26 Ekim 2016 Uzaylılardan Mesaj Gelmesi

Kanada'daki Sloan Dijital Uzay Araştırması kurumunda çalışan astronotlar, gökyüzündeki 2,5 milyon yıldızı incelemişler ve bu yıldızların 234 tanesinde dikkat çeken sinyallere rastlamışlar.
26 Ekim 2016 Uzaylılardan Mesaj Gelmesi
iStock.com

Olayı özetleyecek olursak

araştırmacılar 2.5 milyon yıldızı+galaksiyi "düzenli aralıklı ışıma" bulmak için inceliyorlar. 234 adet yıldızda yaklaşık saniyenin trilyonda biri aralıklı, düzenli ışıma tespit ediyorlar.

ve bu incelemeyi yapan kişilerin hipotezlerine göre bu ne enstürmandaki bozukluktan, ne molekül titreşiminden, ne doğal yıldız ışımalarına ne de özel bir kimyasal özellikten kaynaklanıyor.

diyorlar ki; bu, daha önce yayımladığımız makaledeki etı -dünya dışı yaşam- sinyallerine dair öngörülerimiz ile uyuşuyor. ayrıca, bu sinyallerin bizim güneş benzeri ışın spektrumuna sahip bir yıldızlardan gelmesi de hipotezimizi güçlendiriyor.

deniliyor ki, bu tarz çok hızlı ışımalar ancak aşırı güçlü lazerler tarafından yapılabiliyor, misal lawrence livermore ulusal labındaki gibi. yani insan(alien) yapımı olması yüksek ihtimal.

iStock.com

bu arada ilginç bir biçimde araştırmacılar bir önceki makalelerinden birisinde demişler ki, bu tarz güçlü lazerlerle iletişim kurmak çok mantıklı değil çünkü bu tarz iletişim gereksiz karmaşık ve lazerler çok yüksek enerjiye ihtiyaç duyuyor.

sonuç olarak, bu kesin olarak bir kanıt değil tabi ki ama incelenmeye değer derecede mühim diyorlar. sıradışı iddialar, sıradışı kanıtlar gerektirir biçiminde.

ek olarak, stephan hawking'in de desteklediği ingiliz breakthrough listen isimli dünya dışı araştırma projesi de bu 234 tane yıldızı inceleyecekmiş.

iStock.com

stephen hawking'in "eğer uzaylılar bizi ziyaret ederse, sonuç, pek muhtemel kolomb'un amerika'ya ayak bastığındaki gibi olur. bu da yerli amerikalılar için çok iyi olmamıştı" sözünü akıllara getiren hadise.

gerçekten de uzay denilen kavram öylesine büyük ki, içerisinde şu an birbirini taş sopa ve ok ile kovalayanlar olduğu gibi, son derece güçlü silahlarla donatılmış, mükemmel bir hayat sistemine sahip organizmalarda olabilir.

bu organizmalarla iletişime geçmek ne kadar akıllıca olur, bu tartışılır. yıllar önce bununla ilgili (bkz: alien) serisi çekilmişti. (bkz: kentilyon)larca galaksi içinde, sadece samanyolu galaksisi içinde dahi insandan başka yaşam türleri olabilir.

fakat iş buraya gelene kadar, yani uzaylılar dünyamıza ulaştığında muhtemelen tekrar taş devrine dönüşmüş bir dünya ile karşılaşacaklar. bu ağaç kesimi ve bu karbon salınımı devam ettikçe (bkz: interstellar) tarzı dumanlı ve nefes alamadığımız bir dünyada yaşayamayacağımız için yeni dünyalar keşfetmek zorunda kalacağız.

yakın zamanda bu konuya benzer bir kitap okuduğum için bir miktar tırstığım haberdir açıkcası. serinin diğer kitapları da kargoda, geliyor. ama ilk kitap biraz sıkıntılı bitiyordu haberiniz olsun.

(bkz: the three body problem)
(bkz: cixin liu)

sahiden akıllı bir yaşam formundan gelen bir sinyalse ne olur? değilse sorun yok zaten. bunun da yazılmışı var sözlükte bolca.

kamuoyu duymadan örtbas edilirse sorun yok. vatandaş duyarsa sıkıntı büyür sanki.

yanıt vermeli miyiz? eninde sonunda yanıt vereceğiz zaten. insanın merak duygusu her türlü belayı çekmesine neden olmuş her zaman.

yanıt verecek teknolojimiz var mı? bugünn muhtemelen yok. ama çalışır yaparız bir şekilde.

iStock.com

din işi de sıkıntılı biraz. aynı hafta içinde kuran'da zaten bunların yazdığını gösterecektir malum hocalardan üçü beşi. aynı şeyi hristiyan mistikleri, yahudi kabalacıları da yapacaktır ya. new age şakirtleri sokaklara dökülecektir muhtemelen. mars attacks'da önce bunları telef ediyorlardı zaten. ama uzaylı kültü oluşacak muhtemelen dünyamızda, garip mezhepler, fantastik inançlar türeyecek.

insan ömründe yanıtımıza yanıt geldi diyelim. nasıl bir diyalog olacaktır? eminim ki, bu iletişim teknolojisi gereksiz insanların eline geçmedikçe, hiç bir uzaylı medeniyet kendi teknolojik bilgilerini paylaşmayacaktır ve bence paylaşmamalıdır da. tanışmayı çok istediğiniz kızla buluşunca konuşacak bir şey bulamamak gibi bir durum olur bence.

yıldızlar arasında ulaşım mümkünse peki? o zaman muhtemelen hapı yuttuk işte gençler. galaksinin sessiz olmasının nedeni bu olabilir mi acaba? sesi çıkan medeniyetin yağmalayan çapulcu medeniyetler hüküm sürüyordur belki de galakside.

hawking haklı bence de, duymamış gibi yapalım biz bu tür mesajları.