24'ünde Kuryeyken 30'unda UCL'de Gol Atan Junior Messias'ın İlham Verici Öyküsü

24 yaşında kuryelik yaparken keşfedilen ve 30 yaşında UEFA Şampiyonlar Ligi'nde (UCL) AC Milan formasıyla gol atarak adını dünyaya duyuran Junior Messias'ın ilham verici başarı hikayesi.
24'ünde Kuryeyken 30'unda UCL'de Gol Atan Junior Messias'ın İlham Verici Öyküsü
Fotoğraf: AC Milan

24 kasım 2021 tarihinde şampiyonlar ligi b grubu'nda italya'nın milan takımı, ispanya'nın atletico madrid takımını deplasmanda 1-0 yendi. burada enteresan bir şey yok. fakat takımına galibiyeti getiren golü atan futbolcu junior messias'ın futbola başlangıcı alışılmışın dışında bir azim hikayesi taşıyor.

13 mayıs 1991'de brezilya'da minas gerais eyaletinin ipatinga şehrinde doğan júnior walter messias, cruzeiro'nun futbol üssünden geçerek profesyonel bir oyuncu olma hayalinin peşinden gitmeye çalıştı. ancak, ailenin mali zorlukları bir engeldi. júnior, 20 yaşında futbol hayalinden vazgeçti ve ağabeyinin ayak izlerini takip ederek daha iyi bir yaşam arayışıyla italya'ya gitti.


seçilen hedef torino'ydu. spordan çok uzaktaydı. bir beyaz eşya mağazasında çalışmaya başladı ve aletleri müşterilerin evlerine teslim etmekten sorumluydu. hayallerinin çok ötesinde bir senaryonun içinde yaşıyordu ama 20 yaşındaydı, evliydi ve bir de çocuğu vardı. onlara bakmak zorundaydı. fakat futbol tutkusu asla kaybolmadı ve amatör olarak torino'da futbol oynayan perulu gençlere katılarak futbol tutkusunu tatmin etmeye devam etti. 20 yaşından 24 yaşına gelene kadar yaptığı 3 şey vardı: ev aletleri teslimatı, amatör futbol turnuvalarına iştirak ve yorgun bir bedenle uyku!

sonunda şans kapıyı kendisi tam 24 yaşındayken çaldı ve eski rüyasını gerçekte yaşamaya başladı. profesyonel futbol oynayacaktı! denenmek için italya beşinci liginden amatör bir takım olan casale'ye çağrıldı. beğenilip takıma alınmakla kalmadı; 32 maçta 21 gol atarak takımını serie d'ye, yani 4. lig olan profesyonel seviyeye taşıdı. 4. lig ve 3. lig seviyelerinde başarılı maçlar çıkardı ama halâ alt liglerdeydi. 2019-2020 sezonunda ise crotone takımı ile serie b, yani ikinci lig'de mücadele eder hale gelmişti ve bu seviyenin bir üstü dünyanın en elit liglerinden birisi olan italyan ligi serie a idi. takımına yine gereken katkıyı vererek serie a'ya çıkmasında önemli bir pay sahibi oldu.


güney amerika'dan avrupa'ya kucağında bebeği ile gelip, 20 ila 24 yaşları arasında kuryelik yaparak beyaz eşya dağıtırken, 24 yaşında başlayan kariyeri 5 yıl içinde italya'nın en alt liginde başlayıp en elit liginde ve dünyanın gözü önünde devam ediyordu. takımı o sezon kötü bir performans ortaya koymuştu ama kendisi 9 gol ve 5 asist ile göze batmayı başarmıştı serie a'da.

dünya futbolunun en bilinen takımlarından ac milan, kendisini istedi ve 2.600.000 euro bedel ödeyerek messias'ı takımından kiraladı. ayrıca messias, milan takımından yıllık olarak 5.400.000 euro garanti ücret almaya hak kazandı. gerçekten bir rüyadaydı. aylık 600 euro'ya kuryelik yaparken yıllık 5.4 milyon euro kazanan ve sadece kendisinin değil, tüm ailesin de hayatını değiştiren birisi haline gelmişti.


20 yaşında italya'ya göçen, 4 sene kuryecilik yapan, 24 yaşında futbola başlayan messias, dortmudlu youssoufa moukoko'nun 16 yaşında, galatasarayozan kabak'ın 18 yaşında oynadığı avrupa futbolunun kulüp düzeyindeki en önemli organizasyonunda ilk defa 30 yaşındayken oynayabildi ve takımının golünü atarak futbola bu denli geç başlayan birisine güvenmeyenleri mahçup etti. bana da bu fantastik azim öyküsünü yazmak düştü.