25 Yaşında Otobüsten Fırlayarak Ölen Metallica Basçısı Cliff Burton'ın Hayat Hikayesi

Metallica'nın gelmiş geçmiş en talihsiz üyesini tanıyalım, tanımayanlara anlatalım. "Cliff Burton neden öldü?" sorusunun cevabı da burada.
25 Yaşında Otobüsten Fırlayarak Ölen Metallica Basçısı Cliff Burton'ın Hayat Hikayesi


cliff burton, 10 şubat 1962'de tennessee'de doğdu

ailenin en küçük çocuğu olan cliff, ilk büyük acısını kardeşı scott'un beyin anevrizması sebebiyle ölmesiyle yaşadı. bu olay, onun üzerinde derin bir etki yarattı ve hayatını diğer insanları mutlu etmek için çok fazla çabalamakla geçirmenin anlamsız olduğunu düşündü. kardeşinin ölümünden sonra şöyle dedi: "kardeşim için en iyi basçı olacağım." bunu duyan annesi çok şaşırmıştı çünkü ailede müzikal anlamda yetenekli kimse yoktu.


dışarıda çocuklarla oynamak cliff'e sıkıcı geliyordu. vaktini kitap okuyarak ya da müzik dinleyerek ya da çalarak geçiriyordu. cliff, adını san mateo'daki bir striptiz kulübünden alan ilk grubu olan ez street'te 14 yaşında bas gitar çalmaya başladı. 1980'de liseden mezun olduğunda, karakteri tam anlamıyla oluşmuştu: hp lovecraft okuyan, piyano çalan, bira içen, meksika yemeği yiyen bir yetişkin olup çıkmıştı. en sevdiği eğlence, arkadaşları jim martin ve dave didonato ile takılmak, balığa çıkmak ve avlanmak ya da sadece küçük saatlerde dungeons & dragons oynamaktı. lise öğreniminin ardından hayward yakınlarındaki chabot kolejine giderek burada klasik müzik ve teori okudu.

yakın arkadaşı jim martin ile birlikte kurudukları agents of misfortune grubunun ardından müziği iron maiden'i benzemesiyle tanınan trauma grubuna katıldı. bu grupta her gün dört ila altı saat pratik yapma şansı buldu. cliff'in o dönemde çekilmiş video klibinde, dalgalanan kuru buzun ortasında, uyumsuz figürleri, bilinçsizce kafa sallayan, etkileyici derecede tuhaf caz zamanlamaları ve saykodelik armonilerle dolu çaldığı bas tınıları görülebilir.

Cliff Burton - Bas Solo & "Trauma" (1982)

zamanını müziğe ayırmak için üniversiteyi bırakma kararı verdiğinde ailesi çok endişelendi ve cliff'te bir ilerleme görmezlerse başka bir iş bulup çalışması gerektiğini söylediler. bu durum cliff için dert değildi çünkü kendine hem de genç yaşta ölen kardeşine en iyi bas gitarist olacağı yönünde söz vermişti. bunun için kendini adayacaktı.

cliff burton'ı lars ulrich'e tavsiye eden brian slagel'di. slagel, 1982 yılında bugün de varlığı sürdüren birçok 1. nesil ünlü heavy metal grubuna ilk şansı verdiği metal massacre adında toplama bir albüm yayınladı. bu albümde metallica'nın "hit the lights" adlı parçası da yer alıyordu. slagel, metal massacre ii de trauma grubuna da yer vermeyi düşünüyordu. bu yüzden onları izlemeye gitmişti. o dönem ile ilgili hatırladığı şey grubun iyi olduğu ancak basçılarının olağanüstü olduğuydu. slagel, metallica'nın ron mcgovney'in yerine yeni bir basçı aradığını biliyordu. slagel, lars ve james hetfield'ı trauma grubununu sahne alacağı los angeles'teki traoubaour kulübüne götürdü. lars ve james hetfield hayranlıkla cliff'i izledi ve lars, heyecanla slagel'in yanına giderek şöyle dedi: "bu bizim basçımız olacak!"

ancak metallica'nın cliff'i ikna etmesi pek kolay olmadı

cliff, san fransisco'da metallica ise los angeles'taydı. cliff, los angeles'in kültürünü pek sevmiyordu. cliff'i ikna edemeyeceklerini anlayan metallica üyeleri san fransisco'ya taşındı. kısa bir süre içinde bir odada ekipmanları kurdular ve çalmaya başladılar. ilk izlenim inanılmazdı, muhteşem bir sound yakaladıklarının farkındaydılar. kısa bir süre sonra cliff'in mükemmel bir bas gitaristten öte mükemmel bir öğretmen olduğunu fark ettiler. james, onun için şöyle demişti: “aramızda en eğitimli olan oydu; müzik hakkında bir şeyler öğrenmek için üniversiteye gitmişti ve bize pek çok şey öğretmişti. çok güçlü bir karakteri vardı. zamanla biz de onun bu karakterinden etkilenmeye başladık."

cliff, grup üyelerinden çok farklıydı. hippi, tuhaf, uyumsuz bir bileşenlerinin karışımı gibiydi. bu özellikleri grup üyeleri tarafından dalga konusu olsa da karakterinden asla vazgeçmemesi onları hayran bırakmıştı. hayat deneyimi grup üyelerinden daha fazlaydı, etik ve ahlak anlayışı grup üyelerinin önündeydi. kısaca grubun belkemiğiydi. grup üyelerine r.e.m, creedence clearwater revival, lynyrd skynyrd gibi gruplara yönlendirmişti. cliff, zamanın çok ilerisindeydi. grup üyelerinin davranışlarına da şekil vermeye başlamıştı. konser ne kadar büyük ya da küçük olsun hayranlarıyla selamlaşma alışkanlığını cliff başlatmıştı. o hayranlarıyla el sıkışan ilk kişiydi.

