30 Yaşında Bir Erkekten Hemcinslerine: 30 Yaşa Dair Tavsiyeler

Otuz yaş herkes için bir dönüm noktasıdır. Yeni yaşın getirmesi gereken mutluluktan ziyade insanı geçmişi irdeleme, gelecek korkusu, pişmanlık hissi sarar. Bunları bir kenara bırakıp, hayatınızı daha güzel yapmanız için Sözlük yazarı "muhafazakar sosyal demokrat" birtakım tavsiyeler yazmış.
30 Yaşında Bir Erkekten Hemcinslerine: 30 Yaşa Dair Tavsiyeler


öncelikle yalnızlığa bakalım. evet zor; ama dünyanın sonu değil. ben bunu aşana kadar nefes alsın yeter diyecek durumda mıyım diye sordum durdum, demedim ama. 30 yaşında yalnızsanız, tam olarak birinin içinize sinmesini bekleyin. hayatı ne ona ne kendinize ne de doğacak çocuğunuza zehir etmeyin. benim hayalimde biri var mı? evet var. biri yok ama istediğim bir şeyler var. elbiseler ve topuklu ayakkabılar giyen, bakımlı, alımlı bir kadın. peki beni beğenen böyle beğensin mantığı ile böyle bir kadını elde etmem mümkün mü? tabii ki değil! tempra model bir göt ve dodge model bir göbekle böyle bir kadını etkilemem mümkün değil! ne yapmam lazım? o zaman benim de elimi taşın altına koymam lazım. evet spor! günde 10bin adım. atalım. ama istediğim şeye ulaşamıyorum; demek ki bir şeyler daha lazım.

yeme düzeni. 30 yaşından sonra değiştirdim bunu ben. bazı akşamlar oh sporumu yaptım, akşam yemek de yemedim... akşam ekmeksiz 200gr nutellayı kaşıkla gömdüğüm için yemek yememiş olabilir miyim? haa evet olabilirim. o zaman yeme düzenimi de değiştirmem lazım. evet ben de biliyorum pideci hilmi ustanın yemekleri çok güzel ama ıspanak da çok güzel. soğan ve salçayı yağda kavurduktan sonra içine ne koysanız yemek oluyor sevgili hemcinslerim. ıspanak koyun mis gibi ıspanak yemeği olur. fasulye koyun, mis gibi sıcacık fasulye yemeğiniz olur. akşam ekmek yemiyoruz. yemekten sonra bir mevye belki.


e sen erkeksin yemek mi yapacaksın? yapacaksın. bu hayatta ne ile karşılaşacağınız hiç belli olmaz. bakın bir arkadaşımın eşi hamile ve ciddi düşük tehlikesi var. kızcağız günün neredeyse tamamını yatakta geçiriyor. hadi karım değil misin yapacaksın yemek de bakalım. çocuğunuza ve eşinize bakacaksınız yeri geldi mi! yok öyle kadın değil mi yapacak. baba olmak, haneyi korumak kolay mı? onu da geçtim bir öğlen hasta çocuğunuz "baba çobba" dedi mi yemeksepetinden gelene güvenebilecek misiniz? bir çorba kaynatmayı bilin en azından.

sadece yeme içme spor değil. üstünüze ve başınıza da özen gösterin biraz. erkek adamın tek çift ayakkabısı olur eskidi artık. bir stiliniz olmalı, bu stile uygun ayakkabılarınız, saatleriniz ve hatta parfümleriniz olmalı. benim 30 yaşımdan sonra attığım en büyük adım da bu. kendinizi aynada ne en yakışıklı nasıl hissediyorsanız o çerçevede bir gardolabınız olsun. ne demiştik beni beğenen böyle beğensini bir kenara bırakacağız.


son olarak da kadınlar. yalnızlık çok zor dedik, ama bir çıtamız var dedik, o zaman yalnızlığınızın bu çıtayı aşağıya çekmesine müsade etmeyin. olmayacak kadınlarla hayatınızı hiç edeceğinize, doğru kadına kadar yalnızlık da güzeldir. 

30 yaşıma yalnız girmemin sebebi bir kadın vardı benim de hayatımda. izmit'imi bırakıp ankara'ya beni gitmeye zorlayan, aile önemlidir ama benim ailem çocuk gibi senin ailene sürekli gidemeyiz diyen bir kadın. herkesin annesi melektir tabii de benim annemin bende emeği çok büyüktür. 90 gün boyunca gata haydarpaşa'da yatan oğlunu bir gün yalnız bırakmamış, trenlerle gidip gelmiş bu yüzden de dizleri genç yaşında rahatsızlanmış bir kadın. otobüse binemiyor mesela dizini kırıp oturamadığı için. bu kadının hakkını nasıl öderim ben? 

ne demek sürekli ziyaret edemezsin demek? bir de bir kötülüğü olsa. lisanstaki sevgilim için ay o kız evde ne yiyordur deyip sarma yapan kadın bu. doğum gününde mesaj attığım zaman benden önce annemi sorar o kadın hala. zira arkadaşlarımı da her ay en az bir iki kere yemeğe aldığı için onlar da teyzem nasıl diye sorarlar. 


sevdiğiniz kadın sizin aileniz asla ezdirmeyin, ama annenizi de ezmeyin. bir denge kurun, bu dengeyi kuramayacağınızı, tek anne kendi annesi olduğunu iddia edene de gerekli cevabı verin. yalnızlıktan kimse ölmemiş. ha anneniz hakikaten kaynanalık yapıyordur, gerekli cevabı annenize de verin. dediğim gibi eşinizi ezdirmeyin.

uzun bir yazı oldu farkındayım ama geceler boyu ne olacak diye düşünen bir adamın bir sene içindeki öyküsü bu. 20 gün içinde 31 yaşında olacağım. 30 yaşıma girdiğimden daha güzel bir dönemdeyim. bu bir sene içinde çok şey başardım. buradaki de kısa(!) bir özeti. irade sizde. hayatınızda bir şeyler değiştirmek sizin elinizde. hiçbir iş ve hiçbir kadın sizin son şansınız değil. bunu sakın unutmayın. 30 yaşıma girerken türkiye'deydim, şimdi yurtdışındayım. siz yeter ki değişim isteyin.