30 Yılı Aşkın Süredir Esrarengiz Biçimde Aynı Yayını Yapan Radyo İstasyonları: Numbers Station

Lost dizisinde de bir örneğini gördüğümüz radyo istasyonlarına biraz yakından bakalım.
30 Yılı Aşkın Süredir Esrarengiz Biçimde Aynı Yayını Yapan Radyo İstasyonları: Numbers Station
iStock.com


çoğunun kaynağı belirsiz olan, düşük radyo frekansları aracılığıyla yayın yapan istasyonlar. işin garip tarafı, bazı istasyonların hala 30 yılı aşkın bir zamandan bu yana, döngü şeklinde aynı şeyi yayın yapıyor olması.

buna en güzel örneğini lost bize yıllar önce vermişti. fransızca konuşan kadının yardım çağırısı bize ne kadar gizemli gelmişti. tabi oradaki tamamen yardım amaçlı ve anlaşılır, açık mesajdı.

Lost'taki radyo kulesi.


gerçekte var olanlarınsa tamamen encrypt edilmiş oluşu. bu istasyonların döngüye aldığı mesajların her ne kadar zamanın ajanları tarafından haberleşme olarak kullanıldığı öngörülse de, içeriği maalesef hiç bir zaman bilinmemekte. yanılmıyorsam, bu frekanslar a.m. üzerinden doğru ve basit bir alıcıyla binlerce km öteden bile dinlenebiliyordu.


şu sitede
kayıt altına alınmış onlarcası mevcut. en sağdaki playerdan dinlenebilmekte. benim için favori yine en üstteki the swedish rhapsody. küçük alman kızı sürekli numaraları tekrar etmekte. anlatmak istediği mesajı kenarı bırakmaya çalışsak, neden ajanların alması için gönderilen bu mesajların küçük bir çocuğa kaydettirilmesi büyük bir soru işareti. bunu da kenara bıraksak; düşünsenize, gecenin bir vakti radyonuzu kurcalıyorsunuz, bir anda hafif parazitli, şu kurmalı, balerinli dans eden müzik kutusundan çıkan müzik eşliğinde küçük bir kızın almanca sayı saymasını duyuyorsunuz. evlerden ırak.


bu mesajların bir çoğu hala gizemini korumakta zira one time pad metoduyla şifrelenenmiş oluşu, tüm bu rastgele sayıları sizin için anlamsız kılıyor.

istihbaratçıların kısa dalga vericisi kullanarak binlerce kilometre uzağa şifreli bilgi yolladığı korsan frekans. tespiti de kolay olmadığı için bol bol kullanılıyor.

mini amatör belgesel


mossad iletişimi


ingiltere'de kaydedilmiş rusça kodlar

finlandiya'da kaydedilen mossad aktarımı

Numbers Station'ların önemli bir örneği: UVB-76