cliff'in metallica üzerindeki etkisi grubun ikinci albümü olan ride the lightning'te kendini göstermeye başlamıştı. genel anlamda müzikal vizyon açısından lars ve james sorumluyken sanatsal açıdan sorumlu olan cliff'ti. metallica'nın ikinci albümünde yer alan the call of ktulu ve fade to black, cliff'in etkisini göstermeye başladığının kanıtıydı.

cliff ölmeden altı ay önce, mart 1986'da rock ve metal müzik tarihinde ezber bozan üçüncü albüm, master of puppets yayınlandı. albüm büyük ses getirmişti. albümde yer alan 3 şarkıda ismi olsa da cliff burton'un yazdığı bir bas gitar riffi üzerine kurulan orion şarkısı, onun ölümünden sonra adeta kendisi ile bütünleştirildi ve müzikal dehası otoriteler tarafından tartışmasız kabul gördü. albüm patlamıştı, 1986 yazında master of puppets, 500.000'den fazla kopya satarak gruba ilk altın plaklarını kazandırdı. ilk kez amerika'nın en iyi 30'u arasında girmişlerdi. albüm rolling stone dergisinin en iyi 500 albüm sıralamasında 167. sırada yer aldı.


grup, londra'daki gösterisinin ardından avrupa'daki konserler için yola çıktı

stockholm'deki solnahallen'den sonra kopenhag'a gitmek için tur otobüsüne bindiler. uzun bir yolculuk olacaktı ve otobüs sıkışıktı. kirk ve cliff, kimin ranzada kalacağı konusunda kart çektiler. cliff, maça ası çekerek bu iddiayı kazandı. cliff ve james biraz daha uyak kaldı. ranzaları arka tarafta yan yana duruyordu. ama kimse, hatta cliff burton bile ölümden kaçamazdı. cliff bunu biliyordu. bilemeyeceği şey, ölümünün ne kadar acımasız olacağıydı. araç, yoldan ayrılmaya başladığında tüm otobüs sessizdi...

hepimizin bildiği gibi, cliff kazada öldü, bedeni ranzanın yan tarafındaki pencereden fırlatıldı ve üzerine düşen otobüsün altında ezildi. o gece grup üyeleri için çok zor geçti. cliff'in olmadığı o ilk gece otele döndüklerinde sarhoş oldular. ne kadar içmişlerse içsinler, kimse uyuyamadı. sabahın dördünde diğerleri, james'in dışarıda sokakta sarhoş olduğunu ve bağırdığını duydular: “cliff! neredesin?!" kirk buna dayanamadı ve gözyaşlarına boğuldu. haber hızlı yayıldı. herkes şoktaydı. genellikle bir müzisyenin öldüğünü zaman, aşırı dozda uyuşturucu aldığı düşünülürdü. ama bir otobüs kazasında ölmek? hayranları, diğer müzisyenler inanmak istemiyorlardı. dave mustaine haberi duyduğunda yıkıldı, uyuşturucu aldı ve şarkı söylemeye, ağlamaya ve yazmaya başladı ve megadeth'in bir sonraki albümünde yer alan in my darkest hour ortaya çıktı.

ekim ayının ilk haftasında san francisco'da bir anma töreni düzenlendi. cliff’in cenazesi, 7 ekim salı günü, hayatının büyük bir kısmını ailesiyle birlikte yaşadığı castro vadisi’ndeki chapel of the valley’de düzenlendi. cliff’in yakın ailesinin yanı sıra, kız arkadaşı corinne ve en iyi arkadaşları jim martin ve david didonato, metallica’nın geri kalanı, bobby schneider ve yardımcı menajerleri peter mensch ile birlikte oradaydı. diğer yas tutanlar arasında tüm exodus, trauma ve faith no more davulcusu mike bordin vardı.

didonato'nun daha sonra hatırladığı gibi: “cliff’in külleri ortada olacak şekilde geniş bir daire oluşturduk. her birimiz merkeze yürüdük ve ondan bir avuç aldık ve söylememiz gerekenleri söyledik ... sonra çok sevdiği bir yere doğru savruldu."

cliff'in hatıra mezar taşı yapıldı. mezar taşının üstünde "in loving memory" altında ise clıfford lee burton cannot the kingdom of salvatıon take me home: february 10 1962 september 27 1986. yazıldı.


cliff burton’ın ölümünün etkileri lars ulrich, james hetfield ve kirk hammett'ın hayatlarının geri kalanında da etkisini göstermeye devam etti. kirk hammett, “gruba ilk katıldığımda büyük bir yeni enerji akışı vardı ve cliff ölünceye kadar her şey ve genel olarak hayat hakkında çok heyecanlandık. ama bu, cliff ayrıldığında sona erdi. hâlâ her gün onu düşünüyorum... söylediği, yaptığı bir şey, sadece... bir şey."

james hetfield, metallica'nın yeni ve heyecan verici projelere dahil olduğu her seferinde, "bir şeyler yaparken aklımızdan her seferinde şu geçiyordu. vay canına! cliff buna bayılır, biliyor musun? diye anlatıyor.

cliff burton - yaşamda ve hala ölümde metallica'nın tavizsiz ruhu ve vicdanı. rock ve metal dünyasının eşsiz yeteneği, ölümünün 34. yılında bir kez daha anıyoruz. bize bıraktığın eşsiz parçalar için minnettarız :)