30'lu Yaşların Neden En Güzel Zamanlar Olduğunun Madde Madde Açıklaması

Birçok kişinin dönüm noktası olarak nitelendirdiği 30'lu yaşlar neden bir başka?
30'lu Yaşların Neden En Güzel Zamanlar Olduğunun Madde Madde Açıklaması
iStock

- belli bir olgunluğa erişmişsinizdir.

- iş hayatında belli bir tecrübe kazandığınız için itilip kakılma ihtimaliniz düşüktür.

- artık insanlara "hayır" demeyi öğrenmişsinizdir, sizden her istenen şeyi yapmak zorunda olmadığınızı kavramışsınızdır.

- bazı deneyimler yaşadığınız için hayattan ne istediğinizi az çok kavramışsınızdır. onlu ve yirmili yaşlarda yaşanan arayışlar büyük ölçüde son bulmuştur.

- yıllardır çalışıyor olduğunuzdan dolayı gelir düzeyiniz belli bir seviyeye gelmiştir ve artık "fakir" değilsinizdir. istisnalar olsa da hayat standardınız önlü ve yirmili yaşlara göre daha iyidir.

- ilişkileriniz daha oturaklıdır. hayatınızda tutmak istediklerinizi tutar, hayatınızdan çıkartmak istediklerinizi çıkartırsınız. önceki yaşlardaki sosyal endişeler azalmıştır.

- hayatın getirdiği belli bir umursamazlık olduğu için "insanlar ne der" şeklinde endişeleriniz minimal düzeye inmiştir. hayatınızı nasıl yaşamak istiyorsanız öyle yaşarsınız.

- aşk hayatında da yaşadığınız tecrübelerden dolayı ne istediğinizi biliyorsunuzdur ve drama önceki yaşlara göre daha eksiktir.

- deneme yanılmalar sürecinden sonra hayatta aldığınız zevkler daha rafine hale gelmiştir.

- futbol, siyaset gibi konularda fanatikliğiniz ortadan kalmıştır veya büyük ölçüde azalmıştır. bunları eskisi kadar umursamamaya başlarsınız.

- sağlığınız henüz düşüşe geçmemiştir ve hala enerjiniz devam etmektedir. zaten yukarıda saydığım maddelerin çoğu otuzlu yaşların onlu ve yirmili yaşlara göre olan avantajıydı ama bu madde otuzluların kırklı, ellili ve atmışlılara olan avantajı.

otuzlu yıllar hayatı toplumun değil de kendinizin istediği gibi yaşamak için belki de en büyük ve en son şanstır. sağlığınızı, enerjinizi, gençliğinizi tam anlamda kaybetmediğiniz, ama aynı zamanda ne istediğinizi bildiğiniz, daha stabil bir hayata sahip olduğunuz, kariyerinizin ve para durumunuzun daha iyi olduğu yıllardır. 

bundan iyisi ne olabilir ki? oregon olabilir ama onun yeri ayrı.

not: tabii ki her şey gibi bunun da istisnaları olabilir. mesela bir insan otuzunda sağlığını kaybetmiş olabilir veya hayatında işler tepetaklak olmuş olabilir. burada bahsettiğim ortalamaya vurunca ortaya çıkan genel sonuç.

Hayatın Sillesini Yemiş 30'luk Abilerden Genç Erkeklere Öğütler


Hayatın Sillesini Yemiş 30'luk Ablalardan Genç Kızlara Öğütler