26 Yıllık Yasağın Ardından Yapılan ve Herkesin Katılabildiği 1988 Sovyetler Güzellik Yarışması

Model olmayan kadınların da katılabilmesine rağmen güzellik açısından standarttan hiç de uzak olmayan enteresan bir yarışma.
26 Yıllık Yasağın Ardından Yapılan ve Herkesin Katılabildiği 1988 Sovyetler Güzellik Yarışması

sovyetler birliği'nde 1959 yılından itibaren güzellik yarışmaları yasaklanmıştır. bu yasak 1985 yılında, komünist partinin en genç genel sekreteri olan mikhail gorbachev sayesinde kaldırılmış ve bu karardan üç yıl sonra "moscow beauty 1988" yarışması düzenlenmiştir.

yarışma sosyetik alman dergisi "burda moden" tarafından desteklenmiş ve derginin sahibi ve editörü "aenne burda" jüri üyesi olarak yarışmada bulunmuştur.

günümüzdeki güzellik yarışmalarının aksine tüm yarışma standartları göz ardı edilmiş ve herhangi bir fiziksel özellik gözetmeksizin isteyen her kadının yarışmaya katılmasına müsaade edilmiştir. yarışma sayesinde etkileyici bulunan katılımcılar film yapımcıları, fotoğrafçılar ve modacılar tarafından yoğun ilgi görmüştür.

yarışmayı henüz öğrenci olan "maria masha kalinina" kazanmış ve sovyetler birliği'nin dağılmasına kadar sadece 3 yıl "miss ussr" unvanına sahip olabilmiştir.

masha kalinina birinciliği anons edilirken


masha kalinina tacı ile


kayıt aşamasından ve diğer katılımcılardan fotoğraflar


kazanan maria kalinina'nın imdb sayfası: https://www.imdb.com/name/nm0435828/