2800 Yıl Önce İran'da Birlikte Ölüme Giden Çift: Hasanlu Aşıkları

1972 yılında İran'da bir arkeolojik kazı çalışması esnasında gün yüzüne çıkartılan ve Hasanlu Aşıkları adı verilen bu çift, oldukça etkileyici.
2800 Yıl Önce İran'da Birlikte Ölüme Giden Çift: Hasanlu Aşıkları

hasanlu aşıkları adı verilen insan kalıntıları, 1972'de iran'ın batı azerbaycan eyaleti'ndeki solduz vadisi'nde bulunan teppe hasanlu arkeoloji alanında ortaya çıkarılmıştır. iskeletlerin bulunduğu yerleşim alanı, askeri bir saldırının ardından yakılmış ve savaşan her iki taraftan insanlar, şehirdeki yağma ile başlayan yangında hızlı bir şekilde ölmüştür. aşıklar, muhtemelen düşman askerlerden saklanmak için bir tahıl sepetine girmişler ve büyük ihtimalle hızla boğulmuşlardı. iskeletlerde tek bir hasar bulunamamış, ölüm nedenleri olarak duman zehirlenmesi belirlenmiştir. erkek iskeletin kafatasındaki yara, yapılan kazılar esnasında oluşmuştur ve cesetler duman harici tek bir zarar görmemiştir. korku içinde ama bir o kadar da aşk dolu, huzurlu ve mutlu bir ölüm olsa gerek.

keşfedilen kazı, görünüşte bir erkek tarafından kucaklanan kadının, kendisine sarılan o erkeği öpüşü ile 2800 yıllık öpücük ünvanını kazanan iki insan iskeletini sahnelemektedir. birçok kaynak, iskeletlerin her ikisini de erkek olarak tanımlasa da, boyları 1.60 cm civarı olan iskeletlerden soldaki bir kadın ve sağdaki bir erkektir.


iskeletler, deforme olmuş bir tahıl sepetinde bulunmuştur. bazı kaynaklar, birbirlerini öpüyor gibi görünen iskeletlerin 6000 yıl önce gömüldüğünü iddia etmektedirler ancak bu doğru değildir. iskeletleri inceleyen arkeologlar, aşık çiftin ölümlerinin mö 800 civarında, yani 2800 yıl önce olduğunu saptadılar. aşıklar, ölüme birbirlerini öperek gitmiş gibi görünmektedirler, sanki aşklarının sonsuz olduğunu kanıtlamak istercesine. kimileri, kadının adamın bağırmaması için ağzını kapattığını düşünse de, aslında aşk dolu bir öpücük olduğu birçok arkeolog tarafından kabul edilmiştir. bir aşkın ölümden binlerce sene sonrasında bile sürdüğünün nadir kanıtıdır. birbirlerini korumak için oraya saklandılar, birlikte acı dolu bir ölüme giderken bu acıyı son bir öpücük ile sonsuz bir mutluluğa dönüştürüp 2800 yıl boyunca huzur içinde sessizce orada birbirlerine sarıldılar.

bu iskeletler "aşıklar" olarak adlandırılmıştır ve müze etiketindeki açıklama şöyledir:

"1972 yılındaki kazılarda bulunan hasanlu aşıkları. hasanlu, iran, batı azerbaycan, solduz vadisi'nde bulunan arkeolojik bir kazı alanıdır. bu iskeletler, işlevini kaybetmiş bir tahıl sepetinde bulunmuştur. tek dikkat çeken belirteç, sol taraftaki kadın iskeletinin başının altındaki taş bir levhadır."

iran'ın kuzeybatısında yer alan teppe hasanlu antik kenti, çok ünlü bir arkeolojik alandır ve 1956-1974 yılları arasında pennsylvania üniversitesi ile new york metropolitan müzesi'nden bir ekip tarafından kazılmıştır. bölgede bu ölümsüz çift de dahil olmak üzere birçok değerli eser ortaya çıkarılmıştır.

1995 Yılında Göbeklitepe'yi Keşfeden Alman Arkeolog: Klaus Schmidt