3. Dalga Kahve Akımı İçinde Tüketilen İçeceğin Literatürdeki İsmi: Nitelikli Kahve

Bir süredir günlük yaşamın içinde yer alan butik kahvecilerin kullandığı kahve aslında specialty coffee/nitelikli kahve ismiyle anılıyor. Kendisi nedir, ne değildir bir bakalım.
3. Dalga Kahve Akımı İçinde Tüketilen İçeceğin Literatürdeki İsmi: Nitelikli Kahve
iStock
Nitelikli kahve: Specialty coffee.


Nedir, ne değildir?

bu isimle anılan kahveler, kahve tadımlarında 80 ila 100 puan arası almış, yüksek kaliteli ve üst sınıf kahveleri tanımlamak için kullanılır. yani aslında türk halkının daha aşina olduğu gourmet (gurme) kahve demektir. ne var ki hem türkiye'de hem de dünyanın genelinde her önüne gelenin gourmet ya da premium kelimelerini piyasaya çıkardıkları her ürünün üstüne yazması ya da satarken bu şekilde pazarlaması sonucu bu 80 ve 100 puan arası alan kahvelere specialty coffee yani nitelikli kahve denmesine karar verilmiş, çok da iyi olmuş. zira bir bakıyorsun adam gourmet kahve satıyorum diye şirket kuruyor, sonra kalkıp tatsal açıdan doğru dürüst bir puanlama sistemi bile olmayan robusta kahve içeren harmanları dayayıp al sana gourmet diyor. negzel, ne hoş, ne kolay para...

herhangi bir kahvenin nitelikli kahve sınıfına girebilmesi için, onlarca kahve tadımcısı tarafından tadılıp puanlanması ve neticede 80 ila 100 puan arası bir skor elde etmesi şarttır. 

58 ülkedeki yaklaşık 3000 adet q grader tarafından yapılan cupping skorlarına göre belirlenir. en az 60 kiloluk kahve gönderilir, 80 puanı geçenler bu isimle anılır. bunun bir tık üstü ise ninety plus kahvelerdir. gelsin geishalar, gitsin geishalar.

bu skorlar neye göre veriliyor derseniz: scaa coffee cupping chart

specialty coffee, hayatı güzelleştiren ve insanı motive eden bir içecektir

aslında içecek değil, özenle yetiştirilmiş kahve meyvesinin çekirdeğidir ama doğru kavurma, doğru ekipman ve doğru ellerde mucizeye dönüşebilir. insanda bağımlılık yapar (kafein değil kalite bağımlılığı) ve masraflıdır. türkiye'de nereden, nasıl temin edebileceğinizi ve neden yerel işletmelerden almanız gerektiğini anlatan kapsamlı bir de video mevcut:


Tam Bir Fiyat Performans Ürünü Olan Huawei P Smart 2019'un İncelemesi

Ülkelere Göre Nitelikli Kahve Satan ve Kavuran Kafeler