (none of the above) "yukarıdakilerin hiçbiri" şeklinde bir seçenek mevcut.

* iki büyük partiden sağ tandaslı bharatiya janata party (b.j.p.) 2014'ten bu yana iktidarda. ana muhalefet partisi merkezin solundaki "indian national congress"in bu seçimleri alamayacağı düşünülse de ülkenin ekonomik durumundaki kötüleşme sebebiyle meclisteki sandalye sayısını artırabileceği düşünülüyor.

* iktidardaki bjp'nin başkanı narendra modi, hindistan'da hinduizmin ve hintli kimliğinin ülke genelinde daha baskın olması için çabalıyor ki bu da ülkedeki 200 milyon müslümanın oyunu kaybedeceği anlamına geliyor. ancak kazanması durumunda ülkedeki dini ve etnik gruplarla hindular arasındaki ayrışmanın ve çatışmanın artması bekleniyor.

* kongre partisinin başkanı rahul gandhi ise ülkedeki işsizliği ve yoksulluğu ön plana çıkarıyor. her aileye asgari yıllık 1.000 dolar gelir gibi bir vaatleri mevcut. ancak bu partinin de geçmişinde yolsuzluklar mevcut.

* seçimin bu sene 7 aşamada bitirilmesi planlanmış. yalnız aşamalar zannedildiği gibi oyların toplanması, paketlenmesi, sayılması gibi değil. her seçim bölgesi ve eyaletin farklı günlerde seçime katılmasından dolayı süre uzuyor. dolayısıyla, tüm oylar kullanıldıktan sonra 900 milyon seçmenin oyunun sayılması sadece saatler içerisinde bitecek ve sonuç o gün açıklanacak.

daha fazla bilgi için:

https://eci.gov.in/…lection/general-elections-2019/

https://www.nytimes.com/…d/asia/india-election.html

6 Kasım Ara Seçimlerinin Sonuçları ABD'de Neleri Değiştirecek?

31 Mart'ta Büyükşehirlerin Neden Kaybedildiğini Sorgulayan Bir AK Parti Eleştirisi