26 Yaşındayken Amerikan Hukuk Sistemine Kurban Giden Reddit Kurucusu: Aaron Swartz

26 yaşındayken yaşadığı psikolojik sürece dayanamayıp intihar eden internet aktivisti Aaron Swartz'ın hayat hikayesini okuyunca üzülmemek mümkün değil.
26 Yaşındayken Amerikan Hukuk Sistemine Kurban Giden Reddit Kurucusu: Aaron Swartz


1986 yılında chicago'da dünyaya geldi aaron swartz. küçüklüğünden beri çok meraklıydı. 2-3 yaşlarında bu merakını kanalize edebileceği yeni bir oyuncak edindi: bilgisayar! küçük yaşlarda program yazmaya başladı aaron, daha wikipedia'nın w'si ortalarda yokken, henüz 13 yaşındayken insanların bilgi ekleyebildiği "the info" adlı bir site kurdu. bu site sayesinde ödül bile kazandı.


14 yaşındayken rss adlı, internet besleme biçimini gerçekleştiren bir ekipte yer aldı. 15 yaşındayken intelligent systems (ieee) dergisinde hakemli bir makale yayınladı. creative commons lisans modelinin gelişimine katkıda bulundu.


2004'te stanford üniversitesi'nde sosyoloji okumaya başladı ancak okulun kendisine pek bir şey katmadığına inanan aaron, 1. sınıftan sonra okulu bıraktı.

2005'te steve huffman ve alexis ohanian ile birlikte şu anda dünyadaki en popüler kullanıcı bazlı sitelerden biri olan reddit'i kurdu. site dah sonra satıldı ve aaron tabii ki zengin oldu ancak hiçbir zaman zengin gibi yaşamadı. derdi hiçbir zaman para kazanmak olmadı.


küçük yaşlardan itibaren bilgiye ulaşma özgürlüğünü savundu aaron. sansürün kaldırılmasına yönelik eylemler yaptı. sadece internet ve teknolojiyle de yetinmedi, siyasete de uzandı ve yenilikçi değişim mücadelesi komitesi'nin kuruluşunda yer aldı.


yukarıda da söylediğim gibi; derdi bilgiye ulaşma özgürlüğüydü aaron'un. 2009'da amerikan federal mahkemelerine ait pacer veritabanındaki yaklaşık 18 milyon belgeyi ve 2011'de jstor'dan 4 milyona yakın makaleyi bilgisayarına indirip halka açık hale getirdi. normalde bu siteler ücretliydi ve aaron suç işlemişti. "bilgi korsanlığı" ve "yasadışı dosya indirme" gibi suçlardan hakkında 13 ayrı dava açılmıştı.

aaron bu süreçlerden sonra inanılmaz bir baskı hissetmeye başladı. fbi ajanları sürekli olarak onu gözetliyordu. obama yönetimi onu bir tehdit olarak görmeye başlamıştı ve aaron'un alacağı bir cezanın "ibret" olacağı düşünülüyordu.


35 yıl hapis ve 1 milyon dolar para cezası istemiyle hakkında açılan 13 dava görülmeye başlanmak üzereydi. hapse girme fikri çok ürkütüyordu aaron'u. bunu daha sonra kız arkadaşı birçok defa dile getirdi. depresif biriydi aslında aaron. nihayetinde bu zorlu psikolojik sürece dayanamadı ve 11 ocak 2013'te, henüz 26 yaşındayken kendini asarak intihar etti.

ilginçtir ki aaron swartz'ın ölümünden sonra kendisini ölüme götüren süreçteki başrollerden jstor sitesindeki makaleler ücretsiz olarak kullanıma sunulmaya başlandı.

internet dünyası kendini bilgiye adayan ve bu uğurda hayatını veren bu adamı unutmayacak.