21. Yüzyılın En Genç Siyasi Liderleri

Siyaset anlayışının neredeyse küresel boyutta değişmesi ve Y kuşağının da sosyal hayata katılımıyla günümüz liderleri de öncekilerden farklı bir profil oluşturmakta.

geçen yıllarla beraber insanların politikaya ve politikacılara bakışı da değişiyor. son 10 yılda siyasette yaşanan gelişmeler, z kuşağının da seçmen vasfını haiz olmasıyla beraber siyasetçi profilinin değişmesi gerektiğini gösteriyor. önceleri 60 yaşından önce siyasete atılmak erken sayılırken artık 35 yaşında bir birey başbakan veya cumhurbaşkanı seçilebiliyor. kanımca yeni nesil artık birbirine atıp tutan, söven insanlardan ziyade sempatik, güler yüzlü ve genç insanlar görmek istiyor yönetimde. nitekim, ekrem imamoğlu’nun bu sevgiyi, sempatiyi ve dinamizmi insanlara aktaran tarzda bir seçim çalışması yürüttüğünü görebiliriz. evet, genç siyasetçileri yazmaya başlayalım.

1. youssef chahed - tunus

23 yıl boyunca diktatörlükle yönetilen tunus’ta, 2010 yılında muhammed buazizi isimli gencin kendini yakarak başlattığı yasemin devrimi sonrası başbakan ve ekibi ülkeden kaçmıştı. bu olaydan 6 yıl sonra 40 yaşındaki genç lider youssef chahed (yusuf şahid) başbakan seçildi ve 1956’da bağımsızlığını kazanan tunus’ta şimdiye kadar bu görevi üstlenen en genç isim oldu.

2. justin trudeau - kanada

2015 yılında, 43 yaşındayken başbakan seçilen justin trudeau, hem kendi ülkesinde hem de dünya’da çok popüler. sosyal medyada milyonlarca takipçisi bulunuyor. ancak az bilinen bir şey var ki o da aslında kanada’nın şimdiye kadar ki en genç ikinci başbakanı olduğudur. 1979 – 1980 yılları arasında başbakanlık görevini yürüten joe clark ise seçildiğinde henüz 39 yaşındaydı ve kanada tarihinin en genç başbakanı odur.

3. alexis tsipras - yunanistan

2010 yılında yunanistan’da yoğunlaşan ekonomik kriz, alevlenen sokak gösterileri ve çıkan kanlı olaylar %4 oyu bulunan radikal sol parti syriza’yı %35’lere ve 1974 doğumlu alexis tsipras’i 2015 yılında başbakanlığa taşıdı. tsipras (çipras) kravatsız kullandığı gömleği ve güler yüzüyle sanki yunanistan’ın avrupa birliği’ne karşı uzlaşmacı ancak boyun eğmeyen tavrını temsil ediyor.

4. jüri ratas - estonya

eski sovyetler birliği cumhuriyetleri’nden estonya’da, jüri ratas 2016 yılında estonya merkez partisi genel başkanı seçildikten kısa süre sonra başbakan olmuştur. daha önce 2005 – 2007 yılları arasında estonya’nın başkenti tallinn’de belediye başkanlığı yapmış ratas seçildiğinde sadece 38 yaşında imiş.

5. vladimir borisoviç groysman ve vladimir zelenskiy - ukrayna

Groysman ve Zelenisky 

ismi dostoyevski romanlarından fırlamış gibi duran siyasetçi vladimir borisoviç groysman, 14 nisan 2016 tarihinde ukrayna’nın 16. başbakanı seçilmiş. bu görev öncesinde mart 2006 – şubat 2014 tarihleri arasında vinnitsya’nın belediye başkanlığı yürütmüş. seçildiğinde henüz 38 yaşındaymış. ülke olarak gençlere fazlasıyla güveniyor olacaklar ki 21 nisan 2019’da da 41 yaşındaki komedyen vladimir zelenskiy’i cumhurbaşkanı olarak seçmişler. bu iki genç adamın seçilmesinde, seleflerine duyulan tepkinin büyük oranda etkili olduğu değerlendiriliyor.

6. atifete jahjaga - kosova

atifete jahjaga, listemizdeki tek kadın siyasetçi, 6 nisan 2011’de kosova demokrat partisi, kosova demokratik birliği ve yeni kosova ittifak’ının çatı adayı olarak seçilmiş ve 100 milletvekilinin 80’inin oyunu alarak henüz 36 yaşında cumhurbaşkanı seçilmiş. priştine üniversitesi’nde hukuk eğitimi alan ve university of leicester’da ceza hukuku alanında yüksek lisans yapan jahjaga ayrıca fbi ulusal eğitim akademisi’nde mesleki eğitim almış. bu yönüyle bana hiç güven vermese de hiçbir partiye mensup olmadan genç yaşta bu başarıyı göstermiş olması da takdire şayandır.

7. emmanuel macron - fransa

geçmişte yatırım bankacılığı yapmış emmanuel macron, eski cumhurbaşkanı françois hollande’ın ekonomi danışmanlığını yürüttükten sonra 2014’te ekonomi bakanı oldu. sinsi macron, 2017 yılında da ne şiş yansın ne kebap düsturuyla merkez siyaseti yaptı ve 39 yaşında fransa’nın en genç cumhurbaşkanı olmayı başardı. daha önce hiç milletvekilliği yapmayan siyasetçi, geçtiğimiz yıllarda kendisinden 24 yaş büyük bir fransızca öğretmeniyle evlenerek de tüm dünya’nın ilgisini çekmeyi başarmıştı.

Dünya Siyaset Tarihinin Yakın Döneminden Önemli Kişilerin İstifaları