20'li Yaşlarda Kendini Aramanın İnsanın Bütün Hayatını Nasıl da Değiştirdiği Gerçeği

İnsanın hayatının dönüm noktası için 30 derler ama bu yazıyı okuduktan sonra neden dönüm noktasının 20'li yaşlar olduğunu daha iyi anlayacaksınız.
20'li Yaşlarda Kendini Aramanın İnsanın Bütün Hayatını Nasıl da Değiştirdiği Gerçeği
iStock


20'li yaşlar insan hayatında oldukça önemli ve belirleyici. asla boşa geçirilmemesi, ziyan edilmemesi gereken yaşlar bunlar.

20'li yaşlarındaki insanlara ergen diyoruz, dalga geçiyoruz. ama "ben daha ergenim, önümde uzun yıllar var takılayım biraz daha" mantığı 30'larınızı tatminsiz, mutsuz, umutsuz ve her şeye negatif yaklaşan bir insan olarak geçirmenize sebep olabilir. çok var etrafımda böyle insanlardan.

türkiye'de yaşıyorsan daha 18 yaşına gelmeden hayat çizginde kaçınılmaz bir kırılma oluyor. saçma bir sınavla hangi üniversiteye gideceğin, nerede ne okuyacağın belirleniyor. felsefe okumak istiyorsun mesela, annen baban saçmalama felsefe okuyup napıcaksın diyor, kendini işletme bölümünde buluyorsun mesela. tamam, buraya kadar elinden fazla bir şey gelmiyor, çünkü gerçekten ergensin, hayatının ipleri senin değil, okuldaki (çoğu yetersiz olan) hocalarının, ve kafalarındaki hayali yaşamanı isteyen ailenin falan elinde.

ama 20'li yaşların sana ait genç arkadaşım. 20'li yaşlarına, bu değerli 10 yıla sahip çıkmak zorundasın. nasıl bir insan olmak istiyorsun? ne yapmak istiyorsun? 35 yaşına geldiğinde geriye baktığında nasıl hissetmek istiyorsun? kafanda bir plan yapmak, ve azimle, yılmadan bunu uygulamak zorundasın. aşk, evlilik, çoluk çocuk gibi şeyler (bence) kader kısmetle ilgili, ama sen doğru düzgün bir insan olmak, hayatına sahip çıkmak zorundasın. 20'li yaşlarında karşına çıkan ilk hanzoyla evlenir, çoluk çocuğa karışır, kendini kısıtlarsan "hayatımı size feda ettim nankörler" diye söylenen mutsuz anne babalardan olursun.

20'lerinin başında nerede ne yapmak istediğine, nerede nasıl yaşamak istediğine karar ver

yurt dışında yaşamak veya okumak mı istiyorsun mesela? 18 yaşından itibaren bunun için çalışmaya başla. salak olduğunu söyleyecekler, saçmaladığını söyleyecekler, gereksiz bulacaklar. sen aldırma. ingilizceni ilerlet. paran yoksa kursa gidemiyorsan otur ingilizce televizyon izle, cnn izle. hiçbir şey anlamayacaksın ilk başta, onunla da dalga geçecekler, sen devam et. ingilizce kitap oku. bir kaplumbağa hızıyla ve istikrarıyla yavaş yavaş ilerle. okulda yüksek notlar almaya bak, bırak inek desinler, dalga geçsinler. araştır, ilgilen, bilgilen. hayallerini küçümseyenleri umursama, umursamamayı başaramıyorsan da hayatından çıkar. 30'larında, 40'larında çok pişman olacak onlar.

spor yap, ilgi alanlarını geliştir. bol bol oku. insanların hayatlarına ve hikayelerine dedikodu yapma sığlığıyla değil, gözlemci derinliğiyle yaklaş. etrafından dersler çıkar. sana kendini kötü hissettiren, üzen, kısıtlayan, giydiğine, yediğine, gittiğin yerlere karışan insanları hayatına sokma. hayat yolunda üstünden atlayıp geçmen gereken taşlar onlar. takılma onlara, düşme. düştüysen de hemen kalk yoluna devam et. unutma, kaplumbağa hızıyla ve kararlılığıyla demiştik.

bu aralar yolo, do what makes you happy gibi mottolarla 16-35 yaş arası insanlara sadece eğlenmek ve zevk için yaşamaları gerektiği pompalanıyor. bu yaşlarda istediğin bütün saçmalıkları yaşayabilir, her hatayı yapabilirsin, özgürsün ya. yalan onlar. bunlara kendini kaptırırsan 35 yaşına geldiğinde sözlük'te türkiye'den siktir olup gitmek başlığına "ben de çok istiyorum ama nasıl yapılacağını bilmiyorum. bilenler yeşillendirirse çok sevinirim" yazan zavallılara dönüşürsün. hayatına nasıl yön vereceğini bulmak için google'a bile bakmaktan aciz, bir türlü büyüyememiş koca bebeklerden olursun.

20'li yaşlar önemlidir. şu anda bulunduğum yeri, yaşadığım ülkeyi ve şehri, okuduğum okulları, bildiğim dilleri 20'li yaşlardaki nympha'nın kaplumbağa yavaşlığıyla ilerleyen azmine ve kararlılığına borçluyum. 20'li yaşlarımı süs bitkisi gibi geçirmemiş olmama borçluyum.

Dar Vizyonunun Kaçınılmaz Bir Sonucu Olarak Hayatı Dümdüz Yaşayan Türk Genci